Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PROTEZ TEMIZLEME TABLETLERIYLE MIKROPLARI UZAKLASTIRIN

Yaslilikta dis bakimi yaparken dogru yöntemleri uygularsaniz uzun yillar agiz sagliginizi koruyabilirsiniz. Bu nedenle; aksam uyumadan önce protezlerinizi çikarip soguk suya birakmayi, protez temizleme tabletleri ve disi ipi kullanmayi ama en önemlisi de dis hekiminize alti ayda bir ugramayi ihmal etmeyin!

Akip giden yillar dislerimizde bazi degisikliklere neden olsa da, agiz sagliginin bozulmasi, aslinda yaslanmanin dogal bir sonucu degil. Örnegin; dis bakimina özen gösteren, dis hekimine düzenli olarak giden yasli birinin disleri, yari yasindaki bir gencinkinden çok daha saglam ve saglikli olabilir!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Agiz ve Dis Sagligi Uzmani Dr. Ahmet Mihmanli, yaslilikta dislerde meydana gelebilecek degisimleri ve ilerleyen yillarda dislere uygulanmasi gereken bakim yöntemlerini anlatti:

Agiz sagliginin bozulmasi, aslinda yaslanmanin dogal bir sonucu degildir. Bu durum; koruyucu dis hekimligi hizmetlerinin yetersizligine, sistemik hastaliklara, ilaç kullanimina, yanlis ve yetersiz beslenmeye ve uygun yapilmayan agiz bakimina bagli olarak gelisir. Hatta çogu zaman agiz hijyenine dikkat eden yasli bireylerin agiz sagligi, agiz hijyenine dikkat etmeyen genç bireylerden daha iyi olabiliyor.

DÜNYA YASLANIYOR, DISLER GENÇLESIYOR!

Yakin bir gelecekte; dünya nüfusunun yüzde 20’sinin 65 yasin üstünde olacagi öngörülüyor. Diger saglik sorunlarinda oldugu gibi, dis ve agiz sagligi bakimindan da egitim ve bilinç düzeyinin artmasinin olumlu yansimalari oluyor. Örnegin; dis sagligi konusundaki bilincin artmasi, dogru beslenme yöntemlerinin uygulanmasi sayesinde, ileri yas nüfusunun artisina ragmen, günümüzde disler daha uzun süreler agizda kalabiliyor. Özellikle de düzenli dis hekimi kontrolleri, yasam kalitesini olumlu yönde etkileyebiliyor.

Düzenli dis bakimiyla agiz sagligini koruyabilsek de; yaslanmaya paralel olarak minede meydana gelen asinma sonucu dislerde sekilsel degisiklikler görülebilir. Bu durum basit yüzeysel asinmalardan, önemli madde kaybina kadar ilerleyebilir. Genel olarak, yaslanma ile ilgili oldugu düsünülen agiz içi degisiklikler; dis kaybi, dislerin renginde koyulasma, disetlerinde çekilmeler, tükürük miktarinin azalmasi, agiz dokusunda ve kaslarda zayiflama ve tat duyusunun azalmasidir.

Yasla birlikte tükürük akiskanligi azaldigi için bakteriyel plak birikimi dolayisiyla çürük ve diseti hastalik riski artar.

PROTEZLERINIZI YILDA BIR KEZ CILALATIN

GECE ÇIKARIN VE SOGUK SUDA BIRAKIN

Yaslanma ile ilgili olarak agiz içi ve çevre dokularda sekil ve fonksiyon açisindan birtakim degisiklikler meydana gelebilir. Bu degisikliklerin agiz sagliginin bozulmasina neden olmamasi için; kisisel bakimin ve düzenli dis hekimi kontrollerinin çok önemli oldugu unutulmamali.

Yas ilerledikçe en sik karsilasilan sorun, diseti çekilmeleri ve dislerde asinmalardir. Ancak disler, evde yapilan düzenli bakim ve düzenli dis muayeneleri ile bir ömür boyu saglikli kalabilir.

Yaslilikta sistemik hastaliklarda artis oldugu için daha özenli agiz bakimi ve 6 ayda bir dis hekimi kontrolü gerekir. Ancak, agiz bakimi iyi olmayan ve agiz dokularini etkileyen sistemik hastaligi olanlar, daha kisa (1-3 ay gibi) araliklarla doktora gitmelidir.

Her zaman oldugu gibi yaslilikta da disler günde en az iki kere florürlü bir macunla firçalanmali.

Diseti dokusunun kaybi sonucu olusan disler arasi bosluklar, besin birikimine neden olacagi için, bu alanlarin temizliginde özellikle de gece agiz bakimi sonrasinda arayüz firçasi ve dis ipi ile yapilmalidir. Agiz gargaralari da önerilir.

Yaslilarda diseti mekanik kuvvetlere karsi dirençli olmadigi için, bu hastalara yumusak killardan olusan dis firçalari tavsiye edilir.

FLOR UYGULAMASI YAPILMALI

Dislere yapilan flor uygulamalari ile kök çürüklerinin olusumu veya baslangiç halindeki çürüklerin ilerlemesi önlenebilmektedir.

Protez dis kullanan yaslilar ise yemeklerden sonra protezlerini mutlaka firçalamalidir. Ayrica kullanilan protezlerin yilda bir kez dis hekimine gidilerek profesyonel olarak temizligi yapilmali, cilalanmali ve gerekli görüldügünde yenilenmeli.

Protezler gece mutlaka çikarilmalidir; çünkü disetlerinizin de dinlenmeye ve havalanmaya ihtiyaci vardir. Çikarilan protezler temizlenmeli ve soguk su içinde tutulmalidir.

YUMUSAK FIRÇA VE DIS IPI KULLANIN

Protez temizleme tabletleri de protezlerin mikroplardan arinmasina yardimci olur.

Tüm bunlarin yaninda yumusak dokular düzenli kontrol edilmeli, olasi degisiklikler kanser yönünden mutlaka incelenmelidir.

Yaslida dis kaybi fazla oldugu için, kalan disler sabit veya hareketli protezlerin tutuculugunda önemli rol oynarlar. Bu yüzden, çürük dislerin tedavisi gereklidir.

Sürekli alinan bazi ilaçlar agiz kuruluguna neden olabilirler. Tükürük, disleri çürüge karsi koruyan dogal bir salgidir, bu nedenle tükürük salgisinda azalma varsa dis hekimine danisilmali.

Agiz bakimini gerçeklestiremeyen yataga bagimli hastalarda bu islemler, hasta yakinlari ve yardimci saglik personeli tarafindan yapilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası