Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKONOMIK KRIZ GENÇLERI DE YORGUN DÜSÜRDÜ!

Çagin hastaligi ‘fibromiyalji’ dünyada yasanan ekonomik krizle birlikte tetiklendi! ‘Her tarafim agriyor’, ‘sabahlari uyanamiyorum’, ‘sürekli yorgunum’ diyenlerin sayisi ekonomik krizden sonra artti. Özellikle kariyer kadininin muzdarip oldugu ve ‘orta yas’ hastaligi olarak bilinen fibromiyaljiklerin arasina ‘gençler’ de katildi

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Aynur Özenir Basol; çagin hastaligi haline gelen ve ekonomik krizle birlikte artis gösteren kronik agri sendromu fibromiyalji hakkinda su bilgileri verdi:

Fibromiyalji nedir?

Yasam kalitesini ciddi derecede bozan fibromiyalji; tükenmislik sendromu, kronik agri sendromu veya kronik yorgunluk sendromu olarak tanimlanabilir. Yaygin kas agrilari, bas agrisi, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve bazen de spastik kolit dedigimiz tuvalete çikma problemlerinin eslik ettigi kronik bir hastaliktir.

KALPLE YARISIYOR!

Günlük hayati nasil etkiler?

Kisilerde is kalitesini düsürür, dikkat ve algilamayi azaltir. Yasam keyfinizi etkiledigi için motivasyonu ve verimliligi düsürür. Amerika’da yapilan istatistiklerde; is gücü kaybina yol açtigi için, maliyeti en yüksek hastaliklar siralamasinda, kalp hastaliklarinin ardindan ikinci sirada yer aldigi belirlenmistir. Yani ekonomiyi, is hayatini ve gündelik yasami olumsuz etkileyen fibromiyalji için ‘çagin hastaligi’ diyebiliriz.

En çok kimlerde görülür?

Kadinlarda ve genç eriskin grupta çok sik görülür. Özellikle menopoz döneminde artis kaydediyor.

MÜKEMMELIYETÇILER VE ISKOLIKLER DIKKAT!

Neden daha çok kadinlarda görülüyor?

Kadinlarda degisen hormonal sistemlerin (adet dönemleri, menopoz) ortaya çikardigi stres ve kaygi, bas edilmesi güç durumlara neden oluyor. Bu durum, hastaligin tekrarlamasinda ve yerlesmesinde uygun zemin hazirliyor. Kadinlarda menopoz ve stresin hastalik üzerindeki etkinligini vurgulayan kortzol hormon çalismalari da bunu desteklemektedir.

Kadinlarin adet dönemleri, menopoz ve hormonal dengelerdeki degisiklikler gibi fizyolojik etkenlere ek olarak; spor aliskanliginin olmayisi, evde vücutlarina fazla yüklenmeleri, asiri temizlik yapmalari ya da sik sik ev esyalarinin yerlerini degistirmeleri gibi etkenler fibromiyaljiye zemin hazirliyor. Ayrica soguk-sicak farkina maruz kalmak gibi çevresel etkenler de fibromiyaljinin nedenleri arasinda sayilabiliyor.

Fibromiyaljinin nedeni nedir?

Nedeni tam olarak bilinmiyor. Daha çok hassas yapili ve her seyden çabuk etkilenen kisilik yapisindakilerde görülüyor. Mükemmeliyetçiler, iskolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin oldugu ortamlarda çalisanlar (mimarlar, dis hekimleri, ofiste masa basi isi yapanlar, borsacilar, gazeteciler…) bu grubun içinde degerlendirilebilir.

GENÇLER DE FIBROMIYALJIK OLDU

Son dönemde bir artis var mi?

Fibromiyaljide son dönemde bir artis gözleniyor. Çünkü ekonomik krizle birlikte hayat standardimizi korumak için çalisma tempomuzu artirdik; artik neredeyse iki kati çalisiyoruz ve yoruluyoruz. Alisilan is ortamini, hayat sartlarini kaybetmek de hastaligi tetikliyor. Günümüz kosullarinda; kriz ortaminda, her evden bir kisinin isini kaybettigi, yari maasla günlük yasami devam ettirebilme gibi kaygilara sahip oldugumuz bugünlerde, yorgunluk ve stresle birlikte bu hastaligin artis gösterecegi de asikardir.

Öte yandan son dönemde hastalik yasi daha genç gruba da kaydi. Bunda; genç eriskin dedigimiz meslek okulu ya da üniversite bitirmis, is beklentisindeki gençlerin bu beklentilerinin gerçeklesmemesi ve gelecek kaygisi da etkili oluyor.

Ayrica etrafimizdaki kisilerde sürekli issiz kalma kaygisinin yarattigi stres bizi de etkiliyor. Çalisma kosullarinin agirligi, günlük yasamin getirdigi zorluklarin yol açtigi stresle tetiklenen hastalik; kisi kosullari degistiremediginde iyice durum kisir döngüye dönüsüyor ve iyilesmesi giderek zorlasiyor. Çünkü stresle birlikte sürekli kasilan kiside, bir süre sonra kasin kasilma ve gevseme kabiliyeti ortadan kalkiyor; sürekli kasilmis adeleye bagli olusan agri da kronik agri sendromuna neden oluyor.

Ayni zamanda nemli hava, soguk, yorgunluk ve stres; iyilesme gösteren kiside, hastaligin tekrarlamasina da yol açiyor.

ÜÇ AYDIR ‘YORGUN’SANIZ DOKTORA GIDIN

Hastalik belirtileri nelerdir?

Hasta, agrinin bir yerden baslayip bütün vücuduna yayildigini ifade eder. Agri; yanici, sizlayici olarak tarif edilir. Uyku bozuklugu; çok uyuma, bazen uykusuzluk sonuçta derin olmayan ve dinlendirmeyen uykuyla birlikte kisinin duygu durumu bozulur. Yanici agrilara bazen dengesizlik hissi, karin agrisi ve tuvalete çikma aliskanliklarinda degisiklik gibi sikayetler de eslik eder.

Tani nasil konulur?

Bir hastaya fibromiyalji teshisi koymak için; üç ay sikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. En az 12 noktada (ensede bas-boyun geçis noktasi, önde iman tahtasinin yani, omuz baslari, dirsek dis yüzü, kürek kemiginin iç yüzleri, bel kalça geçis noktasi, kalçada dis yan dis, diz iç kisimlari vb.) agriya hassas olunmasi temel sarttir. Hastanin sikayetlerinin ve hikayesinin yani sira yapilacak tetkiklerle tani konulur. Sik sik baska hastaliklarla karistirilan fibromiyaljide, bu karisikligi önlemek için yapilacak tetkikler büyük önem tasir.

Hangi doktora gitmek gerekir?

Fibromiyalji hastalari teshis için romatoloji uzmanina, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine basvurmali. Ancak komplike bir hastalik oldugu için tedavisinde birçok branstan destek alinabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin baskanliginda; psikolog, is-ugrasi terapisti ve fizyoterapistten yardim alinir. Gerekli oldugunda diger brans hekimlerinden konsültasyon destegi alinir ve tedavi multidisipliner sekilde yönlendirilir.

PATRONA DA IS DÜSÜYOR!

Nasil tedavi edilir?

Fizik tedavi, egzersiz, ilaç tedavisi büyük yarar sagliyor. Ancak sikayetlerin durumuna göre çesitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Örnegin; hastalardaki ruhsal dengesizlikler; asabi olmak, günlük problemleri çözmede güçlük, tahammülsüzlük ve hüzünlü ruh halinden, depresyona kadar ilerleyebilir. Bu sebeple tedavilerinde ruhsal durumunu düzenleyen ilaçlar kullanilir.

Hastalarda eslik eden diger bulgular arasinda; kabizlik-ishal -karin agrilari gibi irritabl barsak sendromu dedigimiz bulgularin yani sira, sik idrara çikma ve cinsel tatminsizlik ile isteksizlik de sayilabilir. Bu sikayetlerin varliginda, fizik tedavi doktorunun disinda, baska ilgili hekimlerden destek istenebilir.

Kas agrilari için enjeksiyon tedavilerinden (nöralterapi) yarar gören hastada iyilesme durumunun uzun süreli olmasi için spor önerilebilir. Germe ve aerobik egzersizleri programa alinabilir, stresi de kontrol ettigi için yoga ya da tai-bo önerilebilir. Tedavi boyunca haftada üç gün-kirkbes dakika yüzmesi de tedavinin basari oranini artirir.

Fibromiyalji hastalarinin yüzde 50’sinde tükenmislik duygusu, bas etme güçlügü ve dayaniklilikta azalma vardir. Bu bulgularda ailenin ve is çevresinin tedavi sürecinde destek olmasi gerekir. Aile, hastanin stresini azaltmasi ya da daha az yorulmasi konusunda; isverenler ise is saatlerinin kisiyi daha az zorlayici sekilde düzenlenmesi ya da uygun is pozisyonunun ayarlanmasi gibi konularda destek olabilir.

KENDINIZE UYGUN HOBI VE SPORU KESFEDIN

Fibromiyaljik olmamak için ne gibi önlemler alabiliriz?

Hava kosullarina uygun giyinme
Havasiz ortamlardan kaçinma
Hava akimlari arasinda kalmama
Sigarali ortamlarda bulunmama
Stresten kaçinma, stresle mücadele yollarini ögrenme
Kendisiyle barisik yasayabilmesi için gerekirse psikolog destegi almak
Saglikli beslenme
Is-dinlenme saatlerini uygun ayarlama
Çalisma ortamini düzenlemek: Ergonomik koltuk, uygun yükseklikte masa, göz hizasinda bilgisayar monitörü, dirsegin-kolun düsmesini engelleyen klavye gibi.
Kendine uygun, gerçekten severek yapacaklari ve relaks olabilecekleri hobiler edinmek
Kendine uygun sporu yapma
Yoga, yüzme, thai-chi ve tai-bo gibi ruh ve vücut bütünlügü getiren aktiviteler yapmak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası