Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINI SOSYAL HAYATTAN KOPARAN PROBLEM: IDRAR KAÇIRMA

Özellikle ileri yaslarda ortaya çikan ‘idrar kaçirma’ sorunu kadini sosyal hayattan koparip yalnizlastiriyor. Öksürürken, hapsirirken, hatta gülerken idrar kaçiran kadinlar, aile ortaminda dislaniyor.

Giysilerini, yatagini ya da oturdugu koltugu islattigi için birlikte yasadigi geliniyle, hatta kiziyla bile arasi açilabiliyor. Komsusuna bile gidemez duruma geliyor, çevresiyle baglarini kopariyor.

Idrar kaçirma problemi kariyer kadinini da etkiliyor. Mesai saatleri içinde sik sik üstünü degistirmek ve is toplantilarini petle yönetmek zorunda kalan kariyer kadininin isyerindeki verimi ve motivasyonu sekteye ugruyor.

Oysa kadina sosyal hayati kabusa çeviren idrar kaçirma probleminden on dakikalik bir cerrahi müdahaleyle kurtulmak mümkün. Ancak kadinlar, ‘utanip’ anlatamadigi ve idrar kaçirmayi ‘kader’ olarak kabul ettigi için yillarca bu sorunla yasamaya devam ediyor…

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Kadin Dogum Bölümü Direktörü Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Kadir Savan; kadinda sosyal, psikolojik ve fiziksel travmalara neden olan ‘idrar kaçirma’ sorunuyla ilgili su bilgileri verdi:

Idrar kaçirma; istem disi idrarini tutamama ve farkinda olmadan idrarini bosaltma durumudur. Normalde herkeste (kadin ve erkek), idrar torbasi normal kapasitesine kadar doldugunda, beyinde uyarilmayla idrar yapma istegi olusur. Ancak bazi durumlarda; gerek kadinlarda, gerek erkeklerde (ama çogunlukla kadinlarda) idrar torbasi tam dolmadan ya da tuvalete gitme istegi olusmadan idrar kaçirilir. Hasta, idrarini tutamaz. Hatta bazen idrarini kaçirdigini bile fark etmez. Sadece üzerini islattigi zaman idrar kaçirmis oldugunu anlar.

Eger hasta; öksürünce, hapsirinca, gülünce, agir bir sey kaldirinca, perde çekerken hatta otururken idrar yapiyorsa ‘idrar kaçirma’ sorunu var demektir. Bazi hastalar ise suyun sesini duyunca veya oturmus misafiriyle sohbet ederken ve her sey normalken bir anda idrarinin geldigini hisseder. Çogu zaman da tuvalete yetisemeden altini islatir. Iste bu durumlar idrar kaçirmanin baska bir seklidir. Bu durum daha çok sinir sistemi hastaliklarina bagli olarak gelisir.

AILEDE DISLANIYOR KOMSUYA BILE GIDEMIYOR

Kadinlar genellikle idrar kaçirmayi kaderleri olarak kabul ediyor ve gizliyorlar. Önce utaniyorlar sonra da kendilerini toplumdan soyutluyorlar ve içlerine kapaniyorlar. Ardindan ailede, sorunlar basliyor. Evinde oturdugu koltugu, yatagi, giysilerini islattigi için ailesiyle kendisi arasinda sorunlar yasiyor. Geliniyle hatta kiziyla bile arasi açiliyor. Hasta bir süre sonra disari çikamaz duruma geliyor. Disari çiktiginda idrar kaçiracagi korkusuyla eve kapanip kaliyor. Komsusuna bile gitmiyor, dostlarindan uzaklasiyor. Sosyal hayati kalmiyor. Tüm bunlar hastada depresyon, panik atak ve psikolojik sorunlara yol açiyor.

CINSELLIKTEN SOGUYOR

Idrar kaçirma, eslerin cinsel hayatini da bozuyor. Çünkü iliski esnasinda hasta idrar kaçirabiliyor ve bu da hastada esine karsi bir mahcubiyet duygusunun olusmasina yol açiyor. Bunun sonucunda erkek de kadin da birbirleriyle birlikte olmaktan kaçiniyor. Iliskide bu tür problemler ortaya çikinca, erkekte kadina karsi bir sogukluk duygusu bas gösteriyor.

KARIYER KADININI DA VURUYOR

Her kesimden kadini etkileyen idrar kaçirma sorunu kariyer kadinini da olumsuz etkiliyor. 30-35 yasinda, kariyer sahibi, is hayatinin içinde aktif olarak bulunan bir kadinda idrar kaçirma basladiginda, ciddi sorunlar yaratabiliyor. Is toplantilarina gitmekten kaçinmaya basliyor ya da toplanti sirasinda sik sik ara verip tuvalete gidiyor. Sürekli pet kullanmak zorunda kaliyorlar. Ama pet kullansalar bile, idrar kaçirinca toplanti arasinda, is günü içinde sik sik tuvalete gidip pet degistirmek zorunda kaliyorlar. Bu da kadinin is verimini, performansini ve is arkadaslariyla iliskilerini zayiflatiyor.

KADER DEGIL ÇÖZÜMÜ OLAN BIR HASTALIK

Idrar kaçirma; dünyanin her tarafinda, normal dogum yapmis kadinlarin yaklasik yüzde 25 ila 30’unda görülür. Yaklasik üç dogum yapmis kadindan birisinde az veya çok idrar kaçirma görülür. Bir baska deyisle, 3-4 kadindan birinde rastlaniyor. Bu da çok yüksek bir rakam. Ancak bu sikliga ragmen hastalarin çok az bir kismi doktora müracaat ediyor; çünkü utaniyorlar. Bunu kader olarak kabul ediyor, normal dogumun, menopozun ve yasliligin dogal bir sonucu olduguna, bu sorunla birlikte yasamasi gerektigine kendilerini inandiriyorlar. Oysa idrar kaçirma kader degil, çözümü olan bir hastaliktir. Bugün tedavide son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayiz. Özellikle hasta erken gelirse, tedavi sansi ve basari orani çok yüksektir. O nedenle diyoruz ki; ne olur idrar kaçirma sikayetleriniz basladiysa bir an önce hekime gidip, zamaninda tedavi olun. Çünkü erken dönemde gelirlerse, bazi ilaçlar ve bazi egzersizlerle, ameliyata bile gerek kalmadan tedavi edebiliriz. Ama gecikirlerse hem idrar torbasinda bozukluk ve sarkmalar, hem de sinir sistemindeki sorunlar daha da artar. O yüzden erken tedavi çok önemli.

Hastaligin tedavisinde önemli olan idrar kaçirmanin hangi tip oldugunu belirlemektir. Tipini belirledikten sonra, tedavi yöntemine karar veriyoruz. Sinir sistemine bagli olanlarin tedavisi tibbi, dogumdan kaynakli sarkmalara bagli olanlarin tedavisi ise ameliyattir. Eger hastalik erken teshis edilmisse; ilaç tedavisiyle birlikte, ‘idrar torbasi günlügü’ dedigimiz iseme programi ve bir de perine bölgesi egzersizleri veriyoruz. Bunlarin üçünü yaptigimizda yüzde 60-70 oraninda hastalar toparlanir, adaleler güçlendigi için idrar torbasini kasarak yukari kaldirir ve idrar kaçisini önler. Ameliyata gerek kalmaz.

10 DAKIKADA YEPYENI BIR HAYAT

Eger geç kalindigiysa; en önemli sey, öncelikle sinir sisteminde bir sorun olup olmadigini tespit etmek. Acaba hastada, mesanenin sinirsel uyarisina bagli olusan bir idrar kaçirma mi var ona bakariz. Sinirsel idrar kaçirma olan hasta; oturmustur, misafiri vardir ve birden idrar yapma istegi gelir. Bu türler genellikle sinirsel bozukluga baglidir. Iste o zaman acaba beyinde, omurilikte bir bozukluk, Parkinson, MS, Alzheimer var midir veya seker hastaliginin yan etkisi midir, sinirlerde hasar var midir bunlari degerlendiririz. Bunlara bagliysa, tedavisini özellikle, ilaç, egzersiz ve fizik tedaviyle yapariz.

Idrar kaçirma bunlarin hiçbirinden kaynaklanmiyorsa; hasta öksürünce, hapsirinca, agir bir sey kaldirinca, gülünce idrar kaçiriyorsa, idrar torbasinda da sarkma varsa, tedavisi ameliyattir. Ameliyati ya karindan yapiyoruz ya da küçük bir kesi ile vajinal bölgeden idrar torbasinin boynunu kalça kemiginin iç yüzüne asiyoruz. Küçük, on dakikalik bir ameliyattir. Bu ameliyatla hastalarin yüzde 95’e yakininda olumlu sonuç alabiliyoruz.

ILK NEDEN NORMAL DOGUM

Idrar kaçirma özellikle normal dogum yapmis kadinlarda daha sik görülür. Normal dogum, dogum yollarini zedeledigi için en önemli idrar kaçirma nedenidir. Çünkü bebegin dogum kanalindan çikmasi sonucu, idrar torbasinda zedelenmeler ve travmalar olusur. Idrar torbasinin boynunu yukari asan adaleler; zor, müdahaleli ve iri bebek dogumlarindan dolayi zedelenir ve boyun kismini kapatamaz. Kapatamayinca da hasta idrar kaçirir. Yani normal dogum sirasinda idrar torbasinin yapisi bozulur. Normal yollarla doguran kadinlarda, sezaryendekinden en az 10-15 kat daha fazla idrar kaçirma olur.

Ikincisi sinir sistemine bagli idrar kaçirmalardir. Hastada sinir sistemini bozan (Parkinson, Alzheimer ve kadinlarda daha sik görülen MS hastaligi, beyindeki herhangi bir rahatsizlik, beyin kanamasi veya travmasi geçirmis olmak, omurilikte zedelenme) sorunlar ve hastaliklar varsa, idrar kaçirmaya neden olabilir. Hatta bazi durumlarda idrar kaçirma MS hastaliginin ilk belirtisi olabilir. Hasta bu belirtiyle geldigi zaman bu tür hastaliklari da erken teshis etme sansi dogar. Hastalarin bir kisminda MS hastaliginin teshisini koyup, hastaligi ortaya çikarabiliyoruz. Idrar kaçirmanin altinda yatan nedenlerden biri de seker hastaligidir. Buna da dikkat etmekte fayda var.

MS’I YAKALATAN BELIRTI

Eger idrar torbasinda bir sarkma yoksa, idrar kaçirma; özellikle sinir sistemi hastaliklarinda bir erken belirti oldugu için, erken teshis konulmasini ve hastalari dogru yönlendirmeyi saglayan çok önemli bir erken belirtidir aslinda. O yüzden kadinlar idrar kaçiriyorsa, ihmal etmemeli ve MS ile seker hastaligi yönünden dikkatle arastirilmali.

Bazen de hastanin kullandigi kalp ve tansiyon ilaçlari idrar torbasinin çalisma mekanizmasini bozabiliyor ve idrar kaçirmaya neden olabiliyor. Bazi hastalar, özellikle kabizlik ya da karin içi basincin artmis oldugu durumlarda, idrar kaçirabilirler. Menopoz dönemi de önemli bir etken. Menopoz döneminde, özellikle ellili yaslardan sonra kadinlarda idrar kaçirma gittikçe artiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası