Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VAJINISMUS HASTALARININ 8 FOBISI

Vajinismus, vajinal giris düsüncesi veya girisimi karsisinda gösterilen, istem disi, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanimlanir. Vajinismusta, vajina çevresindeki kaslar kasilir, kisi kendini geri çeker, partnerini iter, sikinti hissi duyar ya da aglar. Sanilanin aksine, vajinismus dogum yapmakla ortadan kaldirilamaz. Üstelik vajinismus hastalarinin sik rastlanan 8 fobisi de hayati onlara zehir edebilir.

Acibadem Etiler Tip Merkezi Psikiyatri Uzmani Dr. Yusuf Özay Özdemir, bu korkulari söyle siraliyor:

Normal dogum
Jinekolojik muayene
Doktor korkusu
Dis hekimi korkusu
Evde yalniz kalmak
Karanlikta kalmak
Kapali yer korkulari
Çesitli hayvan korkulari: Özellikle kedi-köpek, böcek, kus, yilan, fare vb.

Cinsel Birlesme Olmasa Da Hamile Kalabiliyorlar

Vajinismus ile birlikte seyredebilen bu korkular, kadinlarin günlük yasamini, sosyal iliskilerini de zedeler. Vajinismus yarattigi psikolojik etkiler nedeniyle, gebelik ve dogum sonrasinda da devam eder. Hem uluslararasi bilim dünyasinda hem de ülkemizde yapilmis arastirmalarda vajinismuslu olgularin yüzde 5-10’u tedavi için basvurdugunda, cinsel birlesme gerçeklesmemis olmasina karsin, hastalarin gebe kaldigi ve çogunlukla da sezaryen ile dogum yaptigi saptanmistir. Dr. Özay Özdemir, “Olgularimiz arasinda vajinismuslu olup normal yolla dogum yapmis kisiler dahi var. Bu nedenle vajinismusun mutlaka tedavisi gerekmektedir” diyor.

Vajinismus Neden Oluyor?

Vajinismus olusumuna birden çok etkenin neden oldugu artik modern bilimsel literatürde de kabul görür. Psikiyatri Uzmani Dr. Özay Özdemir, bu nedenleri söyle siraliyor:

Kisinin ruhsal yapisina özgü duyarlilik: Hemen çogu kiside herhangi bir durumdan korku duyma egilimi bulunmaktadir. Bazi kisilerde de cinsel birlesmeye iliskin kisiye özgü korku tepkisi ögrenilmis olabilir.

Kültüre özgü nedenler: Cinsel mitler (yanlis inanislar, kaliplasmis ön-yargilar), cinsellik konusunda geleneksel yaklasimlar (bekarete verilen önem ve deger, erkek ve kadin rollerine yüklenen farkli anlamlar gibi), yetistirime tarzi, dini inanislarin etkisi.

Cinsel bilgilenme ve egitimdeki yetersizlikler: Cinsellik konusunda korkutucu bilgiler vermek, cinselligi kaçinilmasi gereken kötü bir durum ve tecrübe olarak anlatmak.

Daha derin psikolojik nedenler: Ruhsal-iç dünyaya ait- çatismalar, psikoseksüel gelisim dönemlerinde yasanan aksamalar.

Cinsel travmalar: Gelisim dönemlerinde maruz kalinan taciz veya kötüye kullanim.

Ilk Birlesmede Kanama Olmasi, Bekaret Göstergesi Degil

Tip dilinde “himen” olarak adlandirilan kizlik zarinin cinsel birlesme için fiziksel engel olusturmadigini anlatan Dr. Özdemir, “Zar vajinayi bir perde gibi kapatmaz. Ilk birlesme ile kizlik zarinda olusan yirtilma degildir. Ilk birlesmede, kanama ve aci hissi olursa, bu kizlik zari kaynakli degildir. Ilk cinsel birlesme herkeste kanamaya neden olmayabilir, her 10 kisiden 4 kiside hiç kanama görülmez. Ilk birlesme sonrasi kanama olmasi bekaret göstergesi degildir.” diye konusuyor.

Kimlerde Görülüyor?

Vajinismus her kültürde ve toplumda görülebilir. Ancak bilimsel arastirmalar, dogu ülkelerinde bati ülkelerine oranla daha yaygin görüldügünü gösteriyor. Egitim düzeyi yükseldikçe tedavi için basvurma ve yardim arayisinda artis gözlenir. Bu durum egitim düzeyi yüksek kisilerde vajinismusun sik görüldügü gibi yanlis bir izlenime sebep olur. Dr. Özdemir, tedavi için basvuranlarin çogunun geçmislerinde özgül bir neden (cinsel travma vb) saptanmadigini belirtiyor.

Vajinismuslu Kadin Çocuk Dogurabilir

Vajinismusta cinsel birlesme olamayacagi için normal yolla gebelik gerçeklesmesi de mümkün olmaz. Vajinismuslu bir kadinin gebe kalma potansiyeli vajinismusa bagli olarak bozulmus degildir, yalnizca mekanik bir engel vardir. Dolayisiyla cinsel birlesme (penisin vajinaya girisi) yoluyla rahim içine ulastirilamayan sperm hücreleri baska yolla ulastirilirsa (tibbi tedavi) gebelik elbette olacaktir. Ancak bu durumun etik olmayan tibbi bir davranis olacagini vurgulayan Dr. Özdemir, “Dogru ve uygun olan seçenek önce vajinismusun tedavi edilmesi, sonra gerekirse gebelikle ilgili tibbi islemlerin yapilmasidir. Çünkü vajinismus tümüyle tedavi edilebilir.” diyor.

Tedavide Neler Yapiliyor?

Vajinismusun günümüzde uygulanan ve tüm dünyada standart olarak kabul edilen, ilk seçenek tedavi yöntemi, vajinismusa özgü cinsel terapidir. Cinsel terapi bir psikoterapi yöntemidir. Tedavi diger psikoterapilere göre nispeten daha kisa süreli ve soruna odakli olarak yapiliyor. Haftada bir seans yapilir, tedavi süresi ortalama 8-10 seanstan olusur. Hipnoterapi, botulismus tedavisi, cerrahi tedaviler, kas gevsetici ve uyusturucu ilaçlarin kullanimi gibi yöntemler vajinismus tedavisinde denenmistir. Ancak günümüzde kabul edilen ortak bilimsel görüs vajinismusun klasik cinsel terapi yöntemi kullanilarak tedavisi edilmesidir. Çünkü vajinismus cinsel organ hastaligi degildir. Ruhsal kökenli bir sorundur. Bir fobi (asiri korku) reaksiyonudur. Dolayisiyla sorunun kalici çözümü de ancak ruhsal sorunun (anksiyetenin-asiri ruhsal gerilimin) giderilmesi ve düzeltilmesiyle mümkün olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası