Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Anestezi Hakkinda” Sikça Sorulan Sorular

1. Hastalar nasil uyutulur?

Hastalar ameliyathaneye geldiginde anestezi doktoru tarafindan karsilanir, sedyeden ameliyat masasina ameliyat ekibi tarafindan anestezi doktorunun yardimiyla alinirlar. Bundan sonra anestezi doktoru hastaya tansiyon aletini, kalp monitörünün elektrodlarini ve puls oksimetre (kandaki oksijeni ölçer) cihazinin parmak ucu kablosunu baglar. Bunlar ameliyat boyunca hastanin yasamsal fonksiyonlarinin yakindan izlenebilmesini saglar. Gerekirse anestezi baslamadan önce 3-5 dakika süreyle maskeyle oksijen verilebilir. Bundan sonra sirasiyla agrili uyaranlari azaltacak, anestezi denen özel uyku halini olusturacak ve kas gevsemesi saglayacak ilaçlari damar yoluyla hastaya uygular. Daha sonra anestezist tarafindan hastanin nefes borusuna yerlestirilen bir tüp sayesinde hastaya oksijenle karistirilmis olarak anestezik gazlar verilir. Bu gazlar verildigi sürece anestezi devam eder, kesildikten kisa bir süre sonra anestezi sonlanmis olur ve hasta uyanir. Bu süreç içerisinde anestezi doktoru sürekli hastanin basindadir ve ameliyatin seyri ile ilgili gerekli tedavileri yapar.

2. Anestezist sizi "uyuttuktan" sonra basinizdan ayrilir mi?

Anestezi verilen hastalar hiç bir sekilde ameliyathanede yalniz birakilmaz. Hastalarin bir kismi anestezi doktorunun kendisini "uyuttuktan" sonra baska bir isi kalmadigini, ameliyathaneden ayrildigini zannedebilir. Ancak ameliyat öncesi yapilan muayenesinde gayet saglikli bulunan hastalarda bile yasamsal fonksiyonlarda beklenmedik degisiklikler olabilir. Bu nedenle anestezi doktorunuz sürekli yaninizda ve sizin tek koruyucunuzdur.

3. Uyku ve anestezi ayni sey midir?

Genel anestezi günlük konusmalarda “uyumak” olarak isimlendirilir. Genel anestezi uygulandigi zaman suur kaybolur, hasta uyur. Fakat bu normal bir uyku degildir. Suur kaybolmus ve vücudun birçok organlarinin islemesi de degismistir. Bu durumda, anestezist vücudun islemesi degisen organlarini kontrol eder ve bunlar için gerekli tedavileri yapar. “Narkoz” daha eski dönemlerden gelen bir terimdir; "derin uyku" halini belirtir. Bazen anestezi kelimesinin yerine kullanilsa da anesteziyi eksik olarak tarif eder, bu nedenle anestezistlerce pek sevilmez.

4. Ameliyatin ortasinda uyanmak diye bir sey var midir?

Modern anestezi tekniklerinin henüz yaygin kullanima girmedigi dönemlerde bazen bu durum ile karsilasilabiliyordu. Günümüzdeki teknikler ve kontrolü kolay ilaçlar sayesinde oldukça ender olarak rastlanan bu durumdur. Ameliyat süresince daima yaninizda bulunacak olan anestezi doktorunuz modern izleme yöntemleri ile uyku derinliginizi saptayarak böyle bir duruma izin vermeyecektir.

5. Anestezi süresi en çok ne kadardir ?

Anestezi birkaç dakika veya saatlerce sürebilir. Bu ameliyatin türüne ve seyrine baglidir, ameliyatin ne kadar sürmesi gerekiyorsa, anestezi de kesintisiz olarak o kadar sürdürülür.

6. Hangi hastalar anestezi alamaz ?

Günümüzdeki gelistirilmis anestezi ilaçlari, anestezi teknikleri ve hastalarin yasamsal fonksiyonlarini izlemeye yarayan cihazlar ve ameliyat sonrasi yogun bakim üniteleri sayesinde daha önceleri anestezi verilemeyen hastalarin artik güvenle her türlü ameliyati olabilmeleri mümkündür . Kalp hastaligi, uzun süreden beri devam etmekte olan böbrek hastaligi ve agir akciger hastaligi olan hastalarin da ameliyat geçirip iyilesme sansi var. Daha da ötesi bu hastalar mevcut bu hastaliklara yönelik ameliyatlarini rahatlikla olabiliyorlar.

Bu tür hastaligi olan hastasini muayene eden anestezi doktoru, yapacagi tetkiklerle hastaligin derecesini saptayip, ameliyat öncesi yapilacak tedaviyle hastaligin belirtilerinin azaltilmasi için çaba sarf eder, eger gerek duyarsa ilgili bölümlerden görüs ister. Bütün bu çabanin amaci sizin için en az tehlike yaratacak uygun anestezi ilaç ve teknigini seçmektir. Bütün bu çalismalar sonucu uygun kosullarda her hasta güvenle anestezi alabilir.

7. Ameliyat süresince yasamsal bulgularinizi kim, nasil izler?

Daha önce de belirtildigi gibi ameliyat süresince yasamsal bulgulari izlemek anestezi doktorunun en temel görevidir. Ameliyattan önce hastaya takilan uygun baglantilar sayesinde hastanin kalp atimlari, dokularina ulasan oksijen yogunlugu ve kan basinci devamli olarak izlenir. Gelismis anestezi cihazlari sayesinde anestezi verilmeye baslandiktan sonra yerlestirilen baglantilarla vücut isisi, nefesle alip verdigi karbon dioksit, anestetik gazlar ve oksijen miktari ve hatta anestezi derinligi devamli olarak ölçülmekte ve kaydedilmektedir.

8. Bölgesel veya lokal anestezi uygulandiginda hasta ameliyati seyreder mi?

Kesinlikle hayir, bölgesel anestezi uygulandiginda, damardan bazi sakinlestirici ilaçlar verilerek hastalarda uykuya benzer bir hal olusturulabilir. Bu sekilde rahatlayan hasta ameliyathanedeki faaliyetlerden ve konusmalardan etkilenmez ve ameliyatin rahatsizlik verebilecek bölümlerini hafif uykuda geçirir. Bazi hastalar bölgesel anestezinin etkileri iyice yerlesince ve agri duymadiklarini fark edince uyumak istemeyebilirler. Hastalar isterse ameliyat süresince anestezistleriyle konusarak vakit geçirebilirler. Tüm ameliyatlarda bir siper yerlestirildiginden zaten hastanin ameliyat bölgesini görmesi olanaksizdir.

9. Ameliyata niçin aç gelmek lazim?

Anestezi verilecek hastalarin midesi bos olmalidir. Hasta anestezi altindayken, dolu midede bulunan gidalar ve asitli mide sivisi yemek borusundan geri gelerek, nefes borusuna kaçabilir bu da istenmeyen bir durumdur ve hayati tehlikeye neden olabilir.

Yetiskin hastalara ameliyat öncesi gece 24.00’ten itibaren kati gida almamalidir, ameliyat ögleden sonra ise sabah 06.00 da iki dilim ekmek veya 4 bisküvi ile istenilen sivi ile alabilirler. Ameliyattan 2 saat öncesine kadar berrak sivi (su, sekerli su, çay, ihlamur, berrak meyve sulari) alabilirler (süt, gazli içecekler, çorba hariç). Ilaçlar ameliyattan 1 saat öncesine kadar bir yudum su ile içilebilir.

Bazi annelerin az miktar bir seyler yemenin çocuklara zarar vermeyecegini, onlari doyurmayacagini düsünerek, doktorunun izni olmadan ameliyattan önce bebeklerini beslemeleri veya emzirmeleri sakincali bir durumdur.

10. Ameliyattan önce neden serum takarlar?

Ameliyattan önce damara yerlestirilen plastik bir kanül yardimi ile hastaya serum takilir. Bu damar yoluyla verilen ilaçlar kisa süre içinde hastanin bilincinin kaybolmasini ve anestezinin baslamasini saglar. Ameliyattan önce ve ameliyat sirasinda hastanin sivi ve elektrolit gereksinimi bu damar yolu ile karsilanir. Yine bu damar yolundan, ameliyat sirasinda yasamsal bulgularda olusabilecek degisiklikleri kontrol altina almaya yarayacak ve tedavi edecek ilaçlar enjekte edilir. Kisacasi ameliyattan önce açilan damar yolu hastayi hayata baglayan en önemli araçlardan biridir. Ameliyattan sonra da damar yolundan agri kesiciler, kusma ve bulantiyi önleyecek ilaçlar ve hasta agizdan gida alabilecek hale gelene kadar sivi verilir. Damardaki bu plastik kanül ihtiyaç sona erdiginde çikartilarak iptal edilir.

11. Anesteziye karsi alerji olabilir mi?

Sadece anestezikler degil, bütün ilaçlar alerjiye neden olabilir. Ancak birkaçi disinda anestezi ilaçlarina alerji ender rastlanir. Alerjik reaksiyonlar ilacin verildigi bölgede, bazen damar boyunca kizariklik, bazi hastalarda ürtiker biçiminde döküntüler, çok daha ender olarak da ani tansiyon düsmesi, nefes almada zorluk ve çarpinti seklinde olabilir. Anestezi öncesi yapilan alerji testlerinin bilimsel degeri yoktur. Anestezi doktorunuz her türlü alerjik reaksiyona müdahale konusunda egitimli ve deneyimlidir ve ameliyathane kosullari böyle durumlarin tedavisi için en uygun ortamdir.

12. Anestezi sirasinda disler zarar görebilir mi?

Anestezi doktoruna agzinizda takma dis, protezinizi tutan tek bir veya birkaç dis veya sallanmakta olan herhangi bir dis oldugunu ameliyattan önce söylemenizde büyük yarar vardir. Genellikte çikabilen protezler ameliyathaneye gelmeden önce çikarilir. Anestezist, nefes borunuza tüp yerlestirirken kismi protezi tutmaya yarayan tek disin zarar görmemesi için çaba sarf eder. Ancak herhangi bir islevi olmayan ve sallanan dislerin ameliyattan önce çekilmesinde yarar vardir. Çünkü bunlar ne kadar dikkat edilse de anestezi sirasinda yerinden çikabilir. Normal sartlar altinda saglam disler zarar görmezler.

13. Sigara içenlerde risk nedir?

Anestezi doktoru hastanin sigara tiryakisi olmasindan hoslanmaz. Sigara içen hastalar anestezi sirasinda ve özellikle anestezi sonrasinda uyanma döneminde birtakim sorunlar yasar ve anestezistlerine de yasatirlar, ancak bu yasananlari kendileri pek hatirlamadigi için ameliyattan sonraki yasantilarinda da sigara içmeye devam ederler .

Eger sigara içiyorsaniz bir an önce bundan vazgeçmeniz en dogrusudur, çünkü sigaranin yillardir yapmis oldugu tahribatin iyilesmesi biraktiktan sonra uzun zaman alir. Ameliyattan birkaç gün önce sigarayi birakmis olmanin ne size, ne de anestezistinize herhangi bir faydasi yoktur. Kendinize ve anestezi doktorunuza yapacaginiz en büyük kötülük ise ameliyattan birkaç saat önce sigara içip ameliyathaneye gelmektir.

14. Ameliyat sonrasinda bogaz agrisi neden olur?

Ameliyat sonunda anestetik gazlar kapatilir ve hastanin yavas yavas uyanmasi beklenir. Hastanin yasamsal refkeksleri geri döndükten sonra, nefes yollarindaki tüp çekilir ve hastanin kendi kendine solumasi saglanir. Ameliyat sirasinda büyük yarari olan bu tüp bazi hastalarda nefes borusunda bir miktar tahris yapabilir. Ameliyattan sonra hastanin bogazinda hissettigi agri, gicik ve yutkunma zorlugu bunun nedeni olup geçicidir. Son yillarda gelistirilmis olan özel maddelerden yapilmis yumusak tüpler bunu en az düzeye indirmistir.

15. Ameliyat sonrasi bulanti-kusma neden olur ?

Bazi ameliyatlarda cerrahi uyaranlar ameliyat sonrasi bulanti ve kusmaya yol açabilirler. Çocuklarda sasilik ameliyatlarindan sonra, yetiskinde karin ameliyatlarindan sonra kusma ve bulanti diger ameliyatlara göre daha sik olarak ortaya çikar. Son yillarda gelistirilmis olan anestezi ilaçlarinin bu etkileri son derece azaltilmistir, hatta bazi anestezi ilaçlarinin bulanti-kusmayi önleyici etkileri vardir.Bulanti-kusmayi önleyen pek çok ilaç bulunmaktadir, anesteziden uyanmadan önce bu ilaçlar damardan verilerek bu sorun önlenebilir.

16.Ameliyat sonrasinda agri çekmek kader midir?

Günümüzde ameliyat sonrasi asiri agri çekmek artik kader degildir. Ameliyat sonrasi çekilen agrinin pek çok zararli etkilerinin oldugu artik kanitlanmistir. Hastalarin, anestezi ilaçlarinin etkilerinden tamamen kurtulup yasamsal fonksiyonlarinin dengeye kavusmasi için bir süre bekletildikleri “derlenme bölümünde” agri kesiciler uygulanarak agri hafifletilmeye çalisilir. Hastanin bilinci tamamen açilinca “Hasta Kontrollü Analjezi” uygulamasina geçilir. Bu uygulama bir cihaz yardimi ile yapilir. Cihaz hastaya düsük dozda agri kesiciyi sürekli olarak verirken, agrisi oldugunda hastanin bir dügmeye basarak kendisine serumun gittigi damar yolundan ilave bir miktar agri kesici vermesine olanak tanir. Bu miktarin sinirlari da cihazin programlanmasi ile önceden belirlenmistir. Burada amaç en düsük dozda ilaç kullanarak hastanin agrisini dindirmek ve konforunu saglamaktir.

17. Ameliyat sonrasi agriniz için verilen morfin zararli midir?

Kesinlikle degildir, siddetli agri devam ettigi sürece uygun dozda morfin verilen hastalar morfinman olmaz. Ameliyattan sonra agrisi azalan hasta kisa sürede ayaga kalkip dolasabilecegi ve daha rahat nefes alip verebilecegi için iyilesme hizlanir. 24-48 saat sonra agrinin siddeti azalinca morfin yerine baska agri kesicilerle agri tedavisine devam edilir.

Evvelce ilaç bagimlisi olup tedavi görmüs olan hastalarin durumu farklidir.

18. Her ameliyatta kan verilir mi?

Hayir, ancak çok gerektiginde ameliyat olan hastaya kan verilir, günümüzde kan vermenin sinirlari daha da daraltilmistir. Ameliyatta kan verilmesi, ameliyattaki kanama miktari, hastanin ameliyat öncesi kan degerleri ve hastanin yasi ile kalp fonksiyonlari ile ilgilidir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası