Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLERDE IKTIDARSIZLIK KORKUSUNA YOL AÇAN HASTALIK: KRONIK PROSTATIT

Erkeklerde, cinsel hayatin baslamasiyla görülen ve halk arasinda “prostat nezlesi” olarak bilinen kronik prostatit, iktidarsizlik korkusuna neden oluyor. Uzmanlar, genital bölgede agrilara neden olan kronik prostatitin önlenmesi için sik sik bosalmayi öneriyorlar. Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Cüneyt Iseri, kronik prostatit hastaligi ile ilgili çarpici bilgiler verdi.

Kronik prostatit sendromu, erkeklerde, cinsel hayatin aktif hale gelmesiyle birlikte görülmeye basliyor. Bu rahatsizlik 20’li yaslardan 40 - 50’li yaslara kadar erkeklerin yaklasik yüzde 5’inde görülüyor. 50 yasin üstündeki erkeklerde de en sik rastlanan üçüncü hastalik olarak biliniyor. Kronik prostatit, idrar yaparken yanma ve sik idrar ihtiyaci gibi yakinmalarin yani sira genital bölge agrilarina da neden oluyor.

Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Cüneyt Iseri, prostatit hastaliginin tedavisinin zor ve uzun süreli olduguna dikkat çekerek sunlari söyledi:

“Kronik prostatit bulasici degil ancak kesin tedavisi çok zor olan ve yillarca devam edebilen bir hastalik. Bu nedenlere hekimler kronik prostatiti olan hastalardan kesin olarak tedavi edilemeyenlere bu hastalikla birlikte yasamayi ögretiyor.”

Kronik prostatit hastalarinin;

Prostatini sicak tutmalari,
Düzenli bir cinsel hayatlarinin olmasi,
Kabizliktan korunmalari gerekiyor.

Düzenli egzersiz agrilari azaltiyor!

Kronik prostatit, hastalarda siklikla psikolojik sorunlara yol açiyor. Bu nedenle cinsel hayati da olumsuz yönde etkiliyor. Kronik prostatiti olan erkeklerin genital bölgelerinde agri duyuyor olmalari bu kisilerde iktidarsizlik endisesine de yol açiyor.

Johns Hopkins Medicine (JHM) hekimlerinin yaptigi bir arastirma; düzenli yapilan sporun, kronik prostatit hastaligi olan erkekleri agrilardan korudugunu gösteriyor. Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Cüneyt Iseri düzenli egzersizin prostatit hastaligina etkileri hakkinda su bilgileri verdi:

“Fiziki egzersizlerin, nedeni bilinmeyen bazi agrilara iyi geldigi bilinen bir gerçek. Buradan yola çikan arastirmacilar, egzersizin kronik prostatit agrilarina da iyi gelip gelmeyecegini merak ediyorlar. Johns Hopkins Medicine (JHM) hekimlerinin yaptigi arastirma, egzersiz yapan erkeklerde agrilarin egzersiz yapmayanlara göre daha az oldugunu ortaya koyuyor. “

Fiziksel aktivite kronik prostatitin yarattigi agrilara iki yönden etki ediyor: Birincisi, genel olarak insanlarin islevselligine katki saglarken, bir yandan da stres ve depresyonun azalmasini sagliyor. Ikinci olarak da fizik tedavi, hareket ettirilen bölgeyi isitarak yapilan bir tedavi yöntemidir. Agrili bölge harekete geçirilir ve orada kanlanmayi saglayarak bölgenin agri esigi yükseltilir. Genelde tüm fizik tedavi uygulamalari, ayni etkiyi uyandiriyor.

Hekimler, kronik prostatitin yarattigi agrilar için aerobik ve stretching gibi spor salonunda yapilabilecek egzersizleri öneriyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası