Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Siz hala sivilce patlatma oyunu mu oynuyorsunuz?

Ergenlik döneminde bir çok gencin sorunu olan ergenlik sivilcesiyle mücadelede hala eski tip yöntemleri mi kullaniyorsunuz? Sivilcelerin nedenini hiç düsündünüz mü? Sivilcelerinizi kapaticilarla mi kapatmaya çalisiyorsunuz? Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, aknelerin en önemli nedenlerinin hormonlardaki degisiklikler, düzensizlikler, bozukluklar, yagli besinler, genetik faktörler, yanlis cilt bakim ürünleri kullanimi, derideki mikroorganizmalar(bakteriler, mantarlar) ve psikolojik stres oldugunu belirtiyor.

AKNE VULGARIS ( ERGENLIK SIVILCESI)

Akne vulgaris, az veya çok siddetli olarak, hemen hemen tüm ergenlerde görülmektedir. Sikligi, 16-17 yasindaki erkeklerde %95-100, kizlarda %83-85 oranlarindadir. Genellikle ergenligin ilk belirtilerinden birisi olarak baslar. Sikligi ve siddeti erkeklerde 16-19 ve kizlarda 14-17 yas arasinda en yüksek düzeye çikar. Kil-yag bezi ünitesinin (pilosebase unit) hastaligidir. Yüz, gögüs, sirt ve omuzlarda görülmektedir.

En önemli nedenleri: Hormonlardaki degisiklikler, düzensizlikler, bozukluklar, yagli besinler, genetik faktörler, yanlis cilt bakim ürünleri kullanimi, derideki mikroorganizmalar(bakteriler, mantarlar) ve psikolojik strestir.

Bu faktörler deride akneyi su sekilde olusturmaktadirlar:

Sebum üretimi artar,
Yag bezi kanali tikanir,
Mikroorganizmalar artar ,
Inflamasyon (sisme, kizarma) olur.

Klinik görünüm

Akne, önce komedon (ciltte olusan siyah nokta, beyaz nokta ve pütürlerin genel adi) seklinde baslamaktadir. Derinin altinda beyaz yag noktasi seklinde görülen tikaçlara kapali komedon, daha yüzeyde siyah nokta seklindekilere ise açik komedon denilmektedir. Daha sonra kirmizi–pembe renkli, sert, deriden kabarik, 0,5 cm.’den küçük çapli papüller olusmaya baslar. Bunlar inflamasyon nedeni ile olusmaktadirlar. Hastaligin 3. döneminde klinik tabloya uçlari iltihapli, sari-beyaz sivi ile dolu kabartilar(püstüller) eklenmekte ve ileri akne hastaliginda ise nodüller–kistler görülmektedir. Nodül ve kistlerin çapi ortalama 1 cm. Olabilmekte ve derine yerlestikleri için içerikleri yüzeye bosalamamaktadir.

Tedavi

Hastaligin tedavisinin 1. basamagi, hastaligin gençlere ve aileye çok iyi anlatilmasidir. Gençlere bu sivilecelerin çocukluktan gençlige geçtiklerinin bir belirtisi oldugu, dogru deri bakimi ile ortalama 1 -2 yilda kendiliginden düzeldigi söylenerek moral verilmelidir. Hastalar, sivilcelerine elle, tirnakla müdahale etmemeleri, sikmamalari, bu yanlis hareketlerin hastaligin ilerlemesine ve leke olusmasina yol açabilecegi konularinda mutlaka uyarilmalidirlar. Yagli besinlerden uzak durulmasi, olabildigince makyaj yapilmamasi gerektigi de belirtilmelidir.

Bu genel konulardan sonra deri temizliginin dogru yapilmasi temin edilmelidir. Bu amaçla, asit sabunlar (pH: 5,5 daha düsük), antseptik sabunlar, alkol, eter, aseton, ksilol, asetik asit ve iyot kullanilmaktadir. Derinin kurulugu takip edilerek, bunlarin kullanim sikligi degistirilebilir. Sonraki asama ise keratolitik (soyucu) ajanlarla yag bezi kanalindaki tikanmanin açilmasini saglamaktir. Bu amaçla da; rezorsin, iktiyol, kükürt, retinoik asit (A vitamini asidi) topikal olarak kullanilmaktadir. Bunlari kullanirken bazen asiri kuruma, kizirma, yanma olmakta ve bu durumda tedaviye ara vermek gerekebilmektedir.

Ayrica bu soyma (peeling) tedavisi sirasinda derindeki komedonlar yüzeyelleserek belirginlesebilmektedirler. Topikal benzoil peroksit ve azelaik asit, hem keratolitik hem de antibakteriyel etkiye sahip olduklarindan papül ve püstüllerin bir arada oldugu papülopüstüler aknede tercih edilmektedirler. Püstüler lezyonlar çogunlukta ise klindamisin fosfat, eritromisin, tetrasiklin gibi antibiyotikleri içeren solüsyon, krem ve jeller kullanilmaktadir.

Topikal tedavilerin yetersiz kalacagi siddetteki akne hastalarinda ise sistemik antibiyotikler(klindamisin, tetrasiklin, doksisiklin, eritromisin, kotrimoksazol) tedaviye eklenmektedir.

Östrojen ve antiandrojen hormon tedavileri, genellikle 20 yas sonrasi kadin hastalarda hormonlarla ilgili bir sorun saptanirsa kullanilmaktadir.

Nodülokistik aknede ve diger tedavilere dirençli, özellikle çukur(deprese) iz kalma riski tasiyan hastalarda ise oral isotretinoin(Roaccutane, Zoretani) kullanilmaktadir. Bu ilacin verildigi hastalarda derinin asiri kurumasi, karaciger fonksiyon testleri, kolesterol, trigliserid düzeyleri yan etki riski açisindan takip edilmelidir. Ayrica ilaç bazi hastalarda depresyon benzeri yan etkilere de neden olabilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası