Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLERIN KELLIK SORUNU ANNELERININ GENLERINDE SAKLI!

Belli bir yasam periyodu olan saç, kafamizdaki büyüme dönemini tamamladiktan sonra kafa derisinden ayrilarak dökülür. Saçin günlük 80-100 adet arasi dökülmesi normal olarak degerlendirilir. Ancak bundan daha fazla olan dökülmeler, basta erkeklerde olmak üzere kellige yol açar.

Acibadem Maslak Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Hekimlerinden Dr. Nuri Soysal saç ekim yöntemleri ve Acibadem Maslak Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanlarindan Sema Önkül saç dökülmeleri ve kelligin sebepleri ile ilgili olarak detayli bilgi verdi.

Bir anlamda ‘saçin kendini yenilmesi’ olarak da tanimlanabilecek olagan saç dökülmesi disindaki saç dökülmelerinin birçok farkli sebebi bulundugunu belirten Sema Önkül sunlari söyledi:

Kelligin Birçok Sebebi Bulunuyor

Stres
Yanlis kozmetik kullanimi
Ilaç ( kanser ilaçlari, fazla A vitamini,vs.)
Hormonal bozukluklar
Atesli hastaliklar
Anemi
Troid hastaligi
Demir, çinko, protein eksikligi
Genetik kaynakli

Erkeklerde en sik görülen ve kellige yol açan saç dökülmesi ise ‘dihidrotestesteron’ da denilen erkeklik hormonunun genetik olarak kafa derisindeki saç foliküllerini etkilemesinden kaynaklanan ‘Androgenetik alopesi’dir.

Babada Kellik Varsa Oglunun da Saçlari Dökülür mü?

Halk arasinda babada kellik varsa oglunda da mutlaka görülecegine dair yaygin inanisin aksine, babada kellik görülmesi, çocukta da saç dökülmesi olacagi anlamina gelmez. Saç dökülmesi, anne ve babanin her ikisinden gelen genlerin birlesmesiyle farkli bir yol izler. Bu farkli yol, erkek çocukta babasindan tamamen farkli bir saç gelecegi hazirlayabilir.

Erkeklerde saç orani testesteron hormonuna baglidir. Bu oranin yüksekligini ise %90 oraninda anneden gelen genler belirler. Bu nedenle annenin ailesindeki erkeklerin saç durumu, babanin saçlarindan daha fazla önem tasir. Fakat hala anneden gelen kromozomlarin neden daha büyük öneme sahip oldugu tam olarak anlasilamamistir.

Hangi Yasta Ne Kadar Saç Dökülmesi?

Nadir olarak kadinlarda da görülen saç dökülmesi ve kellik, agirlikli olarak erkeklerde daha fazla görülen bir durumdur. 25 yas üzerindeki erkeklerin yaklasik % 25’inde saç seyrelmesi görülür. 50 yasindaki erkeklerde ise bu oran %50’lere kadar ilerleyebilir. Ancak yas ve saç dökülmesi arasinda dogru oranti oldugunu söylemek yanlis olur. Kiside genetik yatkinlik söz konusu ise, saç dökülmesi 20’li yaslarda bile baslayabilir. Dökülme en yogun olarak 25-35 yaslar arasinda görülür. 45’li yaslardan sonra ise saç dökülmesinin azaldigi durumlar görülmekle beraber, 40’li yaslardan baslayip hizli bir sekilde devam eden saç dökülmeleriyle de karsilasilabilir.

Kadinlar da Kel Olabilir!

Kadinlarda kellik çok nadir görülür. Kadinlardaki saç dökülmesinin baslica nedeni, kalitsal faktörler, hormonal degisiklikler, gebelik, asiri stres, troit rahatsizliklari, anemi, hamilelik, kötü beslenme ve çok erken yaslarda menopoza girilmesidir. Bunun yani sira saç kiran, mantar ve sürekli bir bölgeden saç koparma (Trikotilomani) da bölgesel saç dökülmelerine neden olarak sayilabilir.

Kellik Artik Kader Degil…

Normalin üzerinde bir saç dökülmesi görüldügünde öncelikle sebebi arastirilmali ve buna göre bir tedavi plani uygulanmalidir. Ancak tedaviye ragmen dökülmenin devam ettigi durumlarda ise tek ve kesin çözüm saç ekimidir. Acibadem Maslak Hastanesi Saç Transplantasyon Merkezi’nde de en son gelismeler ve teknoloji takip ederek kellik kader olmaktan çikariliyor.

Saç ekiminin tüm dünyada bir kisiden ziyade bir ekiple yapilmakta oldugunu belirten Dr. Nuri Soysal, ekipte doktor, anestezi uzmani ve hemsireler oldugunu ifade etti ve sunlari ekledi:

“Alinan dokunun hazirlanmasi ince bir çalisma gerektiriyor. Saçli deri için bunlari yapacak ekip 2 bine yakin saç folikülünü kisa sürede naklediyor. Bu, bir günde 6-7 saat içinde gerçeklestiriliyor. Saç kökleri fidan diker gibi adeta ekiliyor. Geçmise göre daha basarili olunan bu islemin basarisinda saç yapisi ve kalitesi önemli rol oynuyor. Belli saç yapilari islemde çok daha olumlu sonuç veriyor. Ense kökünden saçli flep aliniyor ekiliyor ya da oralardan tek tek alinarak ekiliyor. Eger alinacak ve ekilecek miktar çoksa köküyle birlikte alinip naklediliyor. Açik alanin fazlaligi islemin basarisini etkiliyor. Bu islem için agirli olarak gençler ve orta yas grubundan talep geliyor.”

Günümüzde dünya çapinda uygulanan 2 yöntem vardir: Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

FUE Yöntemi: Saç köklerinin özel ince uçlu igneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alinarak seyrelmis ya da tamamen dökülmüs olan bölgeye nakledilmesidir. Ense üzerinde dikis olmadigi için, dikis izi de söz konusu degildir.

FUT Yöntemi: Dünyanin en ileri ve gelismis saç nakli kliniklerinde en fazla uygulanmakta olan tekniktir. Bu yöntemde, ense üzerindeki saglikli ve dökülmemis bölgeden çikarilan saçli deri, mikroskop altinda dogal yapilari bozulmadan uygun tekniklerle saç köklerine ayrilarak, seyrelmis ya da tamamen dökülmüs olan bölgeye yerlestirilir. Serit olarak alinan kisim, plastik ve rekonstrüktif cerrahiye uygun olarak dikilir. Bu sayede, arkadaki dikis izi en aza indirgenmis olur ve iz ancak saç tamamen kazitildiginda görülebilir. Dikis, ameliyati takip eden 12-15. günde alinir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası