Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEPRESYONDAKI ERKEKLER RISKLI BIR HAYATI TERCIH EDIYOR

Kadinlarda daha sik rastlaniyor gibi görülse de depresyon erkeklerde de çok yaygin bir durum. Sadece erkekler bu konuda fazla belirti vermiyor. Kadinlar bu süreci aglayarak geçirirken erkekler çok daha tehlikeli yollara basvurup tehlikeli sporlara yöneliyor, riskli cinsel iliskilere giriyor ya da kendisini ise veriyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Psikolog Aylin Sezer konuyla ilgili bilgi verdi.

16 Mart 2009, Istanbul – Arastirmalara göre kadinlar, erkeklere oranla iki kat daha fazla depresyona yakalaniyorlar. Bunun da sebebi daha çok hormonal degisiklikler. Kadinlarin adet dönemi baslangici, gebelik ve menopoz gibi hormonal degisiklikleri yasadigi dönemlerde depresyona yakalanma olasiliklari yüksek. Ayrica kadinlarin hem is hem de aile yükleri erkeklere göre daha fazla. Diger taraftan toplumumuzda erkeklere depresyon tanisi konma oraninin çok düsük oldugu da bir gerçek. Psikiyatri hekimleri disinda herhangi bir hekimin %70 oraninda bu taniyi koymada yanildigi görülebiliyor.

Erkekler, zayiflik göstergesi oldugu için psikologa gitmiyor!

Erkeklerde psikologa basvurma oraninin çok düsük oldugunu, bunun nedenlerinin basinda depresyonun akilda depresyonu uyandirmasinin geldigini belirten Anadolu Saglik Merkezi’nden Psikolog Aylin Sezer sunlari söyledi:

"Depresyon akla ilk gelen zayiflik oluyor ve Türk erkegi bu durumu kendisine yakistiramiyor. Toplumumuzda yaygin olan ‘erkek adam aglamaz, erkek adam üzülmez’ gibi toplumun atfettigi dayatmalar erkeklerin depresyonu kabullenmesine ve bir hekime basvurmasina engel oluyor. Depresyonun belirtileri erkeklerde daha farkli sekillerde görülebiliyor. Kadinlar bu dönemde hüzün, üzüntü veya içe kapaniklik yasarken, erkeklerde bu durum öfke, kendine güvende azalma, asiri sinirlilik veya sinir patlamalari seklinde oluyor. Diger yandan erkek kendini kötü ya da güvensiz hissettigi zaman yine ayni dayatmalar nedeniyle etrafindan yardim istemiyor. Bunun yerine etrafina öfke gösteriyor. Çünkü sinirli ve gergin olmak toplumda bir erkek için kabul edilen davranislar.”

Depresyondaki erkek, alkol ve uyusturucu kullaniyor

Erkeklerin depresyonu çok farkli sekillerde disa vurabildiklerine hatta uyusturucu kullanmak gibi yollara basvurabildiklerine dikkat çeken Psikolog Aylin Sezer, konuya iliskin olarak su bilgileri verdi:

“Erkeklerde, maskeli ya da örtülü depresyon dedigimiz bir sey var. Erkekler genelde sinirlilik, kendine güven kaybi gibi sikayetleri hissettikleri zaman alkol, uyusturucu kullanimi gibi farkli yollara basvurabiliyorlar. Ya da riskli davranislara giriyorlar. Riskli spor yapmak, riskli araba kullanmak, evlilik disi veya riskli cinsel iliskiye girmek ya da islerine çok fazla konsantre olmak gibi davranislar sergileyebiliyorlar. Erkekler ancak bu tip davranislar ilerler ve kötü bir noktaya gelirse yardim almaya karar veriyorlar. Ancak bu durumda tedavi için oldukça geç kalinmis oluyor ve iyilesme kadinlara göre daha uzun sürüyor. Öncelikle bu davranislara müdahale etmek gerekiyor ki esas kökte kalan depresyon iyilestirilebilsin.”

Depresyon, erkeklerde kalp krizini artiran çok önemli bir etken!

Erkeklerde fiziksel yakinmalarin altinda depresyona çok fazla rastlaniliyor. Mesela hipertansiyon, prostat, bas agrisi gibi saglik sorunlari yasayan, eklem agrilari oldugunu düsünen erkeklerin bu sikayetlerinin altinda depresyon yatabiliyor. Bu durumda ilgili bölümlerin hekimlerinin çok dikkatli olmasi gerekiyor. Çünkü bazen bu sorunlarin altindan fiziksel bir sikayet çikmayabiliyor. Ama depresyon ona yönlendirilmis oluyor. Ayni sekilde erkeklerde depresyonun kalp hastaliklarini arttiran çok önemli bir etken olmasi da dikkat edilmesi gereken, önemli bir nokta. Kadinlarla karsilastirildiginda erkeklerde kalp hastaligindan ölme riski daha fazla.

Erkeklerde ölüm sonuçlu intiharlar daha fazla!

Depresyonun tedavi edilmemesi durumunda intihara tesebbüsler olabiliyor. Kadinlarda intihara tesebbüs orani daha fazla olmasina ragmen bu intiharlarin ölümle sonuçlanma oranlarinin erkeklerde 4 kat daha fazla. Kendine zarar verme orani da ereklerde çok daha yüksek. Erkeklerde depresyon kadinlara göre çok daha tehlikeli, hem tani konmasi hem müdahale etmesi hem de yardim istemeleri çok daha zor. Bu konuda toplumun erkegi desteklemedigi durumda, yakinlarinin onlari tedavi için desteklemeleri büyük önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası