Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARDA INSÜLIN DIRENCI ZAYIFLAMAYI SABOTE EDIYOR!

Insülin pankreastan salgilanan ve tüm metabolik dengeyi saglayan bir hormon. Her insanin kaninda ister aç, ister tok olsun belli miktarda insülin bulunmak zorunda. Insülin sekerin kullanilmasini dengeliyor, insülin olmayinca seker vücutta enerji kaynagi olarak tüketilemiyor. Insülin sekerin kas, yag dokusu ve karacigere girmesini sagliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Baskani Prof. Dr. Zeynep Osar Siva, vücuda bir birim seker girdiginde, insülinin bir birim salgilandigini belirtiyor. Bu üretilen insulin sayesinde seker karaciger, kas ve yag dokusuna girip kullaniliyor. Insülin direnci varsa, bir birim sekere salgilanan bir birim insülin yeterli gelmiyor. Ayni seker miktarinin vücudumuzda kullanilabilmesi için pankreas 2-3 misli insülin salgilamak zorunda kaliyor.

Insülin direncine yol açan en önemli faktör ise sismanlik, özellikle de elma tipi sismanlik. Karindaki yaglarin artmasi ve göbek çevresinin genislemesi sonucunda insülin kas, karaciger ve yag dokuda etkisini yeterince gösteremiyor. Insüline karsi bir direnç olusuyor. Insülin direnci bulunan sisman kisiler sik acikiyorlar ve tüm zayiflama diyetlerine ve spora ragmen kilo vermekte zorlaniyorlar.

Prof. Dr. Zeynep Osar Siva, insülin direncinin neden tedavi edilmesi gerektiginin önemini anlatiyor:

Sisman kisilerde yapilan tüm bilimsel arastirma sonuçlarinda insülin direnci saptanmis.
Zayif kisilerde de insülin direnci olabiliyor, ama düsük oranda. Insülin direnci bulunanlarin yüzde 80'i sisman.
Ayni zamanda genetik özellikler de insülin direncine yol açabiliyor.
Karin sismanligi yani bel çevresinin genislemesiyle “elma tipi” sismanlik ve dolayisiyla da insülin direnci ortaya çikiyor.
Bu kisilerin ürettikleri insülinin etkileri zayif oluyor.
Insülin direnci basta seker hastaligi olmak üzere pek çok saglik problemine davetiye çikariyor.
Her sismanda diyabet tabii ki olmuyor. Ama, sisman kisilerde diyabet riski 2-3 kat artiyor.
Hipertansiyon, kandaki kolesterol ve trigliseridin yükselmesi hep sismanlik ve insülin direnci ile iliskili olan diger hastaliklardan bazilari.
Insülin direncine ilave olarak bu sayilan durumlardan en az ikisinin bir arada bulunmasi “metabolik sendrom” tanisi koyduruyor.
Metabolik sendromu olanlarda, kalp krizi, beyin felçleri gibi agir sorunlarin görülme sikligi çok artiyor.
Bel çevresi ölçüsüne bakilinca, kadinlarda 88 santimetre erkekler ise 102 santimetrenin üzerinde olmasi insülin direnci riskini gösteriyor.
Hatta dünyada bu ölçüleri belirleyen uzmanlar yukaridaki sinirlarin daha da asagi çekilmesi gerektigini söylüyorlar. Kadinlarda 80 santimetre, erkeklerde ise 94 santimetre olmasini öneriyorlar. Her iki ölçü de günümüzde geçerli.

8-12 Saatlik Açliga Bakilip Ölçülüyor

Bel çevresi ve insülin direnci arasinda dogru bir iliski var. En dogru degeri ise açlik insülin degeri veriyor. Damardan alinan kanda 8-12 saatlik açligi takiben seker, insülin degerleri ölçülüyor. Açlikta 15 mikro ünitenin üstüne çikmasi, insülin direnci varligini gösteriyor. Birinci derece akraba anne baba kardeslerde seker olmasi, kendisinin gebelikte seker geçirmis olmasi, polikistik over sendromu, hipertansiyon, kan yaglarinin yüksekligi, sismanlik, 40 yas üstünde olmak, hareketsiz yasam diyabet hastaliginin en önemli risk faktörleri arasinda yer aliyor. Bu durumlardan ikisi bile varsa kisinin diyabet olmasini engelleyecek tedbirler almamiz gerekiyor.

Zayiflamak Insülin Direncini Yüzde 60 Önlüyor

Insülin direncinin kirilmasi için en etkin yöntemler zayiflamak ve düzenli egzersiz. Kisi zayifladiginda insülin direnci de azaliyor. Zayiflamak sekeri önlemek açisindan en etkin yöntemdir. Yüzde 60'a yakin oranda zayiflamayla önlenebiliyor. Bu kilo kaybinin korunmasi lazim, yüzde 10 kilo kaybi uzun dönemde yararli etkiler gösteriyor. Bunun yani sira, dirence etkili ilaç gruplari da kullaniliyor. “Metformin” adli ajaninin olumlu etkileri kanitlanmis. Bunun yani sira tiyazolidindiyon grubu ilaçlar da var. Bütün bu ilaçlar insülin hormonunun etki yollarini harekete geçiriyor, adeta kayalarla kapanmis bir yoldaki kayalari temizliyor.

Haftada Üç Gün Spor, Direnci Kirmaya Yardimci

Insülin direncini kirmak için yapilan her türlü sporun yarari var. Merdiven inip çikmak bile yararli, masa basinda çalisirken saat basi kalkip tur atmak bile önemli. Ancak, tibbi etkileri olan egzersiz ise, haftada 3 saat yapilan ve kalp hizinin 120'ye ulastigi egzersiz oluyor. Insülin direncini azaltan en etkin yol diyet ve egzersizin birlikte uygulanmasi. Yüzme, yürüyüs, bisiklet çevirme çok etkili, yararli. Ancak önemle vurgulanmali ki, egzersiz programina baslamadan önce mutlaka iyi bir kalp muayenesi yapilmali.

Tip 2 Diyabet Çocuklarda Da Görülüyor

Çocuklarda da giderek artan düzeyde insülin direnci ve metabolik sendrom görülüyor. Çocukluk diyabetinin yaklasik yarisi eriskinlerdekine dönüstügünden, tip 2 diyabet çocuklarda da görülüyor. Çocuklarin gelecek yasamini tehdit altina aliyor, bu nedenle ailelere büyük görev düsüyor. Çocukluk çaginda bu adimlar atilmali, düzenli spor aliskanligi mutlaka verilmeli. Ilerde sisman olmalarinin önüne geçilmesi gerekiyor. Çocuklukta insülin direncini kiracak ilaçlar kullanmak gerekiyor.

Direncin De Ötesi, Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, insülin direnci sendromu denilen sekerin nokmal siniri asmasi, sismanlik, kan yaglari yüksekligi ve hipertansiyon ile ortaya çikiyor. Bunlardan ikisiyle birlikte insülin direncinin görülmesi, metabolik sendrom tanisi konulmasini sagliyor. Metabolik sendrom olan kisilerde kalp damar hastaligi riski, metabolik sendrom riski olmayanlara göre en az 2-3 kat daha artiyor. Metabolik sendrom ciddi ölüm riski tasiyor. Teshis ve tedavisi bu nedenle çok önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası