Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agri çekmeden dogum yapmak mümkün

Türk filmlerinin klasik sahnesidir. Esas kiz çarsaflari tirmalayarak acilar içinde dogum yapar. Ya da bir diger sahnede müstakbel baba dogumhanenin kapisinda sigara üstüne sigara içerken içeriden canhiras çigliklar gelir. Çocukluk günlerinden beri bu sahnelerle ve etrafindaki kadinlarin korkunç dogum hikayeleriyle büyüyen genç kizlarin düsüncelerinde dogumun çok acili bir olay olarak yer almasi çok dogal. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY epidural anestezi ile agrisiz dogumla ilgili ne çok merak edilen sorulari yanitladi.

Hamile kadinlar aslinda bayram olmasi gereken o günü korkuyla bekler. Oysa dogum agrisi düsüncelerinde oldugu kadar korkunç olmadigi gibi günümüzün tibbi olanaklariyla kalan kismini da ortadan kaldirmak mümkün olabiliyor. Epidural anestezinin gitgide daha sik uygulanmasi, dogum agrisini tamamen ortadan kaldirmakla annenin bu harikulade olaya katilimini saglar. Ancak her tibbi girisimde oldugu gibi epidural anestezinin de yan etkileri ve riskleri var.

Epidural anestezi nasil yapilir?

Epidural anestezinin baslica amaci dogum agrilarini tamamen ortadan kaldirmak veya en azindan azaltmak. Diger yandan annenin yorulmasini engelleyerek dogumun seyrini de kolaylastirmak. Bir anestezi uzmani tarafindan gerçeklestirilen bu girisimin amaci rahim kasilmalari ve bebegin dogum kanalinda ilerlemesinden dogan agri duyusunu bloke etmek.

Islem kabaca steril kosullarda epidural araliga bir igne yerlestirilerek yapilir. Öncelikle uygun belkemigi araligi tespit edilmesi için hastaya oturur veya yan yatar pozisyonda öne dogru egilmesi söylenir. Gerekli temizlikler ve küçük bir lokal anestezi yapildiktan sonra igne doktor tarafindan uygun bölgeye yerlestirilir. Bu esnada hastanin hareketsiz kalmasi çok önemli. Igne epidural araliga girdikten sonra, bunun içinden çok ince katater adi verilen plastik bir hortum geçirilir. Bu esnada çok hafif geçici bir elektrik akimi hissi duyulmasi normal. Daha sonra katater yerinde birakilarak igne çekilir ve buradan anestezik madde verilir. Genel olarak 10 - 15 dakika içerisinde etki görülür ve agri duyusu ortadan kalkar.

Epidural anestezi ne zaman kullanilir?

Epidural anestezinin kullanimi annenin dogum esnasinda asiri yorulmasini engelleyerek dogum sonrasindaki iyilesme ve toparlanma süresini azaltir. Günümüzde hemen her dogumda kullanilmasi gereken bu islem öncesinde islemi gerçeklestirecek anestezi doktoru ile görüsüp muayene olmakta fayda var. Böylece epidural anesteziye engel olabilecek durumlari önceden tespit etmek mümkün olabilir.

Özellikle hipertansiyon, kalp hastaligi, sara gibi durumlarda epidural anestezi dogum esnasindaki agriya bagli tansiyon degisikliklerini veya krizleri engeller.

Dogumun sezaryene dönmesi durumundaysa bu operasyonu yapmak içinde kullanilabilir. Böylece acil sartlarda yapilacak bir genel anestezinin getirecegi mahsurlardan sakinmak mümkün olur.

Epidural anestezinin dogumun hangi asamasinda yapilacagi degismekle birlikte genel olarak rahim agzi açilmaya baslayip 4 cm kadar genislediginde uygulanir. Ancak dogumun basladigindan emin olundugu durumlarda epidural katateri yerlestirip ilacin verilmesinin rahim agzinin durumuna göre daha sonra yapilmasi mümkün.

Epidural anestezide yan etkiler ve komplikasyonlar nelerdir?

Her tibbi girisimde oldugu gibi epidural anestezinin de yan etkileri ve komplikasyonlari var. Ancak bu olumsuz durumlar anestezi uzmaninin tecrübesine bagli olarak azalir.

- Öncelikle epidural anestezinin her zaman etkili olmadigini bilmek gerekir. Ayni dozda yapilan ilaç degisik kisilerde degisik sonuçlar verebilir.

- Bazi seyrek durumlarda epidural bosluk ince bir zarla ikiye ayrilmistir. Bu durumda epidural anestezi vücudun tek bir yanini etkileyeceginden ikinci bir enjeksiyon gerekebilir.

- Islemin yapilacagi bel bölgesini ilgilendiren bir enfeksiyon, apse veya 38 dereceyi geçen ates durumlarinda epidural anestezi yapilamayabilir.

- Ayni sekilde kanama, pihtilasma bozuklugu olan kisilerde epidural anestezi yapilamaz.

- Bel kemigine ait bozukluklar, egrilikler veya bel fitigi her zaman epidural anesteziye engel teskil etmez. Bu gibi durumlarda anestezi uzmani bilgilendirilmeli.

- Epidural anestezi bazi seyrek durumlarda bir kaç gün süren bas agrilarina neden olabilir.

- Seyrek durumlarda uzun süreli bel agrilari olusabilir. Bu agrilarin süresi genellikle 48 saati geçmez. Dogum sonrasinda olusan bel agrilarinin oraninin epidural anestezi uygulanan ve uygulanmayan kadinlarda ayni oldugu gözlendi.

Epidural anestezi konusunda siklikla karsilasilan sorular

- Epidural anestezi bebegimi etkiler mi?

Kullanilan anestezi maddesinin dozu çok düsük oldugundan bu anestezik maddenin bir kismi plasentadan geçse de bebek üzerinde bir etki yaratmaz.

- Bebegime süt verebilir miyim?

Ayni sekilde kullanilan anestezi ilaçlarinin dozunun çok düsük olmasi nedeniyle bu ilaçlarin anne sütüne geçen kismi bebegi etkilemeyecek dozdadir.

- Felç olma riskim var mi?

Bu konuda en sik sorulan sorulardan birisi de felç olma riskiyle ilgili. Günümüzde kullanilan ilaçlarin bu tarz bir komplikasyon yaratma ihtimali sifira yakin.

- Epidural anestezi dogum süresini uzatir mi veya vakum ve forseps kullanma sikligini artirir mi?

Bu çok tartismali konulardan biri. Günümüzde kabul gören görüs epidural anestezinin dogum süresini 1 - 2 saat uzattigi yönünde. Vakum veya forseps kullanma veya sezaryen yapma sikliginda bir artis gözlenmedi.

- Agrili bir islem midir?

Islem öncesinde lokal anestezi yapildigindan islem acisiz seyreder. Epidural anestezi islem sonrasinda 10 - 15 dakika içerisinde etkisini gösterir.

- Epidural anestezinin etkisi ne kadar sürer?

Bir katater epidural boslukta birakilip buradan sürekli anestezik madde verildiginden anestezi süresi istenildigi kadar sürdürülebilir. Dogumdan sonra 2 - 3 saat içinde epidural anestezinin tüm etkileri ortadan kalkar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası