Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMI VE DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Günümüzde yeni dogan bebeklerin ilk alti ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Anne sütü bebek için en saglikli olan besindir. Uygun kosullarda gereksinim duyuldugu ani beklemektedir. Isitma, sogutma, depolama, mikroptan arindirma için özel aletlere, biberon, emzik vb. aracilara ve temiz su kaynagina bagimli degildir. Anne sütünde mikrop üremez, bozulmaz, hastalik kaynagi olmaz.

Anne sütünün bebege ve anneye faydalari:

Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastaliklari daha az görülmekte, beyin gelisimi daha iyi olmakta, allerjik hastaliklar, ishal ve solunum yolu hastaliklari ve hatta ileri yaslarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi hastaliklar daha az bildirilmektedir. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalik kanseri, osteoporoz ve kansizlik daha az görülmektedir.

Anne sütü özeldir:

Anne sütü her bebek ve her dönem için özeldir. Prematürelerde ve hayatin ilk günlerinde farkli yapida bir anne sütü söz konusudur. Ilk bir hafta memelerden “kolostrum” adli süt gelir ve bebegi besleyici ve enfeksiyondan koruyucu özellikleri ön plandadir. Bunu ikinci hafta boyunca protein içerigi azalirken, laktoz, yag ve toplam kalori içerigi artan “geçis sütü” izler. Daha sonraki dönemlerdeki olgun anne sütü de emzirmenin baslangicinda karbonhidrattan, sonunda yagdan zengin olarak gelir.

Anne sütünün özellikleri:

Anne sütü özel yapida, sindirimi kolay ve enfeksiyondan koruyucu nitelikleri zengin bir protein içerigine sahiptir. Anne sütünde protein ve minerallerin inek sütüne göre daha az olmasi, sindirim ve böbrekler açisindan bebegin yüklenmesini önler. Anne üstündeki demir, çinko gibi minerallerin emilimi, inek sütüne göre çok daha fazla, örnegin demir için bes katidir. Anne sütünde sindirimi kolay doymamis yag asitlerinin orani yüksektir. Beyin ve sinir sistemi için sart olan temel ve zorunlu yag asitleri ise inek sütüne göre 8 kat olup, ilk 4 ay boyunca bebek tarafindan sentezlenememektedir.

Anne sütü ile bebegin beslenmesi:

Ilk saatlerden itibaren bebegin istekle, uygun kosullarda ve dogru teknikle emzirilmesi anne sütü ile bebegin beslenebilmesi için en önemli kosuldur. Emzirme sirasinda salgilanan oksitosin ve prolaktin hormonlari memedeki sütün bosalmasini saglar ve yeni süt yapimini uyarir.

Basarili bir emzirme için her seyden önce dogru kucaklama ve pozisyon alma gereklidir. Anne normal kosullarda rahat bir koltukta, sirti dik olarak oturmalidir. Bebek yüzü ve gövdesi ayni dogrultuda ve anneye dönük, basi gövdeye göre yüksekte, yani egri bir çizgi olusturacak sekilde anne tarafindan kucaklanmalidir. Bebegin basi, annenin emzirilen gögsünün tarafindaki kolu dirsekten bükülerek, dirsek kivriminin hemen önüne yerlestirilmelidir. Bebegin altta kalan kolu anne ile bebek arasina girmemelidir. Bebegin basina arkadan bastirilmamalidir. Anne kolunun alti gereginde bir yastik ile desteklenebilir.

Bebek uygun sekilde pozisyon verilerek kucaga alindiktan sonra alt dudagi meme ucunun altina gelecek sekilde bebek asagidan yukariya dogru memeye yaklastirilmali, diger elin dört parmagi memeyi alttan desteklerken basparmak üstte memeyi yönlendirmelidir. Anne meme ucunu bebegin dudaklarina degdirerek emme için agzini açmasini saglamali, bebek agzini genisçe açtiginda meme ucu ve çevresindeki kahverengi bölüm (areola) birlikte bebegin agzina verilmelidir. Bebegin çenesi memeye dayanmali, üstteki basparmak burnun tikanmasini önlemelidir.

Süt yapimi üzerine etkili faktörler:

Süt yapimini belirleyen en önemli iki faktör bebegin sik emmesi ve memelerin bosaltilmasidir. Yorgunluk ve stres, ruhsal sikintilar ve en önemlisi emzirmeye isteksizlik, anne sütü miktarini azaltabilir. Meme büyüklügü süt yapiminda önemli degildir. Yine meme baslarinin düz veya içe çökük olmasi bebek dogru teknikle emzirilirse sorun olmaz. Annenin yeterli sivi almasi ve dengeli beslenmesi yeterlidir. Asiri kalorili, sekerli yiyecek ve içeceklerin süt yapimina katkisi yoktur. Sivi aliminin asirisi da sakincali olabilir. Sebze ve meyveler, yesil salatalar bolca tüketilmelidir. Anne yeterli süt ve süt ürünleri ile protein ve demir içeren gidalari dengeli bir sekilde almalidir. Gebelikte oldugu gibi, kalsiyum ve demir destegi sürdürülmelidir.

Emzirme sikligi ve süresi:

Yeni dogan dogumdan sonra en kisa zamanda memeye verilmeli ve devaminda emzirme sikligi ve süresi bebegin istegine göre ayarlanmalidir. Ilk emzirmelerde süt hemen gelmeyebileceginden, bebege baska bir besin vermeden emzirmeye devam edilmelidir. Özellikle ilk 2 ay her istediginde bebege meme verilmelidir. Baslangiçta her emzirmede sirasi degistirilerek her iki gögsün de emzirilmesi sütün artmasi açisindan yararli olsa da, süt miktari arttiginda her ögünde bir memenin emzirilmesi yeterli olabilmektedir. Her ögünde bebegin bir memeyi tamamen bosaltmasi saglanmalidir. Bu süre genellikle 10-15 dakika kadardir. Ilk dönemden sonra emzirme araliklari 2-3 saate uzayabilmektedir.

Anne sütünün yeterli oldugunun degerlendirilmesi:

Bebegin yeterli beslendigi, günde en az bes kez idrar yaparak bezini islatmasi, en geç 15. günde dogum kilosuna ulasmasi ve ayda en az 500-600 gram almasi ile anlasilir. Bebeklerde ilk günlerde görülen dogal tarti kaybinin nedeni vücutta su oraninin azalmasi ve suyun yer degistirmesidir; anne sütü yetersizligine baglanmamalidir. Diskilama sayisi, bebegin huzursuzlugu, uyku düzensizligi veya asiri aglamasi anne sütü miktari açisindan güvenilir kriterler degildir. Çok iyi tarti alan bebeklerde de benzer yakinmalar görülebilir. Sadece bezin hep kuru bulunmasi ve sürekli olarak koyun pisligi gibi ufak ve sert parçalar halinde az miktarda kaka yapilmasi açlik bulgusu olabilmektedir. Bunlar disinda en önemli kriter, bebegin yeterli kilo almamasidir.

Emzirmede sik yapilan hatalar:

Emzirmeden önce meme basinin karbonatli su, sabunlu su veya çesitli kremler ile temizlenmesi meme basi çatlagina ve bebegin memeyi tutmasinda çesitli güçlüklere neden olabilir. En iyi meme bakimi anne sütü ile olur. Özel silikon basliklar bebegin memeyi dogru kavramasini engeller. Ortamda asiri kalabalik ve gürültü, aile içi gerginlikler, asiri sicak, siki giysiler ve örtüler bebegin emmesini olumsuz etkileyebilir. Eldiven giydirilmesi bebegin parmaklarini emmesini engelleyerek huzursuzluguna neden olabilir. Bebegin doymadigi kaygisi ile biberon kullanilarak ek besin verilmesi, emzigin sekerli sivilara ve bala batirilmasi, bebege sekerli bitki çaylari verilmesi memeye isteksizlik yaratabilir.

Görüldügü gibi, basarili bir emzirmenin birinci kurali istemek ve gerisini bebege birakmaktir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası