Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OFIS ORTAMI GÖZ KURULUGUNU ARTIRIYOR

Ofislerin klimali ortamlari ve bilgisayar ekranlari, göz kurulugunun gün geçtikçe daha fazla görülmesine neden oluyor. Göz sulanmasiyla belirti veren göz kurulugu, bir süre sonra kisinin yasam kalitesini olumsuz yönde etkilemeye basliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Naci Sakaoglu, göz kurulugu ile ilgili bilgi verdi.

Gözyasi, kornea tabakasinin tahris olmasini engelleyerek rahat bir görüs sagliyor. Ayrica gözü besliyor ve yabanci maddelerin temasi durumunda gözü temizliyor. Göz kirpma refleksinin azalmasi, kisinin yasam kalitesini olumsuz yönde etkileyen göz kurulugunun en önemli nedenlerinden birini olusturuyor. Göz kurulugu kadinlarda, özellikle menopozla birlikte daha fazla görülüyor. Bunun disinda bazi göz hastaliklari da kurulugu tetikliyor.

Göz kurulugunu tetikleyici en önemli dis etkenler;

Uzun süre bilgisayar kullanimi
Televizyon izleme
Araba kullanma gibi göz kirpmamizi yavaslatan günlük hayattaki aliskanliklarimiz

Göz kurulugu nasil olusuyor?

Korneanin beslenmesinin gözyasina bagli olduguna ve gözyasi kalitesinin önemine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Naci Sakaoglu sunlari söyledi:

“Kornea tabakasi, damarsiz bir dokudur ve beslenmesini sadece gözyasiyla yapabilir. Kisi, normalde her 15-20 saniyede bir göz kirpar ve her kirpmada gözyasi, göz kapagiyla birlikte kornea üzerinde ince bir film tabakasi seklinde dagilir. Kornea, açik kaldigi süre içerisinde beslenmesini, savunmasini ve nemlenmesini bu gözyasindan saglar. 15-20 saniye sonra gözümüzü tekrar kirptigimizda bu gözyasi gider yerine yenisi gelir. Göz kurulugunda asil sorun gözyasi kalitesinin bozuklugudur. Korneanin, beslenmesini saglayabilmesi için gözyasinin belli bir süre bu bölgede kalmasi gerekir. Normalde, dikey bir yapinin üzerine sivi döküldügünde sivinin orada durmasi mümkün degildir. Ancak gözyasi yapisini olusturan maddelerden birisi olan musin, gözyasinin retina üzerinde 40-50 saniye boyunca kalmasini saglar. Göz hiç kirpilmazsa bu süre içerisinde göz yasi asagi dogru kaymaya baslar. Ancak göz yasinda, musin maddesinin eksikligi gözyasinin korneadan daha hizli bir sekilde akmasina neden olur. Musin eksikligine bagli olarak olusan gözyasi kalitesizligi sonucu gözyasi, 10 saniyeden hizli akarsa kuruluk sorunu baslar. “

Gözde kumlanma hissi belirtilerden birisi

Göz kurulugu yasayan hastalar çogunlukla gözde sulanma sikayetiyle doktora basvuruyorlar. Çünkü gözyasi korneada tutunamiyor ve kapagin altinda göllenme ve sulanma, korneada ise kuruma yasaniyor.

Göz kurulugunun diger belirtileri;

Göz batmasi
Yanma
Kizariklik
Nadiren göz açip kapatirken takilma hissi

Göz kurulugu, kisinin yasam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Çok ileri seviyede hasta günlük yasam aktivitelerini yerine getiremez ve gözünü açamaz hale geliyor.

Katki maddesiz suni gözyaslari kullanilabilir

Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Naci Sakaoglu, göz kuruluguna karsi su önerilerde bulunuyor:

“Göz kurulugunun tedavisinde suni gözyaslari kullaniliyor. Günümüzde suni gözyaslarindan en yararlisi katki maddesiz olanlaridir. Katki maddesiz suni gözyaslari, hiçbir yan etkisi bulunmadigi için kisi istedigi kadar kullanabilir. Göz kurulugunu engellemek için maalesef herhangi bir tedbir bulunmuyor. Ama kisinin, göz kurulugu hissettigi zaman gözlerini kirpistirmasi sikayetini geçirecektir. Günes gözlügü kullanimi sadece günesi degil rüzgari da önleyeceginden faydali olabilir ancak dogrudan gözyasiyla ilgisi yoktur. “
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası