Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÖTÜ AYAKKABI SEÇIMI TIRNAK BATMALARINA NEDEN OLUYOR

Küçük bir sorun olarak baslayan ancak tedavi edilmediginde cerrahi müdahaleye kadar gidebilen tirnak batmalarina günlük hayatta yaptigimiz bazi hatalar neden oluyor. Tirnak kesiminde dikkat edilecek birkaç önemli nokta, tirnak batmasi sorununun önüne geçebilir. Anadolu Saglik Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani

Dr. Mehmet Coskun Acay, tirnak batmalari ile ilgili sorularimizi yanitladi

Genetik egilim, asiri terleme, sentetik, solumayan, dar ve darbe olusturan ayakkabilar nedeniyle olusan tirnak batmalari tedavi edilmezse cerrahi müdahaleye gerek duyulabiliyor. Tirnak kesiminde dikkat edilecek birkaç önemli nokta, küçük bir sorun olarak baslayan tirnak batmalarinin önüne geçebilir. Anadolu Saglik Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Coskun Acay, tirnak batmalari ile ilgili sorularimizi yanitladi.

Tirnak batmasi neden kaynaklaniyor?

Ayak tirnaklari pek çok nedenle batabiliyor. Her yasta olabilen agri, sislik ve ikincil enfeksiyon gibi tablolara yol açabilen bu durum, en sik ayak birinci parmak tirnaklarinda görülüyor. Genetik egilim, asiri terleme, terlemeyi artiran faktörler, sentetik, solumayan ayakkabilar, dar ve darbe olusturan ayakkabilar tirnak batmasinin en sik rastlanan nedenleri arasinda yer aliyor.

Uygunsuz, kadinlarda topuklu ve sivri burunlu, erkeklerde sert ve sivri burunlu ayakkabilar ile yapilan uzun yürüyüsler ve spor, tirnaklarin yanlis kesilmesi ve pedikür de sik rastlanan nedenler. Tirnaklarin düz yerine U seklinde, içe dogru kesilmesi, yan kenarlarinin testere seklinde düzensiz kesilmesi, kisa kesilmesi, tirnak kenarlarinin koparilmasi tirnak batmasina yol açabiliyor

Nasil bir tedavi süreci yasaniyor? Tedavi yöntemleri neler?

Kisa süreli vakalarda, öncelikle bölgesel kurutucular, antibiyotikli kremler, gerektiginde agizdan antibiyotik gibi ilaçla tedavi yöntemleri deneniyor. Bazi tirnak mantari olgularinda da tirnakta batma olabiliyor. Bu durum farkli ilaç kullanimi gerektirebiliyor. Bu tedavilerle yanit alinamadiginda, olusan rahatsizligin boyutuna göre, kimyasal koterizasyon, elektrokoterizasyon, krioterapi, tirnak yatagi cerrahisi (tirnak yatagi revizyonu, kismi tirnak cerrahisi) uygulanabiliyor. Uzun süreli vakalarda cerrahi yöntemler öncelikle tercih ediliyor.

Tirnak batmasi rahatsizligi olanlar neye dikkat etmeli? Ne yapmali?

Ayak tirnaklarinda batmayi engellemek için, olusturucu etkenlerden sakinmak, tedavinin temel prensibini olusturuyor. Tirnak batmasini engellemek için yapilmasi gerekenleri söyle siralayabiliriz:

Uygun ayakkabi seçimi : Ayagi sikmayan, darbe olusturmayan, alçak topuklu, olabildigince yumusak, hava döngüsüne izin veren ayakkabilar seçilmeli.

Tirnaklarin dogru kesilmesi: Tirnak uçlari düz, yan kenarlara asiri girmeden, hafifçe ovallestirerek kesilmeli. Bu yolla yan kenarlarin düzensizlesmesine izin verilmemeli. Tirnak kenarlari kesinlikle koparilmamali.

Asiri terlemeye yol açacak faktörlerden kaçinma: Sentetik olmayan, hava döngüsüne izin veren ayakkabilar seçilmeli. Pamuklu çorap giyilmeli, ayak yikandiktan ve uzun su içi aktivitelerden sonra iyi kurulanmali.

Temiz , steril sartlarda pedikür uygulanmali.

Tirnak çevresinde hafif bir kizarma, hassasiyet oldugunda, basit bir nemlendirici kullanilmali. Yakinmalar artinca bir deri hastaliklari uzmani ile görüsülmeli.

Tirnak batmasi sorunu olanlar hastanelerde hangi bölüme gitmeli? Hangi bölümler bu alanla ilgili?

Öncelikle bir deri hastaliklari uzmanina basvurulmasi gerekiyor. Ilk olarak kesin taninin konmasinin ardindan, gerekli tedavi yöntemi (Ilaç ve cerrahi tedaviler) uygulanmali.

Türkiye'de yaygin bir rahatsizlik mi?

Oldukça sik rastlanilan bir hastalik. Artirici etkenlerden uzak durmak ve erken evrede planlanan tedaviler hastayi cerrahi tedavilerden koruyabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası