Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLERE SEDASYON ILE GÜVENLI GÖZ MUAYENESI

Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Sule Kadioglu Er,” Çocuklarda göz muayenesinin önemi ve uyanik sedasyon yöntemi” hakkinda bilgi verdi.

Rutin olarak bir yas sonrasi önerilen göz muayenesi; çocuk hekimi tarafindan yapilan saglikli çocuk muayenesinde süpheli bir durum saptanirsa ya da ailede bilinen bir göz kusuru varsa bir yasindan önce de yapilabilir.

Çocuklarin göz sagligi dogumdan itibaren gelecekteki hayat basarilari ve mutluluklari açisindan son derece önemlidir. Küçük yasta yapilacak ihmaller ileri yasta herhangi bir ameliyat ile düzeltilemeyecek sonuçlara yol açabilir. Bebek dogdugundan itibaren önce çocuk doktoru tarafindan gözlenmeli sonra da en geç bir yasina kadar bir göz doktoru tarafindan muayene edilmelidir. Bu dönemde en sik rastlanan problemler sasilik, gözyasi kanal tikanikligina bagli göz sulanmasi, kirma kusurlari(miyop, hipermetrop, astigmatizma), dogustan yüksek göz tansiyonuna bagli iri kornea, katarakt veya tümörle iliskili olabilecek göz bebegindeki görünümdür. Bu problemlerin tam tespit edilmesi bazi bebeklerde kolay bir muayene ile olabildigi halde bazilarinda ise daha özellikli muayenelere ihtiyaç duyulmaktadir.

Çocuklara yapilacak göz muayenesi sirasinda anestezi gerekebilir. Son yillarda gelistirilen sedasyonlu göz muayenesi teknigi ile güvenli bir ortamda, rahat bir sekilde çok kisa sürede göz muayenesi yapmak mümkün olmaktadir. Bir anestezi uzmani yönetiminde yapilan bu teknikte bebege basit bir sedatif ajan verilmekte ve sedasyonun saglandigi 10-15 dakikalik süre içinde bir eriskine yapilabilecek bütün tetkikler uygulanarak son derece dogru muayene sonuçlarina ulasabilmek mümkün olmaktadir.

Erken dönemde fark edilebilecek pek çok göz kusuru basari ile tedavi edilebilmektedir

Gözün kirilma kusurlarinin belirlenmesi ile bebegin ileride olusabilecek göz tembelligi engellenebilmektedir. Göz tembelligi iki göz arasindaki kirilma kusurunun 1,5 numaradan fazla olmasi ile iliskili olabilmekte ve 6 yasina kadar tedavi edilmediginde düzeltilmesi zorlasmaktadir.

Dogumsal kataraktlar özellikle tek gözde ise mümkün oldugu kadar erken müdahaleyi gerektirir. Ilk aylardan itibaren dahi geri dönüsümsüz göz tembelligine yol açabilir.

Göz tembelligi sasilik ile de iliskili olabilir. Göz kusurunun küçük yasta tedavisi ile sasilik tedavi edilebilir ve kusurlu gözde aile ve doktorun çabasiyla iyi bir görme saglanabilir.

Dogustan göz tansiyonu ise iri göz görüntüsü ile ortaya çikar. Hemen tedaviye baslanmalidir. Tedavide gecikilmesi görmenin büyük ölçüde kaybina sebep olur.

Bebeklerde çok sik görülen gözyasi kanal tikanikligi basit tedbirlerle iyilestirilemez ise 1 yasindan sonra genel anestezi altinda sondalamayi gerekli kilar. Bu yasta da ihmal edilirse 3-4 yasindan sonra daha büyük operasyonlar kaçinilmaz olur.

Çocuklarda göz kirilma kusurlari gözün uzunlugunun artmasi ile 7 yasina kadar hizli degisim gösterebilir. Çocugun okula baslamasi ile birlikte görmenin bilincine varmasi o zamana kadar göz doktoruna basvurmamis ebeveyn için üzücü sürpriz sonuçlara yol açabilmektedir.

7 yasina kadar görmesi normal ölçülen çocuklarda ise bu yastan sonra miyopi gelisme ihtimali vardir. Bu nedenle ilkögretim çaginda en az iki yilda bir göz muayenesi yapilmasi uygundur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası