Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER DÖRT KADINDAN BIRI MIGRENLI

TÜRKIYE’DE BASAGRISI VE MIGREN EPIDEMIYOLOJI ÇALISMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye genelinde 5.323 kisinin katilimiyla gerçeklestirilen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi” sonuçlari açiklandi. Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüzyüze görüsmelerle gerçeklestirilen çalisma, Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi ve Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi’nde görev yapan ögretim üyeleri grubu tarafindan ve I.E Ulagay-Menarini Group’un destegi ile hayata geçirildi.

2008 yilinda tamamlanan “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi” sonuçlari, Istanbul World Park Otel’de gerçeklesen 1. Ulusal Basagrisi Sempozyumu öncesi düzenlenen basin toplantisiyla açiklandi. Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu bünyesinde, Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi ve Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi’nde görev yapan ögretim üyeleri grubu tarafindan ve I.E Ulagay - Menarini Group’un destegi ile hayata geçirilen çalisma, insanlarin migreni hala hastalik olarak görmedigini ve doktora gitme oraninin düsük oldugunu ortaya koydu.

Migren sikliginin ülkeden ülkeye hatta ayni ülkede farkli bölgelerde bile degisiklik gösterdigi gerçeginden hareketle ev tabanli olarak yapilan bu çalisma, Türkiye’nin tüm cografik bölgelerini temsil edecek sekilde 21 ilde 18-65 yas arasi 5.323 kisiyle yüzyüze görüsmeler ve hekim tarafindan degerlendirmeler sonucunda gerçeklestirildi. Uluslararasi Basagrisi Dernegi’nin (IHS) 2004 yilinda yayinladigi en son tani kriterlerinin kullanildigi arastirmada, önceden basagrisi konusunda egitime tabi tutulan 33 birinci basamak hekimi görev yapti. Prof.Dr. Mustafa Ertas’in koordinatörlügünü üstlendigi, Prof.Dr. Aksel Siva, Prof.Dr. Mehmet Zarifoglu, Prof.Dr. Betül Baykan, Prof.Dr. Sabahattin Saip, Doç.Dr. Necdet Karli, Dr. Elif Kocasoy Orhan ve Doç. Dr. Emel Önal’in önderliginde gerçeklesen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi” üç ayda tamamlandi.

Türkiye’de 1998 yilinda yapilan ilk basagrisi ve migren prevalansi çalismasindan on yil sonra ve öncekine göre çok daha büyük bir grupla gerçeklestirilen bu çalismanin amaçlari arasinda, önceki çalismanin sonuçlarini kontrol etmek, günün degisen kosullarinin basagrisi ve migrene etkisini görmek ve daha ayrintili bilgilere ulasmak yer aliyor.

Her Dört Kadindan Biri Migrenli

5.323 kisiyle gerçeklestirilen arastirma sonucunda her dört kadindan birinde migren görüldügü saptandi. Her üç kadina karsilik sadece bir erkekte migrene rastlaniyor. Migrenin kadinlarda daha sik görülmesinin sebebi ise kadinlik hormonlari.

Egitim Düzeyi Düstükçe Migrenin Görülme Sikligi Artiyor

Arastirma sonucunda elde edilen ilginç sonuçlardan biri de egitim düzeyi ile ilgili. Egitim düzeyi arttikça migren görülme sikliginin azaldigi tespit edildi. Üniversite ve lise mezunlarinda migren görülme orani %17.6, ortaokul mezunlarinda %14.2, ilkokul mezunlarinda %19.1, sadece okuryazar olanlarda %20.4, okuma yazma bilmeyenlerde ise %31.6.

Gelir Düzeyi Migren Görülme Sikligini Etkiliyor

Egitim düzeyi-migren iliskisine benzer bir iliski gelir düzeyi-migren için de söz konusu. Arastirma bulgularina göre gelir düzeyi düstükçe migren görülme sikligi artiyor. Ayda 10 Bin TL’nin üzerinde gelire sahip olanlarda migren görülme orani %7.8 iken aylik geliri 2 Bin TL ve altinda olanlarda bu oran %16.1. 500 TL’den daha az gelire sahip olanlarda ise migren görülme orani %18.2. Bu sonucun, düzenli ve dogru beslenme, uyku düzeni gibi etkenlerle iliskili oldugu düsünülmektedir.

Migren Tedavisi Konusunda Bilinç Yetersiz

Arastirmada elde edilen en önemli sonuçlardan biri hastalarin büyük çogunlugunun hala profilaksi denilen, hastaligi ortadan kaldirmaya ve tedavi etmeye yönelik, düzenli ilaç kullanma aliskanligindan uzak olmalari. Arastirmada migren hastaligini tedavi edecek ve düzenli kullanilmasi gereken ilaçlarin kullanilmadigi ortaya çikti. Arastirma sonucunda düzenli ilaç kullaniminin sadece %5 oldugu görüldü. Hastalarin ortalama % 40’i bir ayda dörtten fazla, % 50’si ise üçten fazla atak geçiriyor. Bu hastalar, düzenli ilaç kullanmasi gereken hastalar. Migren tedavisi yönünden yeterli bilinç düzeyine ulasilamadigi görüldü.

Basagrisi Için Doktora Basvurma Orani Düsük

Arastirma, Türkiye’de insanlarin basagrisi için doktora basvurma oraninin düsük oldugunu ortaya çikardi. Basagrisi çekenlerin %48.6’si, migrenlilerin ise %29.4’ünün doktora basvurmadigi ortaya çikti. 1998 yilinda yapilan arastirmada basagrisindan rahatsiz olup doktora basvuranlarin orani yaklasik %40 iken, bu oran 10 yil içinde yaklasik %10 artarak 2008 yilinda %51.4 oldu. Doktora basvuranlarin ise bir kisminin dogru tani alamadiklari belirlendi. Arastirmaya katilanlarin %45’inin daha önce migren tanisi aldigi, geriye kalan %55’inin ise migren hastasi oldugu halde migren tanisi almadigi ortaya çikti. Bu hastalara durumlarinin sinirsel oldugu ya da sinüzit olduklari bilgisi verilmis. Bu durum da migrenin dogru tedavi edilmemesini ve yanlis-asiri ilaç kullanimini beraberinde getiriyor. Arastirma sonucunda, doktora gitmeden agrisiyla bas etmeye çalisanlara ait bulgular da elde edildi. Örnegin, migrenliler arasinda basina patates baglayanlar hala %3.2 oraninda. Yine migrenlilerin %1.7’si bitkisel ilaç kullaniyor. %0.7 kisi ise akupunktur yaptirdigini belirtiyor.

Migren hastalarinin %88.3’ünün ilaç kullandiginin belirlendigi arastirmada bu hastalardan sadece %36.9’unun doktor tavsiyesiyle ilaç kullandigi, geriye kalanlarin eczaci veya arkadas yönlendirmesiyle ya da kendisinin okuyup buldugu ilaçlari kullandigi saptandi.

Basagrisi Isgücü Kaybini Beraberinde Getiriyor. Migren Hastalarinin Üçte Biri Maddi Kayba Ugruyor

Agri is verimini düsürdügü için ciddi bir is gücü kaybina sebep oluyor. Bu durum da hem kisiye hem de dolayli olarak ülke ekonomisine zarar veriyor. Agrinin is verimini düsürdügü artik ölçülebilir bir gerçek. Batili ülkelerde ekonomik kayiplarla ilgili hesaplamalar yapilirken agridan kaynakli is gücü kaybi da göz önüne aliniyor. Arastirmaya katilan migren hastalarinin sadece %10.7’si yasam kalitesinin migrenden etkilenmedigini söylerken, %89.3’ü hayatinin etkilendigini ve engellilik yasadigini belirtti. Hastalarin %50.2’sinde bu etki çok ciddi sekilde hissedilirken %29.2’sinde maddi kayiplara sebep oldugu belirlendi.

Migren Aile ve Arkadaslik Iliskilerini de Etkiliyor

Migren is hayati disinda hastalarin özel yasamlarinda da ciddi sorunlara sebep oluyor. Migren hastalarinin %61.5’inde aile iliskilerinde bozukluk, %54.9’unda arkadaslik iliskilerinde bozukluk, okula gidenlerin %57.9’unda ise okul hayatinda bozukluk oldugu görüldü.

Basagrisi ve Migren Görülme Sikligi Bölgelere Göre Degisiklik Gösteriyor

Farkli bölgelerden 21 ilde yapilan arastirma sonucunda Marmara Bölgesi’nde migren prevalansinin (sikliginin) %22 oldugu görüldü. Çok ciddi olmamakla birlikte bölgesel bazi farklar söz konusu. Dogu Anadolu Bölgesi’nde migren prevalansi %24.1’lik bir oranla Marmara Bölgesi’nden biraz daha yüksek. Iç Anadolu’da bu oran %20, Akdeniz Bölgesi’nde %15.7, Karadeniz’de %21.6, Güneydogu Anadolu’da ise %20.4. Karadeniz, Iç Anadolu ve Marmara Bölgesi birbirine en yakin oranlara sahip. Sehir bazinda bakildiginda ise migren görülme sikligi Istanbul’da %10.1, Izmir’de ise %10.8. Bu rakamlar 1998 yilinda gerçeklestirilen çalismayla hemen hemen benzer sonuçlari isaret ediyor.

Stres Migreni Tetikliyor

Migreni tetikleyen unsurlar arasinda stres, %68.5 civarinda bir oranla ilk sirada yer aliyor. Rüzgar/lodos %54 ile yine en çok ifade edilen tetikleme nedenlerinden biri. %54 oraninda açlik, %50 civarinda ise uykusuzluk migreni tetikleyen diger önemli unsurlar arasinda yer aliyor.

Migrende Dogru Tani Çok Önemli

Migreni “migren” olarak tanimlamamak ve basagrisini agri kesicilerle tedavi etmeye kalkmak hastalarda agri kesici bagimliliginin gelismesine sebep olur. Migren hastalarinin % 8.7’sini agri kesici bagimlisi olarak tanimlanabilen, tedavisinde gelisigüzel agri kesici kullandigi için her gün ya da gün asiri migren agrisi çeken bir grup olusturuyor. Bir migrenliye dogru tani konulmadiginda, hasta önleyici tedavi almamis oluyor ve dolayisiyla da agri kesicilere bagimliligi devam ediyor. Çalismanin bulgulari, migreni olan ve doktora giden hastalarin sadece % 45’inin ilk gittikleri doktorda dogru tani aldigini ortaya koyuyor. Yine ayni çalismaya göre, migren oldugu halde migren tanisi almayan hastalarin orani %55. Bu hastalar genellikle boyun kireçlenmesi, hipertansiyon, sinüzit ya da genel basagrisi tanisi aliyorlar ve genel agri kesiciler ile tedavi ediliyorlar.

Arastirma sonuçlarindan yola çikarak basagrisi için doktora gitme oraninin düsüklügünden söz eden Prof. Dr. Mustafa Ertas, basagrisi sikayeti olanlarin mutlaka doktora basvurmasi gerektigini, migrenin bir hastalik oldugunu ve agri kesicilerle geçistirilmemesi gerektigini belirtti. Ertas, basagrisi sikayeti olanlarin hekime, gerekli görüldügü takdirde ise nörologlara gitmesi gerektigini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası