Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA IÇEN HASTANIN IYILESME SÜRECI UZUYOR

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, sigara içiminin koroner kalp hastaliklarina zemin hazirladigini ve sigara içen hastalarin ameliyat sonrasi ciddi akciger enfeksiyonlari geçirdiklerini söyledi.

Sigara içen hastalari ameliyat etmeme gibi cezalandirici bir tavir takinamayacaklarinin altini çizen Prof. Dr. Sönmez, “Sigara içen hastalarin açik kalp ameliyatlarinda çok endise duyuyoruz. Özellikle sigara içen kadin hastalarin ameliyat sonrasi iyilesme süreçleri çok uzun oluyor” dedi.

Sigara içen bir hastayi ameliyat etmeme gibi bir sansiniz var mi?

Koroner kalp hastaliklarda sigara içimi, en önemli hizlandirici faktörlerden biridir. Ayrica direkt olarak akcigeri etkiledigi için ameliyat sonrasinda ciddi komplikasyonlara neden olan bir aliskanliktir. “Sigara içeni ameliyat etmiyorum” deme sansina sahip degiliz. Çünkü yargilayan ve cezalandiran kurum degiliz. Biz her hastayi ameliyat etmek zorundayiz. Ancak sigara içen hastalarin açik kalp ameliyatlarinda gerçekten çok endise duyuyoruz, çok üzülüyoruz. Çünkü bu hastalari ameliyata hazirlamak için 1 ila 3 haftalik bir program uyguluyoruz. Balgam çikarmalarini saglayici, bronslari genisletici ilaçlar veriyoruz. Kesin sigara içmemelerini temin etmeye çalisiyoruz.

Sigara içen hastayi ameliyat etmezsek, kalp krizinden ölür!

Sigara içen hastayi ameliyat etmenin; devletin parasinin bosa gitmesine neden oldugunu, sistemi zorladigini ve baska insanlarin haklarina tecavüz edildigini düsünenler var. Bizim hekim olarak böyle yorum yapma hakkimiz yok. Evet sigara içen hastalari ameliyat etmekten çok çekiniyoruz ama aileye ya da hastaya, ameliyat sonrasi olabilecek komplikasyonlari uzun uzun anlatiyoruz. Bunu kabul ettikleri takdirde ameliyatini mutlaka yapiyoruz. Bu hastalar içerisinde hiç sigarayi birakamayacak sekilde bagimli, hatta ameliyat sabahi sigara içerek ameliyata giren hastalarimiz da var. Bu hastaya, “Sen sigara içiyorsun, seni ameliyat etmem” dersek, kalple olacak bir komplikasyonla bu hastayi kaybetme ihtimalimiz çok yüksek. Hasta kalp krizinden ölebilir.

Sigara içen hastalar ameliyat sonrasinda ne tür sikintilar yasiyor?

Sigara içen hastalar, sigara içmeyenlere göre daha çok akciger komplikasyonu yasiyor. Bugünkü modern kalp cerrahisi imkanlari dikkate alindiginda, artik gerek ameliyat masasinda gerek yogun bakimda iyi bir ameliyat yapilmissa, kalple ilgili direkt bir sorun yasamiyoruz. Sorunlarimiz hep kalp disi organ problemleri ki bunlarin basinda da akcigerler geliyor.

Günde bir ya da iki paket sigara içen bir hastanin hiç sigara içmeyen hastaya göre ameliyat sonrasinda yogun bakimda kalma süresi 3 kat artmaktadir. Sigara içmeyen hasta bir gece, sigara içen bir hasta ise 1 ila 3 gün yogun bakimda kaliyor. Bu kisilerde akciger enfeksiyonu gelisme riski çok yüksek oldugu için hastalar yogun bakimda haftalarca kalabiliyorlar. Ayrica sigara içen hastalar çok öksürecekleri için gögüs yaralarinin ve gögüs kemiginin iyilesmesi de ciddi sekilde sikinti yaratiyor.

Sigara konusunda toleransimiz yok!

Ameliyat sonrasinda hastalarimizin tekrar sigaraya baslamalari konusunda hiçbir toleransimiz yok. Geçmiste 1500 hasta üzerinde yaptigimiz bir arastirmaya göre, hala sigara içmekte iken ameliyat ettigimiz hastalarda yüzde 45’i üç ay içinde sigaraya tekrar basliyor. Bu hastalar ameliyat sonrasi korku ile sigara içmiyorlar ama ilk üç ay içinde içilen ilk sigara, gerisinin gelmesi anlami tasiyor.

Kadinlarda tablo daha vahim!

Sigaranin kadinlarda yaptigi tahribat, erkeklere göre çok daha fazla. Çünkü sigara, östrojen hormonunu parçaliyor. Bu da kadinlarin daha erken menopoza girmelerine ve daha agir kalp hastaliklarina yakalanmalarina yol açiyor. Kadinlar erkeklerden daha zorlukla sigarayi birakabiliyorlar. Sigara içen bir kadin hasta, sigara içen erkek hastaya göre daha geç iyilesiyor. Ameliyat sonrasi problemleri de erkeklere göre 2 – 2.5 kat daha fazla oluyor. Yara problemi, kemik iyilesmeleri geç oluyor, akciger problemleri çok fazla oluyor. Kadinlarin damarlari daha ince ve bacak damarlari da varisli oldugu için sigara içimine bagli olarak çok daha fazla sorun ortaya çikiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası