Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME KANSERI ARTIK KADINLIGINIZI ÇALAMIYOR

Meme kanseri kadinlar için artik kabus degil! Kanserli memenin alinmasi sirasinda, ameliyat masasindan kalkmadan estetik gögüs yapilmasini saglayan onkoplastik cerrahi sayesinde kadinlar, meme kanserini daha da güçlenerek yeniyor. Kanser nedeniyle bir memeye operasyon yapilirken, örnegin asiri büyük veya deforme olan ve hastaya rahatsizlik veren karsi meme de ameliyat ediliyor.

Onkoplastik cerrahi sayesinde; meme kanseri nedeniyle ameliyat olan hasta, bir memesini kaybetmek yerine saglikli ve iyi görünüme sahip gögüslere kavusmus olarak ameliyattan çikiyor. Böylece; kadinlar ameliyat sonrasinda moral buluyor, sosyal hayata hizla yeniden adapte oluyor ve psikolojik travmalar yasamadan meme kanserini yeniyor…

Kadinlarin en çok korktugu hastaliklarin basinda gelen meme kanseri, her geçen gün artan tedavi seçenekleriyle artik kabus olmaktan çikiyor. Meme kanseri tedavisinde birinci seçenek olarak en çok cerrahi yöntem kullaniliyor. Ancak son yillarda meme cerrahisinde geleneksel yöntemlerin disinda ‘Onkoplastik Cerrahi’ kavraminin ön plana çiktigi gözleniyor. Özellikle hasta psikolojisine olumlu katkilari olan onkoplastik cerrahinin detaylarini, Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Güven Atasoy anlatti:

Onkoplastik meme cerrahisi nedir?

Onkoplastik meme cerrahisi; meme kanseri nedeniyle yapilacak cerrahi bir girisimle birlikte, memede daha iyi bir kozmetik sonuç yaratacak estetik girisimin beraber planlanmasi anlamina geliyor. Yöntem, onkolojik cerrahi ve plastik cerrahi prensiplerinin birlestirilmesiyle uygulaniyor. Böylece; hem meme kanseri nedeniyle ameliyat olacak kadinlarda plastik ameliyat ayni anda planlaniyor, hem de daha önceden kanser nedeniyle memesini kaybetmis kadinlarin yeniden bir memeye kavusmalari saglaniyor.

BEDEN BÜTÜNLÜGÜ BOZULMUYOR

Onkoplastik cerrahi neden tercih ediliyor?

Yakin zamana kadar yapilan meme kanseri ameliyatlarinda, genellikle memenin tamaminin alinmasi gerekiyordu ve bu durum hastanin psikolojisinde kötü etki birakiyordu. Onkoplastik cerrahi yöntemiyle; özellikle meme kanseri hastaliginin en önemli sorunlarindan birisi olan beden bütünlügünün bozulmasi ve benlik algisinin zedelenmesi durumu, daha ortaya çikmadan bertaraf ediliyor. Onkoplastik cerrahi ile kanser nedeniyle bir meme ameliyat edilirken, örnegin asiri büyük veya deforme olan ve hastaya rahatsizlik veren karsi meme de ameliyat ediliyor. Böylece meme kanseri nedeniyle ameliyat olan hasta, bir memesini kaybetmek yerine saglikli ve iyi görünümlü iki meme ile ameliyattan çikarak moral buluyor.

Hastalarin onkoplastik cerrahiye bakislari nasil?

Sadece protez ile yapilan düzeltme islemlerinden elde edilen basarisizliklar ve silikona karsi duyulan korku, son yillarda hastanin kendi dokulari ile meme olusturulmasini daha popüler hale getirdi. Ama bunun yaninda son yillarda kullanilan hazir protezler de çok degisti ve eski endiseleri ortadan kaldirdi. Son yillarda yapilan çalismalar bu amaçla silikon kullaniminin güvenli oldugunu ortaya koymustur. Implantlar (protezler) daha çok estetik meme cerrahisinde (meme büyütülmesi gibi) kullanilmaktadir. Yeni meme olusturulmasi için sirtinda veya karninda ameliyat yapilmasini istemeyen hastalar, daha çok hastanin kendi dokularinin kullanilamadigi ve sadece sentetik implant kullanilan ameliyatlari tercih ediyorlar.

Bu yöntem baska hangi amaçla kulaniliyor?

Onkoplastik cerrahi uygulamalari günümüzde, yüksek riskli hastalarda daha kanser ortaya çikmadan meme dokusunun alinarak yerine bir protez veya hastanin kendi dokulariyla bir meme olusturulmasi için de kullaniliyor. Bu sekilde meme kanseri riski tamamen ortadan kalkmasa da yüzde 90 oraninda azalir. Bu uygulama hastalar ve cerrahlar tarafindan suistimal edilebilir bir uygulama oldugundan, bu durumun engellenmesi için endikasyonun (gerekliligin) çok dogru olarak konulmasi sarttir.

MEMENIN YAPISINA GÖRE ALTERNATIF YÖNTEMLER

Onkoplastik meme cerrahisinde uygulanan yöntemler nelerdir?

Yeni memeyi olusturmak için hastanin kendi dokularindan yararlanmak istenirse, latissimus dorsi kas-deri flebi (sirt kasi) ve transversus rektus abdominis flebi (karin ön duvari kas ve yag dokusu) kullanilmaktadir. Böyle bir ameliyat tercih edilmezse sentetik protezler kullanilir.

Sirt kas ve deri dokusu: Ilk kez 19. yüzyilda kullanilmaya baslayan bu yöntem, meme rekonstrüksiyonu amaciyla 1976 yilinda kullanilmaya baslanmistir. Orta büyüklükte memeleri olan hastalarda; latissimus dorsi kas-deri flebi (sirt kasi), rekonstrüksiyon için uygun bir tercihtir. Gerektiginde flebin altina bir protez koyarak, uygun simetri ve görünüm saglanabilir.

Karin kasi dokusu: Karsi meme ile uygun bir simetri yakalamak için daha fazla dokuya ihtiyaç duyulan hastalarda tercih edilir. Damarlarin korunarak yapildigi veya damarlarin yeniden birlestirildigi yöntemlerle yapilan iki tipi vardir. Daha önceden karin bölgesi operasyonu geçirmis olan hastalar için uygun bir tercih degildir.

Sentetik protezler ile yapilan rekonstrüksiyon: Geçici bir süreligine yerlestirilen doku genisleticiler ve kalici sabit hacimli meme implantlari olmak üzere iki tip protez kullanilir. Doku genisleticiler, kalici protezin yerlestirilmesinden önce meme derisine elastikiyet kazandirmak amaciyla kullanilirlar. Içerisindeki hazneye giderek artan miktarlarda tuzlu su enjekte edilerek sisirilirler. Zamani geldiginde çikartilir ve olusan bosluga kalici implant yerlestirilir. Bazi özel tip doku genisleticileri, kalici implant gibi yerinde birakmak mümkündür.

Ayrintili Bilgi Için:
Medical Park Saglik Grubu
Kurumsal Iletisim Sorumlusu
Pelin RAZAKI ÇOLAK
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası