Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKONOMIK KRIZ PSIKOLOJIMIZI NASIL ETKILIYOR?

Günümüz sartlarinda bireyler ve aileler ekonomik krizden farkli olarak etkileniyorlar. Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Asli Akkan bu normalin disindaki kriz durumlarinda sistemin eninde sonunda düzene girecegini ve bu sürecin geçici bir durum oldugunu unutmamak gerektigini söylüyor.

Aile sahibi olmak, ebeveyn olmak basli basina bir sorumluktur. Aile kuranlar, anne baba olmaya karar veren bireyler farkinda olarak ya da olmayarak hayatlari boyunca bir çok zorluga gögüs germeleri gereken bir yolculuga baslarlar. Günümüz ekonomik sartlari ne yazik ki zaten zorlayici olabilen/olan bu yolculugu daha da zorlastirmaktadir.

Içinde bulundugumuz ekonomik krizin aile kurumu üzerindeki etkisini üç ana baslik altinda inceleyebiliriz:

Bireye (ebeveyne) etkisi: Kriz dönemlerinde bireyler, geçinebilme kaygisi hatta is kaybi endisesi içine girebilirler. Is ve ekonomik konumu ile ilgili belirsizlik yasayan birey büyük bir güvensizlik duygusu yasayarak gelecek kaygisi içine girecektir. Oysaki insan dogasi, gelecegine güvenmek ve bu gelecegi saglamak adina temel gereksinimlerini karsilamak ihtiyaci içindedir. Bunlarin karsilanamayacagini ve engellendigini hisseden kisi hem kendisini hem de çevresini yipratabilecek duygu durumlari yasayabilir. Bunlarin en sik rastlanan iki tanesi: 1) öfke ve öfkenin tepkisi olan saldirganlik davranislari ile 2) umutsuzluk ve motivasyon eksikligi duygusuna bagli gelisebilecek depresif süreçtir. Birey ayni zamanda ailesi olan birisi ve ebeveyn ise sorumluluk duygusu ve kaygisi altinda daha da çok ezilebilecektir.

Çocuga etkisi: Anne babalar ekonomik kriz sürecine bagli olarak yasanabilecek sikintilari çogu zaman hatali olarak çocuklarina hiç yansitmamayi, yasadiklari sikintilari çocuklarina “yokmus” gibi aksettirmeyi tercih etmektedirler. Oysaki çocuklar anlamiyor göründüklerinde bile aile içinde yasanmakta olan gerginligi hissedeceklerdir. Ayrica esler arasi iliskilerin krizin tetikledigi olumsuz yansimalari da çocuk üzerinde unutulmaz izler ve ömür boyu tasiyacagi bir güvensizlik, kaygi yaratabilir.

Esler arasi/aile içi etkisi: Kriz dönemlerinde eslerin iliskileri de tehdit altindadir. Geçim sikintisi, is kaybi ya da yetersiz gelirden kaynaklanan güvensizligin yarattigi tepkiler esler arasindaki iletisimi zedeleyebilir. Bazi aileler bu durumdan digerlerine göre daha çok etkilenirler. Bunlar, halihazirda sorunlari, çatismalari, sikintilari olan ve iletisimi çok iyi olmayan, birbirine güven duygusu yerlesmemis ailelerdir. Bu tür ailelerde yikimlar, ayriliklar daha da fazla görülür. Yukarida da ifade edildigi üzere krizin çocuklar üzerinde dogrudan etkisinden de fazla olarak, esler arasindaki iliskilerin olumsuz etkilenmesinin çocuklara yansimasi olacaktir.

Ne Yapilmali?

Kriz durumlari adindan da anlasilacagi gibi beklenmeyen, istenmeyen ve “normalin” disindaki durumlardir. Sistemin eninde sonunda düzene girecegini bilmek ve bu sürecin geçici bir durum oldugunu unutmamak gerekir. Önemli olan minumum zararla bu süreci geçirebilmektir. Kisinin bu stresli durum sirasinda kendini iyi taniyor olmasi, bu durumun suçlusunun kendisi olmadigini bilmesi çok önemlidir.

Kisi isini de kaybetse, ekonomik özgürlüklerinin boyutlari da degisse de bu mümkün oldugunca onun kendine güvenini ve motivasyonunu engellememelidir. Aile bireyleri olarak bunlarin açik açik konusulmasi ve

etkin/açik/dogru iletisim içerisinde olunmasi çok önem tasir. Anne babanin bu süreç için çocuklarinin yasina göre uygun lisanda bu gergin dönemi açiklamalari, tutumlu ve anlayisli olma kavramlarini ögretmeleri durumu kolaylastiracaktir.

Etkin/açik/dogru iletisim ve kisinin kendini dogru analiz etmesine ragmen kisi de ve ya çocugunda ‘normalin disinda’ davranislar sergilemesi

daha içine kapanik olusu,
istah azalmasi/artmasi,
uyku düzeni bozukluklari,
somatik rahatsizliklar (fiziksel sebebi olmadik bas/boyun agrilari, mide/bagirsak rahatsizliklari vs.) yasamasi vb. halinde ise bir uzmandan yardim alinmasi tavsiye edilebilir.

Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası