Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP HASTALIKLARI KADINLARI DAHA FAZLA TEHDIT EDIYOR

Kalbin özellikleri göz önüne alindiginda kadinlar ve erkeklerin önemli bir konuda benzer olduklari ve her iki cinsiyetin ölüm nedenlerinin basinda kalp hastaliklarinin geldigi gözlenmektedir. Öte yandan yapilan arastirmalar kalp hastaliklarinin diger ölüm nedenlerine nazaran kadin yasamini daha fazla tehdit ettigini gösteriyor.

Kalbin özellikleri göz önüne alindiginda kadinlar ve erkeklerde kalp hastaliginin 1 numarali ölüm sebebi oldugu görülmektedir. Öte yandan yapilan arastirmalar kalp hastaliklarinin diger ölüm nedenlerine nazaran kadin yasamini daha fazla tehdit ettigini gösteriyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Sertaç Çiçek, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü nedeniyle kalp hastaliklarinin kadinlarda görülme riski ile ilgili bilgi verdi.

Türk Eriskinlerde Kalp Hastaliklari ve Risk Faktörleri’nin (TEKHARF) 12 yillik izlem verilerine göre, Türkiye’de koroner kalp hastaligi ölümleri erkeklerde binde 8.2’yken kadinlarda ise binde 4.3’tür. Yurtdisinda yapilan bir baska arastirmaya göre kalp krizlerinin ve kalple iliskili ölümlerin büyük bölümü 65 yas üzeri kadinlarda meydana gelmektedir. Ancak her yil 45 yasinin altindaki 9 binden fazla kadin kalp kriziyle karsi karsiya gelmektedir. Ilk kalp krizinden sonra yasamini sürdüren kadinlarin orani erkeklere nazaran fark edilir derecede düsüktür. Kalp krizinden sonraki yil içerisinde erkeklerin yüzde 25’i yasamini yitirirken bu rakam kadinlarda ise yüzde 38’dir.

Ayrica, bir kadinin ikinci kalp krizini yasama riski erkekten daha yüksektir. Kadinlarin yüzde 35’i alti sene içerisindeki ikinci kalp krizini yasarken erkeklerdeki oran yüzde 18’dir.

Bu sasirtici istatistikler de gösteriyor ki, kalp hastaliklari diger yedi ölüm nedeninin toplamina nazaran kadin yasamini daha fazla tehdit etmektedir.

Menopozdan sonra risk artiyor!

Koroner kalp hastaligi ilerleyicidir ve erkeklerde oldugu gibi kadinlarda da bir takim belirtilerle ortaya çikmaktadir. Risk zincirinin hangi halkasinda yer aldiginiz göz önüne alinmaksizin, koroner kalp hastaliginin ciddi sonuçlarinin gelismesi olasiligini azaltmak için hemen simdi önlem alabilirsiniz.

Yas ve aile hikayesi koroner kalp hastaligin degistirilemeyen iki risk faktörüdür. Bu özellikler size bu risk faktörlerine ne zaman dikkat edeceginizi söyleyebilirler. Örnegin koroner kalp hastaligina sahip kardesinizin olmasi sizi de daha yüksek koroner kalp hastaligi gelistirme riski altina atmaktadir.

Erkeklerde oldugu gibi kalp krizi ve inme riski yasla birlikte artar. Menopozdan sonra, kadinlar kalp hastaligi risk faktörlerine özel dikkat göstermelidirler. Çünkü östrojen seviyelerindeki azalma koroner kalp hastaligi gelistirme olasiligini artirir. Yüksek kan basinci, yüksek kolesterol seviyeleri, sigara kullanimi, fiziksel aktivite eksikligi, asiri kilolu olmak ve diyabet gibi diger risk faktörlerine sahip olan postmenopozal kadinlarda her gün aspirin alinmasi siklikla önerilir.

Iyi haber ise ne zaman basladiginiz önemli olmaksizin saglikli bir yasam tarzi sürdürmenin koroner kalp hastaligi riskinizi büyük oranda düsürdügüdür.

Kadinlardaki kalp hastaligi belirtileri

Kalp rahatsizligi yasayan erkekler, genellikle kalbe giden kan basincinin azalmasindan kaynaklanan ezici gögüs agrisindan sikayet ederler. Ancak kan akisinda benzer bir azalma bulunan birçok kadin, gögüs agrisi hissetmez. Bunun yerine sadece hareketlerin ardindan nefes darligi veya halsizlik yasayabilir. Diger tipik olmayan semptomlar içerisinde olagan disi yorgunluk veya halsizlik, sersemlik (bas dönmesi), mide bulantisinin yani sira boyun, çene, kollar ve sirtta agri hissedilir.

Herhangi bir zamanda birkaç dakika süreyle kalp krizi semptomlarindan herhangi birini yasarsaniz asagidakileri daima hatirlayiniz:

1) Acil yardim isteyin
2) Bütün aspirin çigneyin ve yutun.
3) Derhal hastaneye gidin.

Hangi testler yapilmali!

Hekiminiz koroner kalp hastasi oldugunuzdan süpheleniyorsa, sizi, bir veya birkaç tani-tarama testine yönlendirir. Yaygin sekilde uygulanan testler içerisinde elektrokardiyografi (EKG), egzersiz stres testi, talyum stres testi, ekokardiyografi ve koroner anjiyografidir.

Egzersiz stres testi, erkeklere nazaran kadinlarda daha fazla yalanci pozitif sonuca neden olmaktadir. Özellikle postmenopozal kadinlarda, pozitif sonucun ilave testlerle teyit edilmesi zorunlu olabilir.

Kadinlarda kalp hastaliginin tedavisi ve iyilesme

Kadinlar, koroner kalp hastaliginin tedavisi ve kalp krizinin iyilesmesinde özel güçlüklerle karsilasirlar. Kadinlarda, küçük arterler anjiyoplasti ve by-pass cerrahisini teknik açidan daha zor ve riskli hale getirmektedir. ABD istatistiklerine göre, by-pass cerrahisi sirasinda bir kadinin ölme ihtimali, erkegin tasidigi riskin yaklasik iki katidir. Kadinlar by-pass cerrahisi veya anjiyoplasti esnasinda ve kalp krizinde pihti parçalayan ilaçlar verildiginde daha yüksek kanama komplikasyonu riski tasirlar.

Öte yandan yapilan arastirmalar, kalp krizi sonrasinda kadinlarin erkeklerden daha fazla anksiyete ve depresyon yasadiklarini göstermektedir. Bu önemlidir; çünkü yapilan birkaç çalisma depresif insanlarin kalp krizi sonrasinda daha yüksek ölüm riskine sahip olduklari belirlenmistir.

Kalp krizi yasayan, anjiyoplasti veya by-pass cerrahisi geçiren herhangi bir kadin, kardiyak rehabilitasyonu süresince mutlaka sunlara dikkat etmelidir;

Saglikli diyet uygulamali,
Egzersiz yapmali,
Mutlaka sigarayi birakmali,
Stresi azaltmali,
Psikolojik danismanlik ve grup destegi almali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası