Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BÖBREK NAKLI KONUSUNDA EN ÇOK MERAK EDILENLER

Böbreklerimiz Hakkinda Bunlari Biliyor muydunuz?

Saglikli insan vücudunda 2 adet böbrek bulunur. Karnimizin tam arkasinda, omurganin her iki yaninda, en alt kaburga kemiginin asagisinda yerlesiktirler. Her bir böbrek kabaca, sikilmis bir insan yumrugu büyüklügündedir.

Yasamsal Filtreler

Vücudumuzda ortalama 5 litre kan dolasmaktadir. Böbreklerimiz her gün bu miktardaki kani 40 kez süzer ve temizlerler. Bu, toplam 200 litredir, yani 200 sise ya da 20 kovayi doldurabilecek büyüklükte bir miktardir!

Kronik Böbrek Hastaligi Nedir?

Eger böbreklerimiz fonksiyonlarini giderek yitirmeye basliyorlarsa, kronik böbrek hastaligindan (KBH) söz ederiz. Kronik böbrek hastaligi, genellikle fark edilmeyen sessiz bir hastaliktir.Hayal edebilecegimizden çok daha fazla insani etkilemektedir.

Her 10 yetiskinden 1’inde bir çesit böbrek hasari bulunmaktadir. Yüksek tansiyon ve seker hastaligi, kronik böbrek hastaligina sebep olan baslica etkenlerdir.

Böbrek Nakli Nedir?

Böbrek yetmezligi hastasina baska bir kisiden alinan böbregin takilmasi islemine “böbrek nakli tedavisi” denir.

Böbrek nakli tedavisi ve çesitleri

Nakledilen böbrek eger hasta kisinin hayatta olan yakinlarindan alinir ise “canlidan” , yogun bakimda tedavi altindayken beyin ölümü gelisen bir kisiden alinir ise “kadavradan” böbrek nakli tedavisi adi verilir.

Böbrek Nakli ile uzun ve saglikli bir hayat sürmek mümkündür.

Böbrek yetmezligi hastasinin uzun süre yasamasi ancak böbrek nakli ile saglanabilir. Diyaliz tedavisi, böbrek nakli saglanana kadar geçen süreçte destek saglayici bir tedavidir. Böbrek yetmezligi hastasi nakil olarak on yil sonra yasiyor olma sansini diyalizde kalmaya oranla 12 kat arttirabilir. Böbrek nakli ile özellikle diyaliz ihtiyacinin kalmadigi normal bir hayata kavusulur.

Günümüzde böbrek nakli basarili ve güvenli bir tedavi yöntemidir.

Canlidan böbrek nakli olan hastalarin %90-95 gibi neredeyse tamamina yakin bir kismi birinci yila diyalizden uzak bir yasam sürerek girmektedir. Bu hastalarin büyük kismi 10–15 yildan daha fazla bir süre böbregini korumaktadir.

Herkes böbrek nakli olabilir. Olamayacak hastalar çok küçük bir gruptur.

Kisa bir süre önce kanser tespit edilenler nakil için uygun aday degildirler. Ileri derece kalp hastaligi olanlarda nakil öncesi iyi degerlendirme yapilmasi gereklidir. Hepatit hastalari da böbrek nakli olabilirler. Böbrek naklinde yas degil ama kisinin saglik durumu önceliklidir. Hem böbrek yetmezligi hem de seker hastaligi sebebiyle çabuk yipranan seker hastalari da nakil sanslarini kullanmalidir. Tip I diyabet hastalari için böbrek nakli ile birlikte pankreas nakli yapilmasi önemli bir sanstir.

Kadavra listesine girmek için neler yapilmasi gerekir?

Canli vericisi olmayan nakil hastalari isterlerse kadavra listesine girebilirler. Kadavra listesine girmek isteyenlerin Istanbul’a günün her saatinde 2-3 saat içerisinde gelecek uzaklikta olmalari önemli bir konudur. Çünkü kadavra organ günün her saatinde çikabilir ve zaman kaybetmeden doku laboratuarinda gerekli tetkikleri baslatmak gerekir.

En iyi seçenek, diyalize hiç baslamadan böbrek nakli olabilmektir.

Diyalize baslamadan böbrek nakli olan hastalarda, vücutlari hiç yipranmadigi ve baska saglik problemleri gelismedigi için daha basarili sonuçlar alinmaktadir. Çalismalar da, böbrek yetmezligi hastalarinda diyalizde geçirilen sürenin kisa olmasi halinde böbrek nakli sonrasi daha saglikli ve uzun bir hayat saglandigini göstermistir.

Canli böbrek nakli ilk tercih olarak düsünülmelidir.

Canlidan böbrek nakli kadavra böbrek nakline göre hem daha basarilidir hem de nakledilen böbrek daha uzun süre çalisir. Kadavra nakillerde %80’lerde olan basari, canlidan böbrek naklinde %95 düzeyindedir. Kadavra böbrek nakillerinin yarisi ortalama 10 yil saglikli çalisirken canli böbrek nakillerinde 25 yil sonra halen saglikli çalismasini sürdürür.

Canli böbrek naklinde öncelik vericiye zarar gelmemesidir.

Canli böbrek nakli karari verilirken böbrek verecek olan kisi çok detayli tetkik ve uzman degerlendirmesinden geçer. Kendini saglikli bilen kimseler arasinda her üç kisiden birinde böbrek bagislamak için uygun olmadigi bir durum tespit edilir.

Hastanede iki gün yatarak böbrek bagislayabilirsiniz. Canli vericiden böbrek çikarilmasi ameliyatlari merkezimizde Laparoskopik (Kamera altinda) yapilmaktadir.

Laparoskopik girisim karin içersine küçük bir kesiden yerlestirilen bir kamera ve özel aletler kullanilarak yapilir. Laparoskopik girisimde karinda hem daha küçük kesiler yapilir hem de bu kesiler kas olmayan yerlerden yapildigindan ameliyat sonrasi kesi yerlerinden agri çok daha az hissedilir. Buna bagli olarak iyilesme dönemi daha kisadir. Vericiler genellikle 2-3 gün içersinde eve dönebilir ve birkaç hafta içersinde normal aktivitelerini kazanirlar.

Böbrek bagislamak için dört derece akrabalik gerekmektedir.

Yakinlarina böbrek bagislayacak kisilerin yasal olarak dört derece akrabalik içersinde bulunmasi gerekmektedir. Dört dereceden daha uzak akrabalik iliskisi olmasi durumunda ancak etik kurulumuzun onayladigi nakiller gerçeklestirilmektedir.

Kadavra listesine girmek veya canlidan böbrek nakli ile ilgili daha detayli bilgi alabilmek için bize ulasabilirsiniz.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası