Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MILYONLARCA INSAN BU VIRÜSÜ TASIDIGININ FARKINDA BILE DEGIL: SIGARADAN SONRA EN ÖNEMLI KANSEROJEN ‘‘HEPATIT B’’

Tüm dünyada 400 milyon kisinin kronik Hepatit B tasiyicisi oldugu bilinmektedir. Yapilan çalismalar Türkiye nüfusunun % 5’inde de Hepatit B tasiyicisi oldugunu ve bunun farkinda bile olmadiklarini göstermektedir. Amerikan Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Bölüm Baskani Doç. Dr. Birsen Çetin, “Hepatit B’nin AIDS‘e göre çok daha fazla bulasici oldugunu, bu kisilerin genellikle herhangi bir hastalik belirtisi göstermediklerini ancak virüsü tasimalari nedeni ile diger saglam kisilere bulastirabileceklerini” belirtiyor.

Hepatit B virüsünün tek kaynagi insandir. Hastalik virüsün karacigere yerlesip, çogalarak karacigeri tahrip etmesi ile ortaya çikar.

Dünya’da her yil 50 milyon, Avrupa kitasinda ise 1 milyon kisinin Hepatit B virüsü ile infekte oldugu tahmin edilmektedir. Dünya da her yil yaklasik 500.000 kisi Hepatit B infeksiyonu nedeni ile hayatini kaybetmektedir. Halen tüm Dünya da 400 milyon kisinin kronik Hepatit B tasiyici oldugu bilinmektedir. Yapilan çalismalarda Türkiye nüfusunun % 5’inin Hepatit B tasiyicisi oldugu bildirilmektedir. Dolayisiyla halen ülkemizde 3-4 milyon kisi Hepatit B virüsü tasiyicisidir. Bu tasiyicilarin çogunlugu saglikli tasiyici olup, %20-25’i daha sonra siroz ve karaciger kanserine dönüsme potansiyeli olan “kronik hepatit B” hastasidir.

Hepatit B kisiye nasil bulasir?

Hepatit B virüsü, Hepatit B enfeksiyonu geçirmekte olan veya tasiyicilarin kan ve diger vücut sivilari ile bulasir. Enfekte kisi ile ortak enjektör kullanimi veye cinsel iliski virüsün bulusmasina neden olur.Hepatit B tasiyicisi anneden dogan bebeklere dogum sirasinda ve sonrasinda virüs bulasabilir. Hepatit B AIDS ‘e göre çok daha fazla bulasicidir. Hepatit B virüsü ile enfekte bir kisinin kan veye vücut sivilari temas sonrasi kirlenmis ignenin ele ya da vücudun baska bir yerine batmasi ile enfeksiyonun bulasma olasiligi %30 iken, ayni durumda HIV (AiDS virüsü) bulasma olasiligi % 0.5’dir.

Hepatit B infeksiyonunun kuluçka dönemi 1-6 (ortalama 2 ay) aydir. Hastalarin %70-80’inde hastalik sariliksiz seyrederken, %20-30’unda sarilik ile seyreder. Yenidoganlarin %90’i, yetiskinlerin ise %1-5’inde infeksiyon kroniklesir. Bu kisiler Hepatit B virüsü ile karsilastiktan sonra bu virüsü hayatlarinin geri kalan döneminde tasirlar.

Hepatit B tasiyicisi kime denir?

Alti aydan daha uzun süre Hepatit B virüsünün kaninda bulunduguna iliskin laboratuvar bulgulari olan kimseye Hepatit B tasiyicisi denir. Bu kisiler genellikle herhangi bir hastalik belirtisi göstermezler. Ancak virüsü tasimalari nedeni ile diger saglam kisilere bulastirabilirler. Bir çok Hepatit B tasiyicisi herhangi bir saglik sorunu olmadan yasamlarini sürdürürken, bir kisim Hepatit B tasiyicisinda karaciger sirozu ve karaciger kanseri gelisebilir. Kronik Hepatit B tasiyiciligi karaciger kanserinin (Primer hepatosellüler karsinoma) en önemli nedenidir. Kronik tasiyicilarda bu kanserin görülme riski tasiyicisi olmayanlara oranla 200 kat fazladir. Bu nedenle Dünya Saglik Örgütü Hepatit B virüsünü sigaradan sonra ikinci en önemli kanserojen olarak kabul etmektedir.

Hepatit B tasiyicisi gebelerin %90’i virüsü dogumda bebeklerine bulastirabilirler. Bu nedenle tüm gebeler dogum öncesi dönemde Hepatit B tasiyiciliginin belirlenmesi açisindan gerekli testleri yaptirmalidirlar. Virüsün dogumda bulasmasi halinde dogan çocugun tasiyici kalma riski çok yüksektir.

Hepatit B’nin belirtileri nasil anlasilabilir?

Bir kisinin Hepatit B infeksiyonu geçirip geçirmedigi, Hepatit B ‘ye karsi bagisik veya kronik Hepatit B tasiyicisi olup olmadigi ancak o kisinin kaninda Hepatit B’ye ait bazi antijen ve antikorlarin saptanmasi ile anlasilabilir.

Hepatit B’nin tedavisi var midir?

Kronik Hepatit B’nin tedavisi vardir. Tedavi uzun sürelidir. Bu nedenle korunma çok önemlidir. Tüm bebekler, ergenlik dönemindeki çocuklar ve risk altinda olan kisiler asilanmalidir. Ülkemizde 1998 yilindan beri hepatit B asilari yenidogan döneminde rutin olarak yapilmaktadir. Yapilan üç doz asi sonrasi eriskinlerde %90, bebek ve çocuklarda %95 oraninda koruyuculuk gelisir.

Amerikan Hastanesi
Enfeksiyon Hastaliklari Bölüm Baskani Doç. Dr. Birsen Çetin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası