Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kazalarda Bilinçsiz Müdahale Felç Riskini Artiriyor

Memorial Hastanesi Nörosirurji Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Hanci, “Kaza sonrasi kazazedeye uygulanan bilinçsiz müdahalelerin kalici felçlere neden olabilecegini belirterek, omurga ve omurilik yaralanmalari” hakkinda bilgi verdi.

Birbiri üzerine dizili omurlardan olusan omurga; insan vücudunda, vücudun tüm yükünü kafadan bacaklara iletirken, ayni zamanda sinir sisteminin iletisim agi olan omuriligi, içindeki kemik kanali ile çevreleyerek korur. Omuriligin boyun kismindan çikan sinirler kollara, gövde kismindan çikan sinirler solunum kaslarina, belden çikanlar bacaklara, kuyruk sokumundan gidenler ise üreme ve idrar organlarina gider. Yapisi oldukça saglam olan omurgada ve içindeki omurilikte olusacak yaralanmalar, çesitli nedenlerle meydana gelebilir.

Sehir yasaminda özellikle trafik kazalari yüksek oranda ölüme sebebiyet verdigini biliyoruz. Bunun yaninda dogal olarak kismi veya kalici sakatliklar için de yüksek oranda neden olusturmaktadir. Omurilik yaralanmalari ise trafik kazalari sonrasi görülen felçlerin en önemli nedenidir. Omurga ile iliskili travmalarda omurlarin kaymasi, omurga baglarinin yirtilmasi, omurlarin kirilmasi, omuriligin yaralanmasi ve omurilikten çikan sinirlerin zedelenmesi en sik görülen tablolardir. Travmalar, siklikla boyun ve bel omurga bölgelerinde görülmektedir.

OMURGA VE OMURILIK YARALANMALARININ BELIRTILERI:

—Yaralanan bölgenin asagisinda uyusukluk, güçsüzlük, duyu kaybi, hareketsizlik

— Hareketle birlikte gelen agri

—Solunum güçlügü ( Eslik eden kafa travmasi sonucunda olusabilecek bilinç kaybi nedeniyle de görülebilir)

EN SIK BOYUN YARALANIYOR

Araç içi trafik kazalarinda boyun travmalari sik görülmektedir. Ani fren ya da durma ile kafanin tüm agirligi boyun bölgesine dolayisi ile boyun omurgasina yüklenmektedir. Motosiklet kazalarinda ise boyun ve omurganin diger kisimlari tamamen savunmasizdir. Yüksekten düsmeler de omurga ve omurilik yaralanmalari ve buna bagli felç nedenlerindendir. Omurgasi kirilip, omuriligi yaralanan kazazedenin hayati için kritik süreç hasar anindan hemen sonra baslar. Hasarlanan omurilik, bilinçsiz kurtarma ve yardim çalismalari daha da zedelenebilir.

KURTARMA

Ilk sorulmasi gereken soru “ Ne kadar zamanim var ?” sorusudur. Yaniti bulabilmek için yaralinin durumu ve olay mahalli degerlendirilmelidir. Olay mahali yangin, patlama, çökme tehlikesi gibi ek risk faktörleri tasimiyor ise veya yaralinin durumu çok hizli davranmayi gerekli kilmiyor ise (kanama, üst solunum yolu tikanikligi, nabzin alinmamasi, dakika solunum sayisinin ileri derecede azalmasi gibi) müdahale için kurtarma ekipleri ve deneyimli saglik personelinin gelmesi beklenmelidir. Yukarida belirtilen ve mutlak tasima gerektiren durumlarda da hastayi mümkün oldukça fazla hareket ettirmeden sert ve düzgün bir zemin üzerine alarak tasima yapilmalidir. Unutmayin ki bilinçsiz yapilan müdahaleler daha büyük zararlara neden olabilmektedir.

USULÜNE UYGUN YAPILACAK TASIMA EN DEGERLI GIRISIMDIR!

Tasima uygun araçlar ve bu konuda egitilmis personel tarafindan yapilmalidir. Omurilik yaralanmasi vakalarinin %25’inde yanlis kurtarma ve tasima sonucu olarak ortaya çikmaktadir.

ACIL SERVIS

Yarali artik kismen güvenceye alinmistir ve islemlere süratle devam edilmelidir. Omurga ve omurilik yaralanmalarinin tedavisi multidisipliner bir ekip tarafindan gerçeklestirilmeli ve bu konuda özellesmis merkezlerde uygulanmalidir. Yardimci ekip, ilgili merkeze hastayi ilk anda olusan yaralanmaya ek hasar vermeden gerekli ilk yardim müdahalesini yaparak ulastirmak ile yükümlüdür. Bu asamadan sonrasi profesyonel ekibe birakilir.

Acil servise ulasana kadar yapilacaklar için anlattiklarimiz yasam boyu sürecek bir savasin ilk dakikalaridir. Buz daginin görünmeyen kismi olan sonraki mücadelenin bundan sonra baslayacagi akildan çikartilmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası