Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte asiri kafein düsük riskini artiriyor

Çogumuz için sabahlari bir fincan kahve içmek bir ritüel halini aldi. Üstelik bunun hakli gerekçeleri de var. Kahvenin içerigindeki kafeinin vücudumuzda yarattigi en önemli etkiler bizi uyarmasi ve mutluluk hormonu olarak bilinen dopaminin salgilanmasini saglamasidir. Ancak kafein asiri derecede alindiginda hamileler için tehlike olusturabilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesinin medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte kafein alimi hakkinda en önemli sorulari yanitladi.

Hamilelikte kafein alimi ne tür etkiler yaratir?

Ilk önce akilda tutulmasi gereken kafeinin bir vitamin ya da besin maddesi olmadigidir. Kafeinin hiçbir besleyici degeri yoktur.

Yapilan çalismalar hamilelikte yüksek miktarlarda kafein aliminin (günde 6 fincandan fazla kahve) özellikle ikinci trimester düsükleri basta olmak üzere düsük ile iliskili olabilecegini göstermektedir.

Hamile olmayan kadinlarda kafeinin asil etkisi kalp ve dolasim sistemi ile sinir sitemi ve davranislar üzerindedir. Hamilelik ya da emzirme süresinde alinan kafein fetus ve yeni doganda da benzer etkiler yaratir. Hamilelikte kafeinin yari ömrü 11 saate kadar uzayabilir. Fetus da ise durum daha ürkütücüdür: 100 saat. Bu ne demektir? Içtiginiz kahveden bebege geçen kafeinin yarisindan fazlasi 100 saat sonra bile hala daha karninizdaki bebegin kaninda dolasmaktadir. Bebeginiz ne kadar küçük ise onun kafeini detoksifiye etme yetenegi de o kadar azdir.

Alinan orta düzeyde kafein anne adayinda çarpinti ve benzeri yakinmalar yaratmasa da bebegin kalp atimlarinda ve solunumunda (bebek daha dogmadan da anne karninda solunum hareketleri yapar) belirgin artisa neden olabilir.

Yapilan hayvan deneylerinde anne karninda orta ya da yüksek düzeyde kafeine maruz kalan fetuslarin beyin agirliklarinda azalma ve beyin gelisiminde dalgalanmalar izlenmistir. Benzer sekilde bu fetuslar da dogumdan sonra ögrenme ve hatirlama güçlükleri ortaya çikmaktadir.

Öte yandan kafein; alkol, nikotin ve bazi diger ilaçlarin kanser yapici etkilerini arttirmaktadir.

Öte yandan kafein bir idrar söktürücüdür. Hamilelik sirasinda fazla miktarda alinimi sivi ve kalsiyum kaybi ile dehidratasyona yol açabilir.

Özellikle yemeklerden hemen sonra alindiginda bagirsaklardan demir emilimini %40 oraninda azaltir ve bu demir gereksiniminizin çok yüksek oldugu hamilelik döneminde oldukça önemlidir.

Bu bilgilerin isiginda Amerikan Ilaç ve Gida Dairesi (FDA) 1981 yilinda yayinladigi görüsünde hamile kadinlarin kafein içeren gida ve içeceklerden uzak durmalarini ya da sinirli miktarda tüketmelerini önermektedir. Yine ayni kurum gebeligin ilk trimesterinda kesinlikle kafein alinmamasini önermekte.

Hamile kalinca kafein alimini mutlaka birakmali misiniz?

Her zaman degil. Asiriya kaçmamak kaydiyla kafein içeren içeceklerin keyfine varabilirsiniz. Yapilan pek çok arastirma hamilelik sirasinda alinan az ya da orta düzeyde kafeinin bebek ya da anne adayina zarar verme riskinin düsük oldugunu göstermektedir. Orta düzeyde kafein (300 - 400 mg) günde 2-3 fincan granül kahveye denk gelmektedir.

Önerilenden fazla kafein almaniz çok mu tehlikelidir?

Gerçekte bunun cevabini kimse tam olarak bilememektedir. Konu ile ilgili olarak elde yeterli bilimsel kanit yoktur. Bu nedenle size bilimsel bir tavsiyede bulunamayiz.

Bazi çalismalar yüksek miktarda kafein aliminin düsük, düsük dogum agirligi ve yarik damak yarik dudak gibi anomalilerle iliskili oldugunu düsündürmektedir. Ancak bu çalismalarda eksik olan nokta alkol alimi, sigara gibi bu durumlara yol açabilecegi bilinen diger risk faktörlerinin dikkate alinmamis olmasidir.

Tüm dünyada bugün kabul gören görüs çok fazla miktarda kafein tüketiminin düsük dogum agirlikli bebeklere neden olabilecegi ve kafeinin sadece çok yüksek dozlarda alindiginda risk yaratabilecegidir.

Hangi besin maddesinde ne kadar kafein bulunur?

Kafein tahmin ettiginizden daha fazla maddenin içinde bulunur. Örnegin çikolata ve bazi bitkisel çaylarda da kafein vardir. Bazi soguk alginligi ilaçlari ile agri kesiciler dekafein içerir. Benzer sekilde alerji ilaçlarinda da kafein olabilir.

Çay ve kahve gibi içeceklerin içerdigi kafein miktari demleme ya da hazir olmasina yada kahvenin türüne göre degisebilir. Sanilanin aksine kola disindaki pek çok mesrubatta da kafein bulunmaktadir. Asagidaki tabloyu inceleyerek sik tüketilen bazi maddelerin kafein içeriklerini kontrol edebilirsiniz. Sonuçta aslinda farkinda olmadan ne kadar fazla kafein aldiginizi göreceksiniz.

Madde Miktar Kafein
Filtre kahve 1 fincan 135-200 mg
Espresso 1 fincan 100 mg
Cappuccino 1 fincan 100 mg
Hazir kahve 150 cc 57 mg
Türk kahvesi 1 fincan 57 mg
Dekafeine kahve 150 cc 5 mg
Demleme çay 175 cc 20 - 110 mg
Ice Tea 330 cc 70 mg
Hazir çay 200 cc 30 mg
Kola 1 Kutu 30 - 56 mg
Diyet Kola 1 Kutu 38 - 45 mg
Kola disi mesrubat 1 Kutu 50 mg civari
Meyveli gazoz 1 Kutu 0 mg
Çikolata 60 gram 10 - 50 mg
Kakao 1 küçük fincan 4 mg
Bazi agri kesici ve soguk
alginligi ilaçlari 1 tane en az 30 mg

Hamilelikte kafein alimini nasil kontrol edebilirsiniz?

Gün içinde aldiginiz kafein miktarini bazi küçük degisikliklerle azaltabilirsiniz. Örnegin sallama çay içiyorsaniz poseti suda 5 dakika yerine 1 dakika bekleterek kafein oranini yari yariya azaltmaniz mümkündür. Bitkisel çay tercih ediyorsaniz mutlaka kutusundaki uyarici etiketleri kontrol edin. Içindeki kafein ve diger maddelerin miktarini kutusunda yazmayan marklari tercih etmeyin. Bu sekilde hamilelikte kullanilmasi sakincali olabilecek katki maddeleri içermediginden de emin olabilirsiniz.

Eger kahve sizi zihinsel açidan rahatlatiyorsa, ya da sabah ritüeliniz ise kafeinsiz kahveleri tercih etmeye çalisin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası