Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISKELET SISTEMI HASTALIKLARI YASLININ YASAM KALITESINI BOZUYOR!

Yaslilarimiz dün ile bugün arasinda köprü kuran, kültürümüzü ve degerlerimizi yarinlara tasimamizi saglayan en degerli varliklarimizdir. Alinan her yasla birlikte vücudun tüm sistemlerinde de birtakim degisikliklerin olmasi kaçinilmaz hale geliyor. Bu nedenle yaslilik sürecinin kendine özgü sorunlari ve hastaliklarinin ayrintili bir sekilde incelenmesi, bunlara karsi koruyucu önlemlerin alinmasi gerekiyor.

Her insan için degisik mana ve önem ifade eden yasliligin hayatin çok özel bir dönemi oldugunu ifade eden Acibadem Bursa Hastanesi Ortopedi Uzmani ve Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Nadir Sener, bu dönemde en sik rastlanilan sikayetlerin basinda iskelet sistemi hastaliklarinin yer aldigini söyledi.

Kemik Ve Kikirdaklar Yipraniyor

Tüm organlarimizda oldugu gibi yasin ilerlemesi ile birlikte kemiklerimiz, kikirdaklarimiz, kaslarimiz ve baglarimizin da bir yipranma ve asinma sürecine girdigini belirten Doç. Dr. Nadir Sener su bilgileri verdi: “Ilerleyen yasla birlikte kemik kitlemiz azaliyor (kemik erimesi), kikirdaklarimizda asinma (eklem kireçlenmesi) olusuyor, kaslarimizda güç kaybi ve baglarimizin saglamliginda azalma basliyor. Bu sorunlar hem vücudumuzun denge hissini hem de yasliligimizda yasam kalitemizi oldukça etkiler. Çünkü iskelet sistemimizdeki olumsuzluklar her seyden önce hareketliligimizi azaltir ve bizi eve hapsolmus bir ihtiyarliga dogru götürür” dedi.

Basit Kazalarin Faturasi Agir Olabilir

Yaslilik döneminde yasami çokça zorlastiran kemik erimesi ve eklem kireçlenmesine de deginen Doç. Dr. Sener, bu sorunlarin vücuttaki etkileri hakkinda sunlari söyledi:

“Kemik erimesi, kemik agrilarinin yani sira kemiklerimizin küçük düsmeler ve zorlanmalarla dahi kolayca kirilmasina neden olabiliyor. Yaslilikta gelisen kiriklarin tedavisi daha zor ve uzun sürelidir. Hatta kalça kirigi gibi bazi kiriklarin tedavisi ancak ameliyatlarla mümkündür. Bugün kemik erimesine bagli gelisen kiriklarin tedavisi sirasinda gelisen sorunlar ölüm sebeplerinin ön siralarinda yer aliyor.

Ayrica diger önemli bir sorun da eklem kireçlenmesidir. Eklem kireçlenmesinde eklemlerimizin kayganligini saglayan kikirdak yüzey asinir ve eklem hareketlerimiz agrili ve kisitli hale gelir. Eklem kireçlenmesi ilerledikçe hastalarimiz merdiven dahi kullanamayacak duruma gelebilir veya gece uyuyamayacak kadar agrili olabilirler. Beraberinde eklemlerde çarpikliklar ve sekil bozukluklari da gelisebilir.”

Kaliteli Ve Konforlu Bir Yaslilik Mümkün

Yaslanmanin beraberinde getirdigi olumsuzluklari ertelemenin kisinin kendi elinde oldugunu vurgulayan Doç. Sener, egzersiz, günes isigi ve kalsiyum, protein, D vitamini yönünden dengeli beslenmenin kemik erimesini önlemek için ilaçla tedavi yöntemlerinden daha etkili oldugunu aktardi. Sener ayrica eklem kireçlenmesinden korunmak için de çok kilolu olmamak, eklemleri çarpma burkulma gibi travmalara maruz birakmamak ve düzenli egzersizlerle kaslari güçlü tutmak gerektigini ifade etti.

Tedavide Neler Yapiliyor?

Tibbin günümüzde yaslilik sorunlarinin çoguna çözüm getirebildigini belirten Doç. Dr. Sener, sunlari söyledi:

“Kemik erimesi tedavisinde koruyucu yöntemlerin yani sira kemik erimesini önleyici ve kemik olusumunu uyarici ilaç tedavileri bulunmaktadir.

Eklem kireçlenmesinde ise tedaviye adale güçlendirici egzersizler, agri kesici ve kikirdak gelistirici ilaçlar, kilo verme ve fizik tedavi yöntemleri ile baslanir.

Hastaligin ilerledigi ve bunlarin yetersiz oldugu noktada cerrahi girisimler gerekebilir.

Tüm bu tedaviler yeterli olmadiginda ise artroskopi gibi eklem içinin temizligini saglayan basit girisimler veya eklem protezi gibi eklemin yeniden yapilandirildigi büyük girisimler gerekmektedir.

Eklem protezi ameliyatlarinda kikirdagin asinan kismi çikarilip yerine metal, seramik vb. malzemelerden yapilmis yapay eklemler yerlestirilir.

Protez yapilan hastalar yillarca agrisiz olarak yasamlarini sürdürebilmekte, eski günlerine geri dönebilmektedirler. Özellikle yeni teknoloji protezler ile hastalarimiz çok daha uzun süre agrisiz bir yasam sürebilmekte ve eskisinden daha rahat hareket edebilmektedirler.

Yaslilikla gelen adale agrilari ve bag sorunlarinda ise cerrahi girisimlerden çok fizik tedavi yöntemleri ön plana çikmaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası