Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda ishalin en önemli nedeni Rota virüs

Rota virüs enfeksiyonlari 2 yas altindaki çocuklarda akut ishalin en önde gelen nedenidir. Rota virüs enfeksiyonlari tüm dünyada yaygin olarak görülür. Kadiköy Sifa Poliklinigi – Suadiye Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ceyda Ekiz, Rota virüs enfeksiyonlari en çok merak edilenleri derledi.

Enfeksiyon iliman iklimlerde ve kis aylarinda daha çok görülür. Kuluçka süresi 1 - 3 gündür. Rota virüsler ishalin ortaya çikmasindan önceki günlerde ve bulgularin ortaya çikisindan 10 -12 gün sonraya dek diskida atilabilir. Bulasma agiz - diski yoluyla olur. Hastane, okul, kres gibi toplu yasanan alanlarda salginlar yapabilir. Rota virüs oyuncaklarda, esyalarin yüzeylerinde bulunabilir. Solunum yolu ile de bulasabilmektedir.

Rota virüs enfeksiyonu geçiren bir kisi tekrar Rota virüs ile enfekte oldugunda yine hastalanabilir. Ancak tekrarlayan enfeksiyon daha hafif seyreder. Anne sütü ile beslenen bebekle, yenidoganlar ve 3 ayin altindaki bebekler anneden geçen antikorlarin koruyuculugu nedeniyle daha az hastalanirlar. Enfeksiyonu alan yenidoganlar bazen bulgular ortaya çikmadan hastaligi atlatabilirler.

Rota virüs asisi 2 ayin üzerindeki bebeklere, ilk dozu 3. aydan önce baslanmak kosulu ile agiz yolu ile 2 ya da 3 doz olarak uygulanabilmektedir.

Rota virüsler ince bagirsak iç çeperinde yerleserek bagirsagin emilim ve sindirim özelligini bozarlar. Genellikle 2 günün altindaki kuluçka dönemi sonrasinda ates ve kusma ile hastalik baslar. Sik sulu ishalle devam eder. Kusma ve ates genellikle 2. gün azalir ancak ishal 5 - 7 gün devam eder. Çocukta degisen derecelerde su kaybi (dehidratasyon) bulgulari ortaya çikar. Diski tetkiki ile tani koyulur. Tedavide amaç kaybedilen sivi ve vücut tuzlarini yerine koymaktir. Ishali durdurucu bir tedavi yapilmaz. Agizdan alabilen çocuklarda bol su içirilip patates, pirinç, yogurt, muz gibi ishale uygun diyet, anne sütü, uygun ishal formülleri önerilir. Su ve tuz kaybini yerine koyan agizdan alinan uygun ishal solüsyonlari doktor tarafindan önerilebilir. Su kaybi bulgulari siddetli olan çocuklarda serum tedavisine basvurulur.

Hastaliktan korunmak için el yikama ve bilinen enfekte kisi ile temastan kaçinma en önemli önerilerdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası