Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI DISLER IÇIN 5 PRATIK ÖNERI

Ideal agiz ve dis bakimi için sadece dis firçalama ve dis ipi kullanimindan daha fazlasi gereklidir. Ilerleyen yasla beraber insanlarin çogu dislerini kaybedeceklerini düsünürler ama bu sekilde olmak zorunda degildir, bunun için basit birkaç öneriye uymaniz gerektigini belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi bize profesyonel tavsiyelerde bulunuyor.

Iste uzun yillar saglikla gülebilmemiz için yapmamiz gerekenler;

1.Agiz Sagligini Korumanin En Önemli Üç Elemani

”Dis firçasi, dis macunu ve dis ipi”

Agiz hijyeninin olmazsa olmaz en önemli üç bakim elamani dis firçasi, macunu ve dis ipidir. Toplum olarak agiz ve dis sagligina gereken önemi vermedigimizin altini çizen Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi oysa gün içerisinde ayiracaginiz 10 dakika kadar kisa bir süre de saglikli dislere ve disetlerine kavusabilecegimizi belirtiyor. Günde 2 defa dis firçalamak ve bir defa dis ipi kullaniminin saglikli bir agzin anahtari oldugunun altini çizen Kazandi bu aliskanligin çocuk yasta kazanilmasi taktirde bireylerin ilerleyen yaslarda da sikinti yasamayacaklarini ifadelerine ekliyor.

Peki en dogru dis firçalama teknigi hangisi?

Öncelikle dis firçasi çok sert olmamali ve firçayla dislerinizi asindiracak kadar baski uygulamamalisiniz. Birçok bireyin dislerinin beyazlamasi için dis firçasini bastirarak kullandigini belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi bunun son derece yanlis bir davranis oldugunu beyazlatmanin aksine dislerde asinmalara neden oldugunu söylüyor. Dislerimizi firçalarken dis macununu dis firçasina sürmemiz gerektigini ancak dis macununu bilinenin aksine suyla islatmanin yanlis oldugunu belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi islanan dis macunun etken maddesini kaybettigini belirtti. Daha sonra dairesel hareketlerle yaklasik olarak 2 dakika boyunca disler firçalanmalidir. En son disetinden asagiya dogru bir süpürme hareketiyle islem tamamlanir. Dislerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar oldugundan firça dik olarak sokularak firçalanmalidir. Unutulmamalidir ki, bakteri plagi ve yiyecek artiklarinin yogun oldugu dislerin arka yüzleri, arka disler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dislerin ön yüzeyleri firçalandigindan çürükler daha çok arka bölgelerde olusmakta , dis taslari ise çok az firçalanan alt ön bölgede olmaktadir.

2. Agzinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin

Her ne kadar dis hekimine düzenli olarak gidiyorsaniz da, kendi agzinizi düzenli olarak kontrol edin. Kontrol zamaniniz gelene kadar agzinizda olan bir problemi fark etmeniz yapilacak tedaviyi daha kolay ve daha masrafsiz hale getirebilir. Dis kirilmasi, disetlerinde olusan sismeler, renklesmeler ya da agzinizda olusan ve iyilesmeyen yaralar dikkatli bir sekilde kontrol ettiginizde sizin gözlemleyip doktorunuza bildirebileceginiz birçok durum arasindadir. Bu kontrol özellikle sigara içenler için daha önemlidir, agiz kanserine yakalanma açisinda daha büyük risk tasidiklari için aksatmadan bu kontrolleri yapmalari gerekir.

3. Sigaradan Uzak Durun

Sigara kullaniminin vücudumuzdaki diger organlar kadar dislerimize de zarar verdigini belirten Kazandi “sigara agiz içi kanser riskini önemli oranda arttirir, diseti hastaliklarinin olusmasina yol açar, dislerinizde renklesmeye neden olur ve nefesimizin kötü kokmasina neden olur” diyor ve sagligimiz için sigarayi birakmamizi öneriyor.

4. Su Içmek Önemli

Yemek yedikten sonra dis için yapilacak en iyi sey su veya süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarini agizdan uzaklastirir ve agizdaki asidik ortami nötrler. Ayrica süt içmek diste kalsiyum olusumuna neden olur.

5. Düzenli Olarak Dis hekiminizi Ziyaret Edin

Dis hekimine yapilacak düzenli ziyaretler dislerinizde olusabilecek problemlerin öneminin önceden alinmasina ve daha büyük sorunlara neden olmadan önlenmesine neden oldugunu belirten Kazandi alti ayda bir dis hekimi ziyaretini önerdiklerini ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası