Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genital sigiller kanser riskini artiriyor!

Özellikle kadinlarda ciddi saglik problemlerine yol açan genetik sigiller (kondilom) ülkemizde de giderek daha çok görülmeye baslaniyor. Erkeklerin de yakalanabildigi genital sigil sorunu cinsel yolla bulasan bir hastaliktir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY genital sigiller hakkinda en çok merak edilen sorulari yanitladi.

Kadinlarda ve erkeklerde genital bölgede olusan genellikle karnabahar görünümüne sahip genital sigillere Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu neden olur. Enfeksiyon bazi durumlarda birkaç bölgede, bazen de topluigne basi kadar ufak veya 5 cm çapina agrisiz kitleler seklinde görülüyor.

Human Papilloma Virus (HPV) nedir?

HPV, genital organlarda ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve condyloma acuminatum ya da kisaca kondilom adi verilen sigil biçiminde kitlelerin olusmasina neden olan bir virüstür. Virüs bir kez vücuda girdiginde hücreler içinde yerlesiyor ve zaman zaman alevlenmelere yol açiyor. Bu nedenle HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir hastalik olarak kabul ediliyor.

Nasil bulasir?

Genital sigil cinsel yolla bulasan hastaliktir. Çok esli kisilerde ve eslerinde yaygindir. Virüs baska bir bireyin enfeksiyon kapmis bölgesinin (penis gibi) mukoza (agiz ve vajina gibi) ile temasi sirsinda bulasir.

Genital sigil belirtileri nelerdir?

Kuluçka devresi 2 - 6 aydir. Bu devrenin ardindan genital bölgede degisik sayida ve büyüklükte kondilom (sigil) olusuyor. Belirtiler kisiden kisiye degisiyor. Erkeklerde hiç belirti görülmedigi oluyor. Kadinlarda da belirti görülmeye biliyor. Ancak enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte dis genital bölge, vajina ya da servikste çok ufak çapli kitleler saptanabilir. Özellikle kadinlarda bazen anüsü ya da vajinayi tümüyle dolduran karnabahar görünümlü dev kitlelere de rastlamak mümkün olabiliyor. Sigilin oral (agiz yoluyla) seks sirasinda bulastigi durumlarda agiz içinde da lezyonlara rastlanabiliyor. HPV çok çabuk bulasan bir virüstür. Kisa süreli temasi bile bulasmasi için yeterli olabiliyor. Genital bölgenin dis ortama açik olmasi nedeniyle erkekten kadina daha kolay bulasiyor.

Enfeksiyonun yarattigi saglik sorunlari nelerdir?

Genital bölgede olusan sigil hücrelerin içine yerlestiginden hücrenin genetik yapisini etkileyebiliyor.

Virüsün çok sayida alt tipi mevcut. Alt tiplerden bazilari hücrelerin kendi kendine hizla ve kontrolsüzce çogalmasina neden olabiliyor. Hücrelerin kontrolsüzce çogalmasi kanser olusumu riskini artiriyor. Serviks, vajina ve vulva kanserlerinin gelisiminde virüsün alttiplerinin çok önemli bir rolü oldugu düsünülüyor.

Hamilelikten önce var olan ya da hamilelikle yeni çikan sigillerin asiri büyümesi bazen dogum kanalinin tikanmasina neden oluyor. Bu durumda normal dogum imkansiz hale geliyor.

Dogum esnasinda bebek HPV kapabilir. Virüsün bulasmasi yeni doganin ses tellerinde ufak kitleler olusmasina neden olabiliyor.

Tani nasil konuyor?

Jinekolojik muayene esnasinda genital organlarda kitlelerin tipik görünümü teshis için yeterli oluyor. Bazi durumlarda tespit edilen kitlelerden biyopsi alinmasi gerekiyor. Ayrica Pap Smear testi yapilmasi da öneriliyor.

Genital sigil tedavisi nasil yapilir?

Enfeksiyonunun tedavisinde amaç sigilleri en aza indirmek için kitlelerin mümkün oldugunca temizlenmesi. Bundan dolayi etkili ilaçlarla bölgesel tedavi ve büyük lezyonlarin koterizasyon yoluyla yakilmasi seklinde tedavi uygulaniyor. Lezyonlarin dondurulmasi veya lazerle yakilmasi diger tedavi yöntemleri. HPV enfeksiyonu kronik bir hastalik oldugundan tüm lezyonlar temizlense bile virüslerin hücrelerin içinde yasamlarini sürdürdükleri ve bulasiciligin devam ettigi unutulmamali.

Korunma yöntemleri nelerdir?

Cinsel yolla bulasan tüm hastaliklarda alinan yöntemler genital sigil için geçerlidir. Ayrica etkili tek yöntemler de bunlardir. Ancak HPV prezervatif kullanildigi halde lezyonlarin bulundugu tüm bölgeleri koruyamadigindan bu virüsü tasidigini bildiginiz kisilerle birlikte olmamak en kesin korunma yöntemi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası