Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menopoz dönemindeki kadinlar %29 - % 69 oraninda göz kurulugu riski altinda!

Amerikan Tip Bilimleri Enstitüsü kadinla erkegin göz yapisi arasindaki farkliliklarin gözyasi bezlerinde, göz yüzeyinde, lenste ve retinada (gözün sinir tabakasi) izlendigini açikladi. Östrojen, progesteron, androjen gibi cinsiyet hormonlarina bagli olarak yas, adet dönemi, hamilelik, menopoz ve andropoz gibi faktörler görme fonksiyonlarimizi etkilemektedir.

Menopozdan sonra göz kurulugu artiyor!

Göz kurulugu riski toplumun özelligine ve yasa bagli olarak % 5.2 ile % 63 oraninda görülmektedir. Sadece Amerika’da yilda 10 milyon kiside kuru göz bulgulari oldugu belirtilmektedir. Göz kurulugu görülme sikligi ile ilgili yapilan çalismalarda bazi hususlar dikkati çekmektedir. Örnegin yillara göre dagilima bakildiginda günümüzde artis gösterdigi, yine ileri yas ve kadinlarda daha sik oldugu gözlenmektedir. Kadinlarda yaklasik erkeklerden iki kat fazladir. Yapilan bir çalismada 50 yasin üzerindeki yaklasik 3,2 milyon kadinda kuru göz yakinmalari oldugu bildirilmektedir. Kadin Sagligi Arastirmalari Birligi tarafindan yapilan bir arastirmada menopoza girmis olan kadinlarin % 62’sinde kuru göz bulgularinin gözlendigi, ancak bunlarin sadece % 16’sinin yakinmalarinin menopoz ile baglantisi oldugunu bildigi saptanmistir.

Fatih Sultan Mehmet Egitim ve Arastirma Hastanesi’nden Doç Dr Tomris Sengör menapoz döneminde kadin sagliginda gözyasinin önemini söyle açiklamaktadir,

” Gözyasi yapimindan sorumlu olan ana gözyasi bezleri ile gözyasina koruyucu destek saglayan ve göz kapagi kenarinda yer alan yag bezleri büyük oranda cinsiyet hormonlarinin etkisi altindadirlar. Menapoz döneminde östrojen hormonunun yapiminin düsük seviyelere inmesi fakat daha da önemli olarak androjen hormonunun desteginin azalmasi sonucu hem gözyasi yapimi azalmakta hem de gözyasi buharlasmasi artmaktadir. Ayrica menapoz döneminde verilen hormon destek tedavisi de sanildiginin aksine göz kuruluguna neden olabilmektedir. Bunun nedeninin azalan androjen seviyelerine ragmen östrojenin artis göstermesi yani göreceli olarak dengenin androjen aleyhine bozulmasi oldugu düsünülmektedir.

Menopozdan sonra gözlerde yanma, batma, kizarma gibi sikayetlerle ortaya çikan bu göz kurulugunun tedavisinde yapay gözyasi damlalari ve gözyasi salgisini artirici ve kuru göze özgü bagisiklik yanitini baskilayici damlalar yaninda destekleyici tedaviler de uygulanmaktadir. Diger taraftan gözyasi yapimini azaltan ve menapoz döneminde kullaniminda artis görülen antidepresan ve antialerjik ilaçlarin kullaniminin azaltilmasi,da önem tasimaktadir.”

Gözlerde batma, yanma, bulanik görme , görme azligi ile ortaya çikan hastalik hakkinda her türlü bilgi www.gozkurulugu.com’ da detayli olarak anlatilmaktadir.

Katarakt; menopoz sonrasi kadinlarda daha sik görülmektedir.

Menopozdan sonra kadinlarda katarakt gelisim riski ayni yastaki erkeklere göre daha fazla. Menopoz sonrasi östrojen kullanimi, katarakt riskini azaltiyor. Dünya Saglik Örgütünün açiklamasina göre kisi hormon destek tedavisi alsa bile risk seviyesini yine de % 69 ile %29 arasinda etkilemektedir. Menopoz öncesi dönemde ise östrojen, lensin iyonik yapisini ve su dengesini korumasini saglamaktadir.

Adet döngüsüne göre kadinlarda kornea (gözün saydam tabakasi) kalinligi degismektedir.

Adet döneminin 15. ve 16. günlerinde kornea kalinligi %5.6 oraninda artmaktadir. Hamilelikte de her 3 aylik dönemde korneada %3’lük bir kalinlik artisi olusmaktadir.Kornea adet döngüsü boyunca sekil olarak da degismekte ve adet döngüsünün basinda daha dik olan kornea, yumurtlamadan sonra daha düz bir sekil almaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası