Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamile kalmadan önce mutlaka dis muayenesi yaptirilmali!

Planlanmis bir hamilelikte nasil öncelikle muayene olup gerekli tetkikler yapiliyorsa gebelik öncesinde de tüm agiz içi muayene ve gerekli röntgenler alinmalidir. Böylece önceden çesitli önlemler alinarak sorunsuz bir gebelik geçirilebilir. Kadiköy Sifa Tip Merkezi – Atasehir’den Agiz ve Dis Sagligi Uzmani Dt. Erhan Palamutçu, hamilelikte dis sagligi ile ilgili merak edilenleri derledi.

Hamile kadinlarda hormonal dengenin (östrojen, progesteron) ani degisimine bagli olarak özellikle dis etleri dis iltihaplanmalarina çok egilimlidir. Eger disler üzerinde biriken yiyecek artiklari tamamen temizlenmezse, “Gingivitis” adi verilen basit diseti iltihabi gelisir. Dis etleri siskin, kirmizi ve kanamali bir hal alir. Bunu engellemek, etkili bir sekilde firçalayarak ve dis ipi kullanarak mümkün olabilmektedir.

Ayrica hamilelik döneminde iyi huylu dis eti tümörleri de gelisir ve gebelik sonunda kendiliginden geçer.

Sabah bulantilari olan, sik sik kusan gebelerde agiz ortami asit seviyesi yüksek oldugu için dislerde asinma, çürüme, hassasiyet orani artar. Bu da yine iyi bakimla önlenebilir. Fakat kusmadan hemen sonra firçalamak ortam asiditesinin maksimum olmasindan dolayi pek tercih edilmez. Çünkü dislerde arinma görülebilir. Bu yüzden kusmadan hemen sonra agzi bol su ile çalkalamak ve ancak 20 - 30 dakika sonra disleri firçalamak daha uygundur. Gebe kadinlarda firçalama bulantiyi artiriyorsa, en azindan bol su ile agzi çalkalamak yine de faydali olacaktir.

Çevremizde anne karnindaki bebegin, annenin vücudunda bulunan kalsiyumu çektigi ve dislerini çürüttügü gibi bir inanis vardir. Fakat bu dogru degildir. Bebek kalsiyumu önce tüketilen gidalardan, sonra da annenin kemiklerinden saglar. Hamilelik esnasinda olusan çürükler yetersiz agiz bakimi ve diger faktörlerden kaynaklanir.

Gebeligin ilk 3 ayi bebegin olusumunun basladigi ve en hizli gerçeklestigi evrelerdir. Bu dönemde mecbur kalmadikça dis uygulamasi yaptirmaktan kaçinmak gerekir. Disetlerinde sisme, kizariklik, kanama arttigi için dis temizligi ve agiz hijyen egitimi bu dönemde önemlidir. 3 – 6 ay arasindaki dönemde röntgen ve dis çekimi dahil, tüm uygulamalar yapilabilmektedir. Bu dönemde ihmal edilecek her sorun, ileride agri ile dogumun daha erken baslamasina sebep olabilir.

Bu yüzden baslangiçta, yani gebelik öncesi kontrolden geçmediyseniz bile 3 – 6 aylik dönemde mutlaka kontrolden geçilmelidir. Ilk 3 aylik dönemde olusabilecek sorunlarda mecbur kalinmadikça daha çok geçici tedaviler uygulanip, kalici tedaviler 3 - 6 ay arasindaki döneme veya gebelik sonrasina birakilir. Hastanin kadin dogum uzmaniyla görüsülerek, düsük, erken dogum riski, asiri korku, panik gibi faktörlerin elenmesi ile her dönemde dis çekilebilir, dolgu yapilabilir, apse tedavi edilebilir. Çünkü agrinin yaptigi stres bebek için daha zararli olabilir.

Gebelik döneminde tükürük akisinin azalmasiyla da, zaten hassas olan dis etlerinin tükürügün yikayici etkisinin azalmasiyla da daha kötü bir hal ortaya çikabilir. Bu yüzden agizda olusan plak çok iyi bir sekilde uzaklastirilmali ve azalan tükürügün yikayici etkisi iyi firçalama, dis ipi kullanimi ve bol su ile çalkalama ile önlenmelidir.

Gebelik döneminde olusan apselerde, tetrasiklin grubu antibiyotikler disindakiler kadin dogum uzmaniyla görüsülerek kullanilabilir. Eger çok gerekli ise, röntgen de anneye giydirilen kursun önlük ile çekilebilir. Gebelik döneminde direnç, dengeli beslenme, saglikli olma, ilaçlardan uzak durma, bebegin gelisimi için en önemli faktörlerdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası