Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugun Dogum Tarihi ve Dogum Sekli Alerji Riskinde Belirleyici Rol Oynuyor

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel “ Çocuklarin dogum tarihi ve seklinin alerjik hastaliklarla iliskisi” hakkinda bilgi verdi.

ASIRI HIJYENIK ORTAMDA BÜYÜYEN ÇOCUK DAHA ÇABUK HASTA OLUYOR

Dogumdan itibaren maruz kalinan alerjenler, eger çocukta alerjik bir genetik alt yapi varsa, ileri yaslarda nelere karsi alerji gelisecegini belirler. Örnegin rutubetli bir evde çok yogun küf mantarina maruz kalan ve alerjik aileden gelen bir bebegin, ilerleyen zamanda küf alerjisi gelistirmesi beklenebilir. “Ne kadar koruyabiliriz ki, birakalim çocuklar bu maddelere alissin” yaklasimi, ne yazik ki alerjenler için geçerli degildir. Bazi solunum yolu virüs enfeksiyonlari disinda kalan enfeksiyonlara erken yaslarda maruziyetin ise tam tersine alerji açisindan koruyucu olabilecegi düsünülmektedir. Son yillarda geçerli olan bu görüse, “hijyen hipotezi” adi verilmektedir. Buna göre, mikroptan fazlasiyla arindirilmis, asiri hijyenik ortamlarda büyüyen çocuklarda alerji ve astim riski artabilmektedir.

BEBEKLERIN ALLERJIK HASTALIKLARA YAKALANMA RISKI DOGUM AYINA GÖRE DEGISIYOR

Alerjenlere sürekli maruz kalmanin kisinin o maddelere karsi duyarli olmasina neden oldugu gerçegine dayanarak yapilan çalismalarda, dogum tarihinin alerjik hastaliklarla iliskili olabilecegi gösterilmistir. Buna neden, bebeklerin dogduklara aylara göre karsilastiklari alerjen cinslerinin farkli olmasidir.

SAMAN NEZLESI ILKBAHAR ÇOCUKLARINDA, POLEN ALERJISI MART-NISAN DOGUMLULARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Mevsimsel polenlerin en yogun oldugu ve daha çok açik havada zaman geçirdigimiz ilkbahar ve yaz aylarinda doganlarin, mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) açisindan daha büyük risk altinda olduklari bilinmektedir. Örnegin, Mart ve Nisan aylarinda doganlarda hus polenine bagli olarak hus agaci alerjisi riski daha fazladir. Polenler, her ne kadar bitkinin cinsine göre, Subat ayindan Kasim sonuna kadar yayilabilse de, saman nezlesi olanlarda, daha çok ilkbaharda yakinmalara neden olurlar.

Sonbahar aylarinda doganlarda ise, ev tozu akari alerjisi daha siktir. Buna neden olarak, iç ortamda daha uzun süre kalinmasi gösterilebilir. Ek olarak, nemli sonbahar günleri, akarlarin üremesi için zemin hazirlamaktadir. “Ev tozu” ile kast edilen, evlerde gördügümüz “toz” degil, çiplak gözle görülemeyen çok küçük canlilardir. Bu canlilarin diskilari alerjiye sebep olmaktadir.

Yine, iç ortamda çokça vakit geçirilen Eylül ve Subat aylari arasinda dogan bebeklerin yaz ve bahar aylarinda dogan bebeklere göre besinlere ve hayvan tüylerine karsi alerji gelistirme olasiligi daha fazladir. Ayrica, yaz aylarinda ve sonbaharda dogan bebeklerin astima yakalanma riski daha yüksek bulunmustur.

SEZARYENLE DÜNYAYA GELEN BEBEKLERDE ASTIM RISKI DAHA FAZLA

Bunlarin disinda, sezaryenle dogan bebeklerin de normal yolla dogan bebeklere göre ileriki yaslarda astim gelistirme riski artmaktadir. Normal dogum sirasinda, annenin dogum kanalindan geçen bebek, bagirsaklarina yerlesecek faydali mikroplarla tanismaktadir. Bu mikroplar, yeni dogan bebegin bagisiklik sistemini saglikli bir biçimde uyarmaktadir. Oysa sezaryenle dogan bebeklerde, bu faydali mikroplar yerine ciltte yasayan mikroplara vb. maruziyet, bagisiklik sisteminin bu ilk gelisim noktasinda bir sapmaya neden olmaktadir.

SIGARA DUMANI ÇOCUK SAGLIGININ BAS DÜSMANI

Sonuç olarak belirtmek isteriz ki, alerjik hastaliklardan korunmak için bebegin dogum tarihinin ya da dogum seklinin saptanmasinin yani sira önemli olan bir diger nokta da, dogum öncesi ve sonrasi dönemde sigara dumanina maruz kalinmamasidir. Bebekliklerinde sigara dumanina maruz kalan çocuklarin ilerleyen yaslarda, çok daha siklikla alerjik hastaliklara ve astima yakalanabildikleri gösterilmistir. Astimin da, diger alerjik hastaliklarin da birden fazla faktörün etkisiyle (genetik, çevre kosullari vb) gelistigi unutulmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası