Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EV HANIMLARI DIKKAT! OBEZITE SIZE MISAFIR GELEBILIR!

Bugün obezite, genel olarak dünyadaki gelismis toplumlarda erkeklerde, gelismekte olan toplumlarda ise kadinlarda daha sik görülmektedir. Türk kadinlarinda obezite sikligi yüzde 33 iken, erkeklerde yüzde 13 civarindadir. Bu farkliliga, egitim, gelir düzeyi, sosyal durum, dogum sayisi, diyabet gibi faktörler etki etmektedir, ancak özellikle ev hanimlarinin çalisan hemcinslerine oranla kilo alma risklerinin daha fazla oldugu görülmektedir. Kadiköy Sifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Rabia Yurdagül, ev hanimlarinin obeziteden nasil korunabileceklerini anlatiyor ve saglikli beslenme önerileri sunuyor.

Ev hanimlarinin kilo alma nedenleri nelerdir?

Mutfakta geçirilen sürenin uzun olmasi ve bu esnada yapilan sik atistirmalar,

Her gün yapilan bes çaylarinda tüketilen yüksek yag ve seker içeren kek, pasta, börek ve diger hamur isleri,

Kabul günlerinde hanimlarin sanki birbirleriyle yarisircasina hazirladiklari çok çesitli ve bol kalorili besinler,

Gelisen teknoloji ile birlikte ev islerinin büyük çogunlugunun makineler araciligi ile gerçeklestirilmesi,

Fiziksel aktivitenin yetersizligi

Yapilan bir arastirmada beslenme ve egzersiz bilinç düzeyinin yetersiz olmasi, fiziksel aktivite olanaklarinin kisitli olmasi ve egitim, sosyoekonomik durum gibi faktörlere bagli olarak obezitenin ev hanimlarinda %31 oraninda görüldügü saptanmistir. Obezitenin daha çok görülmesi hipertansiyon, kan yaglarinda artis, seker hastaliginda artis ve kalp hastaliklarinda artis gibi problemleri de beraberinde getirdigi için toplum sagliginin korunmasinda oldukça önemli bir yere sahip olan yeterli ve dengeli beslenme konusunda ev hanimlarinin muhakkak bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Beslenme önerileri:

Kabul günleri kilo almak için büyük etkendir. Böyle günlerde sanki kadinlar arasinda bir rekabet olusur ve bir yemek hazirlama yarisina girilir. Oysaki daha az kalorili ve daha lezzetli menüler hazirlamak mümkündür. Agir hamur tatlilari yerine dondurma, az sekerli sütlü tatlilar ve meyve tatlilarini, pasta ve kizartmalar yerine az yag ile hazirlanmis börek ve pogaçalari, taze meyve ve mayonezli ve bol yagli salatalar yerine bol yesillikli vitamin deposu salatalari, taze meyveleri, sekerli ve asitli içecekler yerine ayran, taze sikilmis meyve sularini ve bitki çaylarini tercih etmek hem alinan fazladan kalorileri azaltir hem de sagliga olumlu katki saglar.

Yemek yeme hizi çok önemlidir. Yemekleri yavas yemek, iyi çignemek, küçük lokmalar halinde yemek hem sindirime yardimci olup gaz ve hazimsizligi önler hem de toklugun daha kisa sürede olusmasina yardim eder.

Yemek hazirlama ve pisirme esnasinda dogru yöntemlerin kullanilmasi alinacak gereksiz kalorileri önleyecektir. Örnegin etli yemeklere ekstra yag ilavesine gerek yoktur, sebze ve zeytinyaglilara eklenen yag miktari azaltilip, baharatlarla yemekler lezzetlendirilebilir. Et ve ürünlerinde yagsiz olanlar, süt ve ürünlerinde ise yagsiz veya yarim yagli olanlar tercih edilebilir.

Yemek servisinin uygun porsiyonlarla yapilmasi hem yiyecek israfini önler, hem de kalan yemekleri bitirme gayretiyle gereginden fazla besin tüketimi ile fazladan alinan enerjiyi azaltir.

Yapilan fiziksel aktivite miktari artirilmalidir. Haftanin en az 3 günü düzenli olarak 30- 45 süre ile dakika yürüyüs, yüzme gibi egzersizler yapilarak hem kilo verilmesi saglanir hem de kilo alimlari engellenir. Egzersiz fazladan enerji alimini kisitlayacagi gibi, sagligi gelistirmeye de yardimcidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası