Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BESIN DESTEKLERI NEDEN POPÜLER?

Bütün dünyanin sorunlarindan biri haline gelen obezite Türkiye’de de her geçen gün artiyor. Obezite sorununa bagli olarak ‘sihirli formüller’ olarak görülen besin desteklerinin kullanimina talep de artiyor. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de obezitenin görülme siklikligi artmaktadir. Sismanligin getirdigi tibbi zorluklara ek olarak diyet ve egzersiz yapmanin zorluklari da düsünüldügünde zayiflamak için reçetesiz satilan besin desteklerinin kullanimina olan talep de artmistir.Bu durumda bazi kisilerde besin destegi kullanilarak sanki yasam tarzi degisiklikleri yapmaya gerek olmayacagi inanci dogmaktadir.Bu yüzden bazi besin destekleri “sihirli formüller” olarak görülebilmektedir.

Besin desteklerinin popüleritesindeki bir sebep de “dogal” olanin “güvenli” oldugu inancidir.Bu inanç genel olarak bir çok toplumda yaygindir.Oysa ki bu ürünlerin de belirli kullanim sekli ve belirli dozlari olmalidir.Bununla beraber bir çok ilacin da bitki kökenli oldugunu ama ayni zamanda yan etkileri olabilecegini düsünürsek dogal olanin her zaman güvenli olmayabilecegini de tahmin etmek zor olmaz.

Besin desteklerinin güvenligi ve etkinligi ile ilgili arastirmalara genel olarak bakildiginda ne yazik ki bu konulardaki verilerin yetersiz oldugu görülmektedir. Zayiflamak için kullanilan çogu besin desteginin güvenligini ve uzun süreli etkilerini gösteren çalismalar yetersizdir.

Sonuç olarak ; zayiflamak için kullanilan bir çok besin destegi vardir ve bunlara gün geçtikçe yenileri eklenecektir.Ancak genel olarak bakildiginda çogu besin destegi için yapilmis uzun süreli kullanimda etkinligi ve güvenligi gösteren çalisma sayisi son derece kisitlidir.Bunun yaninda bu destekler kullanilirken mutlaka hekime ve diyetisyene danisilmalidir.Yarar ve zararlari iyi degerlendirmeli , kullanilan diger ilaçlarla olabilecek etkilesimleri ve olabilecek yan etkileri konusunda mutlaka bilgi sahibi olunmalidir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzman Diyetisyen Tugçe AYTULU
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası