Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP PILLERI ANNE OLMAYA ENGEL MI?

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, kalp pillerinin hamilelik sürecine etkileri hakkinda bilgi verdi.

“Eyvah! Yoksa anne olamayacak miyim?”

Birçok hasta grubu gibi ritim bozuklugu nedeniyle kalbine pil takilan hastalar da, hamilelik öncesi ayni korkuyu yasiyor.

Ancak yasadiklari bu korku tamamen yersiz. Çünkü kalbinde pille yasayan kadinlar hamile kalabiliyor, normal dogum ya da sezaryen ile bebek sahibi olabiliyor.

Dünyada milyonlarca kisi kalp pili ( pacemaker) tasimaktadir. Bu ileri teknoloji ürünü küçük cihazlar, kalp hizinin yavaslamasini engellemekten kalp yetersizligini tedavi etmeye, kalbe pompa görevi yapmaktan ani ölümleri engellemeye kadar birçok amaç için kullanilmaktadir. Takildiktan sonra yasanilan sikayetleri ortadan kaldiran cihaz, hastanin yasam kalitesini artirarak normal hayata dönmesine yardimci olmaktadir. Kalp pili ile yasayan kisiler islerini yapabilir, araba kullanabilir, yolculuk edebilir, yüzebilir, hobilerine ve cinsel yasamlarina devam edebilir hatta anne olabilirler.

Kalbine pil takilmis olan hastalarin büyük bir kismini, ritim bozuklugu sorunu yasayanlar olusturmaktadir. Aritmi yani ritim bozuklugu, kalp vuruslari arasindaki düzenin kaybolmasi bununla birlikte ya da yalniz basina ritmin normal sinirlarin üzerinde hizlanmasi ya da belirgin seviyede yavaslamasi durumudur. Özellikle kadinlar, daha çok hormonal sebeplere bagli olarak ritim bozuklugu sorunu ile karsi karsiyadir. Ritim bozuklugu, çocukluktan itibaren var olan altyapiyi tetikleyen; asiri stres, yogun efor, korku ve gerilim gibi nedenlerle ortaya çikabildigi gibi, genç kizlik döneminde ilk adet ile birlikte, bunu takip eden regl dönemlerinde ve hamilelikte de ortaya çikabilir.

Ritim bozuklugu kendini nasil gösterir?

Hastalar; ‘çarpintim var’, ‘kalbim tekliyor’, ‘gögsüme yumruk hissi var’, ‘gögsümde kus çirpiniyor’, ‘kalbim sürekli kosuyor’ gibi sikayetlerde bulunur. Ritim bozuklugu ilk ortaya çiktigi anda ölümcül olabilecegi gibi, artip siddetlenerek kalp fonksiyonlarinda hasara hatta kalp yetmezligine neden olabilir. Bu nedenle altta yatan neden mutlaka arastirilmali, EKG, EKO, efor, Holter gibi tetkiklerle aritminin sebebi belirlenmelidir. Ailesinde ani kalp ölümü hikayesi olan kisilerin ritim bozukluklari ise, genetik incelemeler ile birlikte yapilarak altta yatan neden detayli olarak arastirilmalidir.

Ritim bozuklugu gebelik döneminde ortaya çikabilir mi?

Gebelik döneminde gebeligin verdigi stres ve yük nedeniyle bazi ritim bozukluklari ortaya çikabilir. Bu aritmilerde betabloker ilaçlar kullanilmaktadir. Bu grup ilaçlar, yan etkileri diger ilaçlarin yan etkileri göz önüne alindiginda, güvenilirdir. Radikal olan ve tedavi edilemeyen ritim bozukluklarinda kullanilan öteki antiaritmik ilaçlar gebelik sirasinda kesilmektedir. Bu ilaçlar daha az yan etkisi olan diger ilaçlarla degistirmek zorunda kalinabilir. Hamilelik döneminde özellikle bradikardiler, yani kalbin yavas çalistigi durumlar çok önemlidir. Normal yasamda tolere edilebilen bazi kalp hizlari

(45-50) hamilelik döneminde bebegin beslenmesini olumsuz etkilemekte, düsük kalp hizlari bebek için tehlike olusturmaktadir.

Aritmi sorunu yasayan bir kadin anne olabilir mi?

Gebelik döneminde normal bir kalpte bile ritimde bazi düzensizlikler olabilir. Ancak bu tolere edilebilir sinirlardadir. Çogu zaman hastanin endiselerinin giderilmesi yeterli olmaktadir. Ancak hastanin daha önceden belirlenen bir ritim bozuklugu varsa ve gebelik planlaniyorsa, hastanin yakin takip altinda olmasi gerekir. Çünkü ritim bozuklugu için kullanilan ilaçlar, betablokerler disinda, bebek için güvenli olmayan ilaçlardir. Bunun için ritim bozuklugunu radikal olarak kökten tedavi etme sansi varsa; elektrofizyolojik islem ve radyofrekans kateter ablasyonu gibi girisimsel yöntemlerle bu mümkün olabiliyorsa, hastalarin gebelikten önce bu tedavileri uygulatmalari gerekir. Çünkü islem sirasinda yogun radyasyon alinmakta ve bu miktar da bebek için tehlike olusturmaktadir. Bebek çok özel korumalarla, kursun önlüklerle korunabilir ancak bu durum, hekimler tarafindan tercih edilmemektedir. Bu nedenle hastalarin bu islemleri gebelik öncesinde yaptirmalari önemlidir.

Tedavi için hamilelere kalp pili takilabilir mi?

Tedavi bakimindan, ‘henüz kalp pili takilmasi için erken’ gibi düsünülen ancak artik gebeligi gündemde olan bir kisinin kalbine pil takilmasi, gebelik öncesine alinabilir. Takilan kalp pili ile bebegin yasaminin önündeki risk de engellenmis olur. Kalp pili takilmasi islemi anjiyo – elektro fizyoloji laboratuvarinda yapilmakta, anne az da olsa radyasyona maruz kalmaktadir. O nedenle pil isleminin gebelik öncesine alinmasi bir avantajdir.

Kalbinde pille yasayan bir kadin anne olabilir mi?

Bebeklik döneminde bile hastalara kalp pili takilabilmektedir. Birkaç aylik, hatta birkaç günlük bir bebege kalp pili takilabilir. Gençlerde de siklikla kalp pilinin takilmasinin gerekli oldugu durumlar ortaya çikabilir. Kalbinde pil olan kisiler sosyal yasamlarinda evlilik ve sonrasinda çocuk sahibi olmak isteyebilirler. Bu kisilerin evlenmelerinde ve çocuk sahibi olmalarinda bir sakinca yoktur. Kalbinde pille yasayan kadinlarin anne olmalarinin önünde bir engel bulunmamaktadir. Ancak bu durumdaki anne adaylarinin normal gebelere göre yakin takibi yapilmalidir. Kalp pili tasiyan hastalarin pil kontrolleri zaten periyodik olarak 6 ayda bir yapilmaktadir. Kalp pili olan gebelerde hastanin ihtiyacina göre degismek kaydi ile bu kontroller 3 ayda bir yapilabilir. Ancak bazi durumlarda ayda bir de yapilabilir. Buna doktoru karar verir. Bu kontrollerin hastaya ya da bebege bir zarari yoktur. Sadece kalp pilinin iyi bir sekilde çalistigini ve yeterli destegi verdigini görmek bakimindan çok önemlidir.

‘Eyvah anne olamayacagim’ korkusu yasamayin!

Kalp pilinin çocuga da bir zarari bulunmamaktadir. Aksine, aritmi nedeniyle zarar görebilecek olan çocugun anne karninda saglikli bir sekilde büyümesi için annenin kalbine pil takilmaktadir. Kalbinde pille yasayan hamilelerin kardiyolog ve kadin dogum uzmani ile iyi bir isbirligi içinde takipleri ve saglikli bilgi alis verisi yapildiginda, anne adayi için herhangi bir sorun yoktur. ‘Eyvah anne olamayacagim’ korkusu yasamalari yersizdir. Kalp pili tasiyan hamileler normal dogum ya da sezaryen ile bebeklerini dünyaya getirebilir. Hamilelik süresince de normal saglikli anne adaylarinin dikkat etmesi gerekenler disinda bir kurala da uymalari gerekmez.

Defibrilatör kullananlar dikkat etmeli!

Pek çok çesit kalp pili vardir. Genellikle defibrilatörler disindaki kalp pilleri için annenin ve bebegin hayatini tehdit edici bir engel yoktur. Ancak defibrilatörler konusu biraz daha özel bir alani ilgilendirmektedir. Defibrilatörler hayati tehdit edici özelligi olan ritim bozukluklarinda takilan kalp pilleridir. Elbette yasami tehdit edici ritim bozukluklari gebelik döneminde ve dogum esasinda bir risk olusturabilir. Bu hastalarda ancak çok özel durumlarda, çok dikkatli ve iyi bir degerlendirme sonucu bir gebelige karar verilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası