Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


12 MART DÜNYA GLOKOM GÜNÜ: HALKA AÇIK GLOKOM TARAMASI

Tüm dünyada en sik kalici görme kaybina neden olan ve halk arasinda Göz Tansiyonu ya da Karasu adlariyla da bilinen Glokom, kirk yasin üzerindeki her 40 kisiden 1'inde görülür ve hastaligin ortaya çiktigi 10 kisiden 1'inde total körlüge neden olabilir. Bu yil tarihi 12 Mart olarak belirlenen Dünya Glokom Günü’nde, Amerikan Hastanesi, “Glokom’un Dünyanizi Karartmasina Izin Vermeyin” basligi altinda düzenleyecegi konferans ve halka açik glokom taramasiyla, kalici görme kaybina sebep olan glokom hastaliginin önemine dikkat çekmeyi ve belirti vermeden ortaya çikan görme kaybindan korunabilmek için yapilmasi gerekenleri vurgulamayi amaçliyor.

Halka açik glokom taramasinda, özellikle erken taninin büyük önemi üzerinde durularak, basvuran kisilerde göz tansiyonunun ölçülmesi, görme yetenegi için büyük önem tasiyan göz sinirinin göz tansiyonu yönünden degerlendirilmesi ve glokomdaki degisimleri en erken dönemde saptayabilen özel bir cihazla görme alani tetkiki yapilmasi planlaniyor. “Glokom’un Dünyanizi Karartmasina Izin Vermeyin” konferansi ve halka açik glokom taramasi Amerikan Hastanesi A Salonu’nda 13:00-16:00 saatleri arasinda gerçeklestirilecek.

Amerikan Hastanesi Göz Klinigi Sefi Doç. Dr. Osman Oram, Glokom’un en önemli geri dönüsü olmayan görme kaybi nedeni oldugunu, 40 yasin üzerinde olup, özellikle ailesinde Glokom bulunan, Hipotansiyon, Hipertansiyon, Diyabet, Migren ve Miyopisi olan kisilerin Glokom için normalden fazla risk altinda oldugunu belirtiyor. Ayrica, hastalik önemli bir belirti vermedigi için dünyada en gelismis ülkelerde bile Glokom hastaligi bulunan kisilerin yüzde 50’sinden fazlasinin hastaliktan habersiz yasadigini vurguluyor.

Glokom(göz tansiyonu) hastaligi nedir?

Göz tansiyonu adiyla da bilinen Glokom, göz sinirini tutan yaygin bir göz hastaligidir. Genel olarak göz içindeki sivi basincinin görmeyi saglayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde olmasiyla ortaya çikar. Tedavi edilmezse total görme kaybina yol açabilir.

Görülme sikligi nedir?

Glokom tüm dünyada en sik kalici görme kaybi nedenidir ve 40 yasin üzerinde yaklasik olarak her 40 kisiden 1'inde görülür. Hastalik ortalama olarak ortaya çiktigi yaklasik 4 kisiden birinde tek gözde ve 10 kisiden 1'inde de her iki gözde kalici körlüge sebep olabilir. Dünyada 2010 yilinda yaklasik olarak 60 milyon ve 2020 yilinda 80 milyon kiside glokom hastaliginin görülmesi ve yine 2010 yilinda yaklasik olarak 8.4 milyon ve 2020 yilinda da 11.1 milyon kisinin Glokom’dan dolayi her iki gözde tamamen görme kaybina ugramasi beklenmektedir.

Glokom nasil olusur?

Normalde göziçi olusumlarin beslenmesi için göz içerisinde sürekli olarak bir sivi yapilir. Bu göziçi sivi, ayni zamanda sürekli olarak bazi kanallarla da göz disina atilir. Glokom, göziçi sivisini disari bosaltan bu kanallarda yapisal olarak tikaniklik olusmasi nedeniyle ortaya çikar. Göziçi sivisinin yeterli bosalamamasina bagli olarak göz içinde basinç yükselir ve yükselen göziçi basinci da görmeyi saglayan göz siniri hücrelerine zarar verir. Göz siniri hücreleri yükselen göziçi basinci nedeniyle hasar görerek yavas yavas öldükçe

çevreden merkeze dogru görme kaybi ortaya çikar.

Göz sinirinin yapisal nedenlerle göz içi basincina hassas oldugu gözlerde ayni olayin basinçta belirgin artis olmadan da gerçeklesmesi mümkündür. Hücrelerin tümü öldügü zaman kalici total görme kaybi olusur.

Belirtileri nelerdir?

Glokom’un en önemli özelligi sinsi seyirli olmasi ve hemen hiçbir belirti vermeden yavas yavas çevreden merkeze dogru görme kaybi yaratabilmesidir. Bazi hastalarda basagrisi, çevrede bazi bölgeleri görememe ve göz önünde renkli isik haleleri görme gibi bazi belirtilerin erken dönemde farkedilebilmesine karsin çogu hastada belirgin görme kaybi yaratincaya kadar hastaligin varligi anlasilamaz. Bugün dünyadaki en ileri ülkelerde bile Glokom hastalarinin yarisindan çogu hastaligindan habersiz olarak yasamaktadir.

Hangi yas grubunda görülür?

Glokom herkeste ve her yasta görülebilir. Ancak, 40 yasin üzerinde olanlar, ailesinde Glokom bulunan kisiler, seker hastaligi, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastaligi bulunanlar Glokom’un daha sik görüldügü grupta yer alirlar. Özellikle, Glokom hastaliginin ailesel geçisinin önemli oldugu ve ailesinde göz tansiyonu bulunan kisilerin bu hastaligin görülmesi açisindan normale göre 8 kata kadar daha fazla risk altinda oldugu göz önünde tutulmalidir.

Hangi siklikta kontrolden geçilmelidir?

Bugün için önerilen, herkesin 40 yasina kadar en az 3 yilda bir, 40 yasindan sonra ise en az 2 yilda bir Glokom yönünden kontrolden geçmesidir. Ailesinde göz tansiyonu bulunan ve bu nedenle hastaligin daha sik görüldügü grupta olan kisiler ile seker hastaligi, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastaligi bulunanlarin ise yilda bir kez düzenli olarak kontrolden geçmesi önerilir.

Hastaligin tanisi nasil konulur?

Glokom tanisinda konunun uzmani göz hekimi tarafindan yapilan detayli bir göz muayenesi çok önemlidir. Bu muayenede görme keskinliginin belirlenmesinin ve rutin göz kontrollerinin yanisira göziçi basincinin yani göz tansiyonunun ölçümü, göziçi sivisinin disa bosaldigi kanallarin yeraldigi bölgenin kontrolü ve göz sinirinin durumunun degerlendirilmesi büyük önem tasir. Gerektigi takdirde bilgisayarli görme alani ve göz siniri analiz yöntemleri tanida önemli rol oynar. Göz tansiyonu 21 mmHg'ya kadar normal kabul edilir ve bunun üzerindeki degerler yüksek göz tansiyonu olarak degerlendirilir. Buna karsin göz tansiyonu tek kriter degildir ve göz tansiyonu normal ölçülen ve göz siniri hassas olan kisilerde de Glokom hastaligi görülebilir. Göz tansiyonunun normalden yüksek oldugu veya normal oldugu halde göz sinirinin hasar gördügünden süphelenilen olgularda bilgisayarli görme alani ve göz siniri analiz tetkikleri, göz sinirinin hasarinin varliginin ve derecesinin belirlenmesinde, zaman içindeki degisimin saptanmasinda önemlidir.

Tedavisi nasil yapilir?

Glokom hastaliginin tanisi konulduktan sonra bugün için tedavide amaç, göz tansiyonunu düsürerek göz sinirinin hasarini durdurmak ve görme kaybinin ilerlemesini engellemektir. Bu amaçla uygulanabilecek yöntemler ilaç tedavisi, laser tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üçe ayrilabilir. Bugün için genelde tani sonrasi ilk seçilen yöntemin ilaç tedavisi olmasina, ilaç tedavisine yeterli derecede yanit vermeyen hastalarda laser tedavisinin ya da cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanmasina karsin, özellikle geç dönemde tani konulan ya da sürekli ilaç kullaniminin uygun olmadigi olgularda dogrudan laser girisimleri ya da cerrahi yöntemler de kullanilabilir. Glokom’da ilaç tedavisinde son yillarda önemli gelismeler saglanmis, etkili yeni ilaçlar tedavinin basarisini büyük ölçüde artirmistir. Ilaç tedavisinde önemli olan hastanin ilaçlari sürekli olarak düzenli kullanmasidir.

Ilaç kullandirilmayan veya ilaç tedavisine yanit vermeyen olgularda kullanilan cerrahi yöntemler de son yillarda giderek artan oranda basarili olmakta, sürekli ilaç kullanim zorunlulugunu da ortadan kaldirarak etkili tedavi saglayabilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Göz Klinigi Sefi
Doç. Dr. Osman Oram
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası