Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYETE BASLAMADAN ÖNCE METABOLIZMANIZIN GERÇEK HIZINI ÖLÇTÜRÜN

Atasehir Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin,“Metabolizma hizinin kilo yönetimi üzerindeki etkisi” hakkinda bilgi verdi.

METABOLIZMA HIZI NE DEMEKTIR?

Bazal metabolizma hizi(BMH), fiziksel olarak tamamen dinlenir durumdayken vücudun harcadigi enerji miktaridir. Bir baska deyisle 24 saat içinde hiç hareket etmeden dinlenir vaziyette hayati fonksiyonlarin devami için harcanan enerjidir. Bu degere günlük yasamsal aktiviteler ( ev isleri, yemek yeme, yürüyüsler ) eklenerek günlük enerji ihtiyaci hesaplanir. Bazal metabolizma hizinin bilinmesi, kalori ihtiyacini belirlemek ve kilo kontrolünü saglamak için çok önemlidir. Metabolizma hizi kisiden kisiye degisir ve pek çok faktörün etkisine açiktir. Yasam boyu saglikli kilo verimi, kilo kazanimi ve kilo koruma için metabolizma hizinin bilinmesi gerekmektedir. “Su içsem yariyor, benim metabolizmam yavas” cümlesi oldukça sik dile getirilir fakat öncesinde metabolizmayi etkileyebilecek faktörleri kisinin kendisinde degerlendirmesi gerekmektedir. Bunlar; yas, cinsiyet, hormonal durumlar, menopoz, kisinin egzersiz seviyesi ve kalitimsal özellikleridir. Bunun yanisira; genetik etkiler, metabolik hastaliklar, vücut bilesimi (yag ve kas düzeyleri ), atesli hastaliklar, hamilelik, uzun ve sik araliklarla diyette olmak, stres gibi durumlar da bazal metabolizma hizini etkilemektedir.

METABOLIZMA HIZI ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?

Bazal metabolizma hizini ölçmek için hastamizdan en az 8 saat açlik ve rahat kiyafetlerle gelmesi istiyoruz. Ölçüme baslamadan önce kisi bir yataga uzanip 10 dakika dinleniyor. Bu süre sonunda kalp atislari yavasliyor, kendini dinlenmeye aliyor. Bir maske takildiktan sonra 15 dakika boyunca kisinin normal soluk alip vermesini istiyoruz. Böylelikle kisinin metabolizmasinin hizli mi yavas mi çalistigini ögreniyoruz. Örnegin; sonuca göre hasta günlük olarak 1500 kalori harciyor, biz biliyoruz ki vücudun dinlenirken harcadigi enerji bu ve kisinin günde en az 1500 kalori almasi gerekiyor. Diyet düzeni buna göre ayarlaniyor, ayrica metabolizma hizi yavassa hizlandirmanin yollari araniyor.

METABOLIZMA HIZI YAVAS OLAN VE YEDIKLERINE DIKKAT ETMEYEN BIRÇOK KISIDE KILO PROBLEMI KAÇINILMAZDIR

Metabolizma hizini degistiren faktörler arasinda sizin metabolizma hizinizi artirmak ve bir bakima kilo yönetimi için degistirilebilecek 3 parametre vardir. Bunlardan 1.si beslenme ve diyeti planlamak, 2.si fiziksel aktiviteyi artirmak, 3.sü ise yeterli oranda su tüketmektir. Beslenme düzeninizde, diyetten gelen yag miktarini sinirlandirmalisiniz; vücutta yag yüzdesinin azalmasi, metabolizma hizinin artmasina sebep olacaktir. Yag, vücutta kaslara oranla daha az enerji harcadigi için bazal metabolik hiz azalir ve vücut agirligini korumak için daha az enerjiye gereksinim duyulur. Bununla baglantili olarak, vücutta kas oraninin artirilmasi da metabolizma hizinin artmasina sebep olacaktir. Yeterli protein tüketimi ve haftada 3-4 kez 40 dk yapilacak olan düzenli egzersiz, vücutta kas kitlesinin artmasini saglayacaktir. Az az, sik sik beslenme metabolizma hizinin artmasina sebep oldugu için 6-7 ögün seklinde beslenme seklini benimsemek önemlidir. Ögünler arasi uzun açliklar sonucunda bazal metabolizma hizinin düsecegi unutulmamalidir. Bu nedenle, diyet yaparken; meyve, küçük sandviçler, light yogurt, ayran, kepekli bisküvi, kuru meyve vb besinler ara ögün alternatifleri olarak seçilebilir. Günlük 2-2,5lt sivi tüketimi de vücutta metabolik islemlerde de kullanilacagindan daha önemli hale gelmektedir. Tüketilen suyu vücudun yakiti olarak düsünmek gerekir. Yasam tarzi haline gelmesi gereken bir baska hareket de egzersizdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası