Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anesteziden Korkmayin…

Herhangi bir saglik sorunu nedeni ile gittiginiz doktor yaptigi bazi tetkikler sonucu ameliyat olmaniz gerektigini söyledi. “Ameliyat sirasinda aci çeker miyim” diye sordugunuzda, “Hayir operasyonu genel anestezi altinda gerçeklestirecegim, hiçbir sey duymayacaksiniz” yanitini aldiniz ve birden ürperdiniz, içinizi tuhaf bir korku sardi:

“Ya uyur da uyanamazsam”.

Öyle ya televizyonda, gazetelerde “narkoz kurbanlari” hakkindaki haberler çok da seyrek degildi. O anda çekingenlik göstererek doktorunuza endiselerinizden söz edemediniz. Buraya kadar olanlar pek çok kisinin basina gelmistir ve bu korkularla ameliyat sürecini yasamislardir. Uygun sartlar altinda, isinin ehli anestezi uzmani doktor tarafindan özenle uygulanan anestezi sizin operasyon sirasinda güvenliginizi ve konforunuzu saglayacak, bu sartlar altinda ameliyat oldugunuzu bilmeniz bu süreci endisesiz olarak yasamanizi saglayacaktir.

Iste size anestezi ve anestezi uzmani doktorunuz ile ilgili merak ettikleriniz:

Anestezi Nedir ?

Anesteziyoloji, öncesi ve sonrasi da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanin agri duymamasini, konforunu ve yapilan girisime tahammülünü saglamak üzere gelistirilmis bir dizi tibbi uygulamayi içeren bilim dalinin adidir.

Anestezi uzmani doktorunuz, Tip Fakültesi mezunu, bu dalda dört yillik uzmanlik egitimi almis olan, üst düzey tip teknolojisini kullanabilen ve bu bilgi ve becerisi ile sizin ameliyat sürecini güvenle geçirerek sagliginiza kavusmaniza olanak saglayan kisidir.

Anestezi, kelime anlami olarak “hissizlik, duyusuzluk” demektir. Bundan dolayi ameliyatlar hasta için agrisiz ve hatirlanmayan islemlerdir. Ancak güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldirilmasi gerekli olmakla birlikte yeterli degildir. Ameliyat sirasinda, solunum, dolasim gibi yasamsal islevleriniz de kontrol altinda tutulmaktadir daha da ötesi anestezi doktorunuz sizin her bakimdan koruyucunuzdur.

Ameliyatlar yaklasik 150 yildir anestezi ile yapilmaktadir ve ameliyat tekniklerinin gelismesi anesteziyolojideki gelismeler ile mümkün olmustur.

Anestezi doktorunuz ameliyat öncesi sizi muayene edip, yapilacak ameliyat için en uygun anestezi yöntemine sizinle birlikte karar verecektir.

Kaç türlü Anestezi vardir?

1. Genel Anestezi:

Eger hasta anestezi altinda tamamen suursuz ise buna “Genel Anestezi” denir. Genel anestezi için pek çok ilaç kullanilir. Bunlar damara verilen ilaçlar oldugu gibi, oksijen ile birlikte kullanilan gazlar da vardir. Her hastanin özelligine göre gerekli ilaçlar seçilir. Eskiden çok kullanilan ve anestezi ile özdeslesmis olan eter son yillarda kullanilmamaktadir; yerini çok daha iyi sonuçlar veren modern tip teknolojisi ile gelistirilen baska ilaçlara birakmistir.

2. Bölgesel Anestezi:

Vücudun bir kisminin; ( kol, bacak, gögüs vs. ) igne yapilarak uyusturulmasina “Bölgesel Anestezi” denilir. Bunun da spinal, epidural, sinir blogu gibi çesitleri vardir.

3. Lokal Anestezi:

Küçük cerrahi girisimlerde sadece girisimin yapildigi kisim uyusturulur. Uyusturma islemini ameliyati yapacak olan doktorunuz yapabilir, ancak yasamsal fonksiyonlarinizin takibi veya sakinlestirilme gereksinimi dogdugunda anestezi doktorunuz yine yaninizda olacaktir.

Anestezi doktorunuz ve siz…

Genellikle anestezist çalisirken hasta, uyku halinde oldugundan onun neler yaptigini ve kendisine nasil yardim ettigini bilmez. Ameliyatin öncesi ve sonrasi da dahil olmak üzere sürekli yaninizdadir.

Ameliyattan önce :

Sizin saglik durumunuzu inceler. Sizi odanizda ziyaret edip, yapacaklarini anlatir ve sorularinizi cevaplandirir.
Yapilmasini istedigi muayene, tedavi ve bakimi salik verir.
Anesteziden önce size gereken ilaçlari yaptirir.
Muayenelerin sonucuna ve hastaliginiza göre size en uygun anestezi yöntemini seçer.

Ameliyat süresince :

Ameliyatta agri duymamaniz için gerekli ilaçlari verir, kalbinizin ve akcigerlerinizin düzenli çalismasini kontrol eder, bunlarin ve diger organlarinizin iyi bir sekilde çalismasi için gerekli tedavileri yapar, serum, kan ve diger ilaçlari verir.

Siz, ameliyatta anestezistinizin, cerrahin isini kolaylastirmak ve sizi yasatmak için yaptigi bütün bu islerden habersizsinizdir !

Ameliyat boyunca anestezistiniz sizinle birliktedir ve sizin en yakin koruyucunuz, bütün varliginizin bekçisidir. Basinizda anestezistiniz varken cerrahiniz sizin bakiminizin emin ellerde oldugunu bilerek, bütün dikkatini kendi isine verir.

Ameliyattan sonra :

Anestezist sizi yalniz uyutmakla degil, ayni zamanda uyandirmakla da görevlidir. Onun diger önemli bir isi de ameliyatta aldiginiz ilaçlarin etkisinden kurtulmaniz, ameliyattan sonra da agri duymamaniz ve saglikli kalmaniz için gerekli bakim ve tedavilerin hazirligini yapmak ve bunlari uygulatmaktir. Son yillarda ameliyat sonrasi agrilar, sizin de kontrolünüz altindaki bir yöntem ile (hasta kontrollü analjezi) anestezist tarafindan dindirilmektedir.

Bütün bunlar, uygun sartlar altinda, yeterli bilgi donanimi olan kisilerce uygulanmakta olan anestezinin son derece güvenli ve ameliyat sürecinde konforunuzu, daha da önemlisi, ameliyata tahammülünüzü saglayacak bir uygulama oldugunu göstermektedir.

Ameliyathane disindaki Anestezi Doktoru…

Anesteziyoloji zannedildiginden daha genis kapsamli bir tip dalidir. Günümüzde anestezi doktorlarinin ameliyathane disinda da pek çok ugrasi alanlari vardir. Anestezi doktorunun diplomasinda “Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmani” yazar. Animasyon, özellikle tatil köylerinde “canlandirma” anlaminda sik olarak kullanilan bir terimdir. Reanimasyon ise “yeniden canlandirma” anlamina gelir, yani herhangi bir nedenle yasami kesintiye ugramis hastalara temel ve ileri yasam destegi uygulayarak, neden ortadan kalkincaya kadar hayatta kalmasini saglamaya yönelik çabalarin tümüdür. Bu yaklasim pek çok insani hayata döndüren, Yogun Bakim Üniteleri’nin temelini olusturmustur. Yogun Bakim Üniteleri ameliyattaki hastalarini yogun bir biçimde takip etme deneyimlerinden dolayi anestezi uzmani doktorlarin yönetimindedir.

Son yillarda modern tibbin içerisinde Algoloji Bilim Dali hizla gelismis ve bugünkü konumuna gelmistir. Herkes yasaminin herhangi bir döneminde siddetli agridan yakinmistir. Bu yüzden agrinin geçmisi insanoglu kadar eskidir. Geçmiste hastalik bulgusu olarak görülen agri - özellikle kronik agri artik basli basina bir hastalik olarak kabul edilmektedir. Hastaliklara bagli agrilar, o hastaligin tedavi edilmesi ile birlikte ortadan kalkabilmektedir. Ancak bazi kronik agri sendromlari vardir ki nedeni belli degildir, bazen de neden ortadan kaldirilamaz, bu gibi durumlarda çabalar sadece kisiye agrisiz bir yasam sürdürmesini saglamaya yöneliktir. Agri Tedavi Merkezinde kronik agrili hastalarin degerlendirilmesi, tanilarinin konulmasi ve uygun tedavileri multidisipliner bir anlayisla yapilmali, bilimsel temellere dayandirilarak olusturulan protokollerle tedaviler uygulanmalidir.

Anestezi uzmani doktorlar ameliyat sirasindaki agriyi ortadan kaldirmadaki deneyimleri nedeni ile bu alanda da aktif ve primer rol almaktadir. Gelistirilmis olan pek çok yöntem ile ameliyat sonrasi akut agrilarin kontrölü, agrisiz dogum ve dindirilemeyen kronik agrilarin tedavisi mümkün olabilmektedir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası