Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte kalsiyum alimi bebegin kalbini kuvvetlendiriyor

Hemen herkesin bildigi gibi kalsiyum kemiklerin ana yapisinda bulunan ve onlarin güçlü kalmasini saglayan bir mineraldir. Ancak bu önemli ve vücudunuzun her gün gereksinim duydugu mineralin görevleri bunlarla sinirli degildir. Kalbinizin düzenli atmasi, kan pihtilasma sisteminizin düzenli islemesi, sinirlerinizin saglikli çalismasi ve kaslarinizin düzgün fonksiyon görmesi de kalsiyumun yardimiyla olur. Kalsiyum organizmanizin düzgün çalismasinda kilit rol oynar. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte kalsiyum aliminin anne ve bebek için önemini anlatiyor.

Hamilelikte neden kalsiyum ihtiyaci artar?

Kisinin kalsiyum ihtiyaci daha dogmadan önce baslar. Karninizda gelismekte olan bebeginizin de güçlü kemiklerinin ve dislerinin olmasi için kalsiyuma gereksinimi vardir. Ayrica saglikli sinir sitemi, kalp ve kas yapilari için de kalsiyum önemlidir. Tipki sizin oldugu gibi, gelisimini hizla devam ettiren bebeginizin kalp atim ritminin normal ve kan pihtilasma sisteminin düzgün sekilde gelismesi için yeterli kalsiyum almasi sarttir.

Arastirmalar gebelik sirasinda saatte 13 miligram ya da baska bir deyisle günde 250 - 300 miligram kalsiyumun plasentadan geçerek bebege ulastigini göstermektedir. Buna göre dogdugu zaman bebeginizin vücudunda yaklasik 25.000 miligram kalsiyum bulunacaktir. Bebeginizin vücudunda bulunan bu kalsiyumun tek kaynagi sizsiniz. Eger hamileliginiz sirasinda yeterli miktarda almazsaniz bebeginiz gelisimi sirasinda gereksinim duydugu bu büyük oranda kalsiyumu sizin vücudunuzdan ve kemiklerinizden alir. Bu durum daha sonraki dönemlerde sizin kendi sagliginizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Günlük ne kadar kalsiyuma ihtiyaç vardir?

Kadin ya da erkek, hamile yada degil tüm insanlarin günde 1.000 miligram kalsiyum almalari gereklidir. 50 yasin üstündekilerde bu miktar 1.200 miligramdir. Hamile kadinlarda ise günlük gereksinim normalden 500 - 1000 miligram daha fazladir. Buna göre eger hamile iseniz günde 1.500 - 2.000 miligram kalsiyum almalisiniz.

Yeterli kalsiyum nasil alabilirim?

Vücudun tek kalsiyum kaynagi besinler. Yapilan arastirmalar kalsiyum düzeylerinin toplumlarin beslenme aliskanliklari ile yakindan ilgili oldugunu gösteriyor. Özellikle gelismis toplumlarda kalsiyum eksikligi önemli bir sorun olarak karsimiza çikiyor. Sanilanin aksine kalsiyum sadece sütte bulunmuyor. Pek çok sebze de önemli oranda kalsiyum içeriyor. Biz bu açidan özellikle Amerikalilara göre oldukça sansliyiz. Yogurt basta olmak üzere peynir ve benzeri süt ürünleri soframizda her zaman yer bulmakta. Ancak tüm dünyada yasanan globallesme bizim beslenme tarzimizi da yavas yavas degistirmekte. Bir düsünün hamile olmadiginiz dönemde en son ne zaman süt içtiniz? Eger günde 2-3 bardak süt içmiyorsaniz yeterli miktarda kalsiyum almadiginizdan emin olabilirsiniz.

Toplum olarak beslenme aliskanliklarimizda süt ürünlerine fazlasiyla yer veriyor olmamiz hamilelik sirasinda kalsiyum alimina dikkat etmemeniz anlamina gelmez. Hatta doktorunuzun verdigi vitamin haplarindan aliyor olmaniz da sizi bu sorumluluktan kurtarmaz. Çünkü bu haplar yaklasik 300 - 400 miligram kalsiyum içerir. Hamileyken günlük gereksiniminizin 1.500 - 2.000 miligram olmasi gerektigini unutmayin. O halde geriye kalan ihtiyaci karsilamak için 2 yol var: ya kalsiyum haplari alacaksiniz ya da yediklerinize dikkat edeceksiniz.

Hamilelikte kalsiyumun baska yararlari da var midir?

Evet. Kuzey Karolina Üniversitesinde yapilan bir arastirmada hamileliklerinde yeteri kadar kalsiyum almayan kadinlarin kanlarinda bebege zararli olabilecek bazi maddelerin yükseldigi saptanmistir. Bunlardan en önemlisi kursundur. Arastirmada kan kalsiyum düzeyi düsük olan kadinlarda kursun seviyelerinin yükseldigi gözlenmistir. Bu durum özellikle hamileligin ikinci yarsinda daha belirgin olmaktadir. Vücuttaki kursunun %95'i kemiklerde bulunmaktadir ve kanda yükselmesi kemik erimesinin bir belirtisi olabilir. Kursun düzeyleri yükseldiginde kalp, dolasim ve sinir sisteminde sorunlar yasanabilmektedir. Bir baska arastirmada ise yeterli kalsiyum aliminin gebelikte görülen preeklampsi (gebelige bagli yüksek tansiyon) riskini azalttigi saptanmistir.

Bazi uzmanlar ise özellikle hamileligin son dönemlerinde kalsiyum aliminin dogum sancilarinin daha az hissedilmesini sagladigini ileri sürmektedirler. Ayrica kanda kalsiyum düsüklügü dogum sonrasi kanama riskinde artisa neden olabileceginden önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası