Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 100 kadindan birinde Vajinismus görülüyor!

Kadinlar hastaliklar disinda cinsel sorunlarini jinekologlari ile paylasmaktan çekiniyor. Bundan dolayi çogu yasamlari boyunca kendilerini rahatsiz eden sorunlari ile yasamaya devam ediyor. Vajinismus, yani agrili cinsel iliski bu sorunlarin basinda yer aliyor. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY vajinismus ile ilgili en önemli sorulari yanitladi.

Vajinismus nedir?

Cinsel iliski sirasinda agri veya aci duyma ile basitçe özetlenebilen vajinismus, magdur olan çogu kadin tarafindan çözümsüz bir sorun olarak görülüyor. Yaklasik olarak kadinlarin %1'inde görülen vajinismus, vajinanin dis kisminda yer alan kaslarda, penis, parmak, tampon ya da muayene spekulumu yerlestirme esnasinda meydana gelen istemsiz kasilmalara verilen addir. Bazi vakalarda vajinismus cinsel iliskiyi mümkün kilamayacak kadar agirdir. Muayene esnasinda dahi kasilmalar meydana geldiginden normal dogum yapmak bile magdur kadinlar için mümkün olmayabiliyor.

Vajinismus tanisi konulan kadinlarin çogu normal kadinlar gibi cinsel istek duyuyor ve uyariliyorlar. Hatta rahatça orgazm da olabiliyorlar. Bazi durumlarda vajinismus ilk cinsel deneyim ile birlikte ortaya çikarken bazi kadinlarda tamamen saglikli bir cinsel yasam sonrasinda ortaya çikabiliyor.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

Vajinismus nedenlerinin basinda geçmiste yasanan psikolojik travmaya neden olan cinsel taciz, agrili jinekolojik muayene, çok agrili ilk cinsel deneyim yer aliyor. Bunlarin disinda kati dini inançlar ve cinsel egilimde bozukluklar da vajinismusa yol açabiliyor. Genelde vajinismus magduru olan kadinlar genital bölgeleri ve vajinalarinin boyutlari hakkinda yanlis bilgilere sahipler. Bu yüzden de vajinalarinin içine herhangi bir sey giremeyecek kadar küçük ya da dar olduguna inanabiliyorlar.

Ayrica endometriozis, kronik enfeksiyonlar, kizlik zarinin gergin olmasi gibi nedenler de vajinismusa yola açabiliyor. Kesin tani ise ancak kapsamli bir jinekolojik muayeneden sonra konulabiliyor.

Vajinismus tedavisi nasil yapilir?

Tedavinin en önemli amaci istemsiz gerçeklesen kasilmalarin engellenmesi. Kadinin genital anatomiyle ilgili temel bilgileri edinmesi için egitim veriliyor. Vajinal penetrasyon öncesi gevsemesi için teknikler gösteriliyor. Kegel egzersizleri ile ilgili bilgi veriliyor ve nasil uygulayacagi gösteriliyor. Vajinismus tedavisinde diger bir yöntem de vajinanin parmaklarla ya da özel aletler (vajinal dilatatör) kullanilarak genisletilmeye çalisilmasidir. Bu yöntem ancak bir doktor tavsiyesiyle uygulanabilir ve basari orani en yüksek olanidir.

Kegel egzersizleri nasil yapilir?

Kegel egzersizleri vajinanin girisinde yer alan kaslarin çalistirilarak gelistirilmesi için uygulanan egzersizlerdir. Iki parmaginizi vajinaya yerlestirerek parmaginizin disariya çikmasini engelleyecek sekilde vajina kaslarinizi sikin. Bu alistirmayi yapamayanlar idrarlarini yaparken islemi yarida kesmeye çalisabilirler. Her iki alistirmada vajina girisindeki kaslar çalistirilir. Bu kaslarin istemsiz olarak kasilmasi vajinismusun temel nedenidir. Egzersizi günde en az 5 - 6 kez tekrarlayin. 4 - 6 hafta arasinda sonuç alamadiginiz takdirde doktora basvurmaniz gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası