Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil Mekanini Seçerken Iyi Düsünün

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Operatör Dr. Murat Tasdemir, anne adaylarinin tatile çikarken bazi noktalara dikkat etmesi gerektigini belirterek, 'Gebelik sürecindeki kadinlar az gelismis, asiri sicak ülkelere yapilacak seyahatlerden kaçinmalilar' dedi. Tatil mekanini seçerken iyi düsünmek gerektigini vurgulayan Operatör Dr. Murat Tasdemir, 'Asiri sicak ve yüksek rakimli bölgeler anne adaylari için uygun degildir. Yurtdisina gitmeyi planliyorsaniz, az gelismis ülkelere yapilacak seyahatlerden kaçinmalisiniz. Bu ülkelere yapilacak olan seyahatler sirasinda hem o ülkedeki tibbi imkanlarin yetersizligi hem de bu ülkelerde yaygin olarak görülen malarya (sitma) gibi mikrobik enfeksiyonlar gebeligi olumsuz etkiler' seklinde konustu.

ISHALE DIKKAT

Dr. Murat Tasdemir, seyahate çikan kisilerde en sik görülen problemlerden biri olan ishalin, asiri su kaybina yol açacagini ifade ederek, 'Bu durum anne adayindan bebege olan kan akimini bozarak, gelismekte olan cenini olumsuz etkiler. Özellikle gezi sirasinda içilen suya çok dikkat edilmesi, sadece kapali kutularda satilan içeceklerin içilmesi, kesinlikle buz kullanilmamasi gerekir. Disarida hazirlanmis salata, az pismis et ve mayonezli ürünlerin tüketiminden kaçinilmalidir. Seyahate çikarken ishali önlemek için önerilen antibiyotikleri anne adaylarinin kullanmasi sakincalidir. Anne adaylarinda ishal görüldügünde bol sivi almak ve hekime danisarak antibiyotik kullanmak gerekebilir' uyarisinda bulundu.

Anne adaylarinin seyahat edecekleri yerlerdeki saglik kurumlarini ve kapasitelerini önceden ögrenmesinin sart oldugunu vurgulayan Dr. Tasdemir, huzurlu bir tatil için anne adaylarina su önerilerde bulundu: 'Kan grubunuz, kullandiginiz ilaçlar, alerjik reaksiyonlar ve gebeliginizle ilgili tibbi bilgilerin ve hekiminize ulasilabilecek telefon numaralarini yaninizda bulundurun. Sizin ve bebeginiz açisindan tatil döneminde de düzenli beslenmeniz gerekir. Bol sivi almaniz ve lifli besinlerden zengin beslenmeniz kabizligi önler. Hijyenik açidan güvenilir olmayan yerlerde yemek yememeye özen gösterin. Özellikle sicak olan bölgelere yaptiginiz seyahatlerde bol su içmeniz gerekir. Sadece pet sisede satilan sulari ve kapali içecekleri tüketmeye özen gösterin. Buz kaliplari birçok yerde sebeke suyundan hazirlandigi için kullanmayin. Rahat, ince, hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabilar giyin. Tatilinizi sürekli gezmek yerine sik sik dinlenerek geçirin.'

Jinekolog Operatör Dr. Murat Tasdemir, hipertansiyon, seker hastaligi, kalp hastaligi ve diger organ sistemlerine ait kronik hastaligi bulunan anne adaylarinin tatillerinin sorunlu olacagini belirterek, erken dogum riski, rahim agzi yetmezligi, dis gebelik öyküsü, vajinal kanama veya düsük tehtidi ve agir anemisi (kansizlik) sorunu olan gebelerin özellikle yurt disi ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçinmalarini istedi. Anne adaylarina 'Yolculuk süresince tuvalete gitmeyi ertelemeyin' uyarisinda bulunan Operatör Dr. Tasdemir, 'Bu, idrar yolu enfeksiyonlarina neden olabilir. Yolcululugunuz boyunca bol su içmeye ve sik tuvalete gitmeye dikkat edin. Uzun süre hareketsiz kalmak kan dolasimini yavaslatarak derin ven trombozuna (pihtilasmaya) yol açabilir. Yolculuk sirasinda sik sik dolasmak, bacaklarinizi hareket ettirmek ve bol sivi almak gerekir. Özellikle varis problemi olan gebelere mutlaka varis çorabi giyerek seyahat etmeleri önerilir' seklinde konustu.

Anne adaylarinin araba ile yolculuk sirasinda rahat edebilecekleri koltugu seçmeleri gerektigine isaret eden Dr. Tasdemir, 'Sirtinizi ve boynunuzu yastikla destekleyin ve mutlaka emniyet kemerinizi baglayin. Emniyet kemeriniz karninizi sikmayacak sekilde yeterince gevsek olmalidir. Uzun sürecek yolculuklarda saatte bir durarak mutlaka biraz dolasin. Yaninizda aciktiginizda atistirabileceginiz hafif, besleyici yiyecekler ve su, meyve suyu gibi içecekler bulundurun. Araba tutmasi gibi bir yakinmaniz varsa yolculuk öncesinde bu problemi önlemek için kullanabilecegiz ilaçlari mutlaka hekiminize danisin' dedi.

Jinekolog Operatör Dr. Murat Tasdemir, birçok havayolu sirketinin gebeligin 36. haftasina dek uçuslara izin vermedigini hatirlatarak, 'Seyahatinizi dönüs tarihindeki gebelik haftasini göz önünde bulundurarak planlayin. Gebeligin son 3 ayinda özellikle 4 saatten fazla sürecek uçak yolculugu zorunlu olmadikça önerilmez.

Özellikle uzun sürecek uçak yolculuklarinda mutlaka bol sivi alin, her yarim saatte bir kalkarak dolasin ve bacaklarinizi sik sik hareket ettirin. Uçagin kanat hizasindaki bölümü uçus açsisindan en rahat bölümdür. Mümkünse bu bölgede ve kalkarken rahat edebileceginiz koridor kenarinda bir koltuga oturun. Tüm uçus boyunca mutlaka kemerinizi bagli tutun' açiklamasinda bulundu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası