Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TEKRARLAYAN DÜSÜKLER BOSANMA NEDENI

Düsük, hamileligin 20. haftadan önce kendiliginden sonlanmasidir. Anne karninda gelismekte olan bebek toplum tarafindan henüz bir birey olarak algilanmasa da bu olay, anne ve baba olmaya hazirlanan çiftler için büyük bir travma haline gelebilir. Bu dönemi sorunsuz atlatabilmek içinse uzman yardimi almak gerekir. Memorial Hastanesi’nden Uz. Klinig Psikolog Ayse Elif Orhon, “Düsüklerin kadin psikolojisine olumsuz etkisi hakkinda bilgi verdi ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere tavsiyelerde bulundu.

DÜSÜKLER KADINDA SUÇLULUK DUYGUSUNA NEDEN OLUYOR

Düsükler, kayip duygusunu ve buna bagli hayal kirikligi ve yas sürecini ortaya çikarir. Söz konusu tekrarlayan düsükler olunca hayal kirikligi, basarisizlik duygusu, istenilen ve arzulanilan hedefe ulasamama duygusu ve bunu asla gerçeklesmeyecegi düsüncesi artis gösterir. Bu durum kadinin annelige olan yaklasimini, kendi kadinlik hissini, es ve aile bagliligini önemli ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. Çevrenin bu durumdan ötürü kadini sorumlu tutmasi gibi bir durum ortaya çikabilir. Bu da bireyde yogun suçluluk duygusunun ortaya çikmasina sebep olabilmektedir. Kadinin çevresinin degisen tepkileri sonucu eslerin evliligi tehlikeye girebilmektedir. Çünkü hem kadin hem esi hem de çevreleri karsilikli birbirlerini suçlamaya gidebilirler.

ÇIFTLERIN SÜREKLI BU KONUYU KONUSMALARI AILE IÇI PROBLEMLERI ARTIRIYOR

Tam bir aile olamama düsüncesi evlilikte problemlere yol açabilir. Tekrarlayan düsüklerle beraber eslerin tek konusma alanlari bebek olmakta ve bu eslerin birbirleriyle olan iletisimini, diger konusma alanlarini daraltmakta ve bu da aile içi problemlere sebep olabilmektedir. Ayni zamanda tekrarlayan düsükler sonucu kadin hiçbir zaman anne olamayacagi düsüncesine inanmaya baslar ve bir sonraki gebeliklerinde süreki düsük yapacagina dair kaygi yasamaya baslamaktadir. Bu da gebeliginin çok tedirgin geçmesine sebep olmaktadir. Düsüklerin kendilerinden kaynaklandigi kanaatine vardiklari için (yapmadiklari ya da eksik yaptiklari seylerden dolayi) sonraki gebeliklerinde kendilerini iyice kisitlama yoluna gitmektedirler. Bu durumda tekrar düsükle karsilasildigi zaman bireyde yogun suçluluk duygusu, “nerede yanlis yaptim? Daha fazla ne yapabilirdim?” gibi yogun stresörleri ortaya çikarir.

“NEDEN BEN” SORUSUNU SORMAYIN

Agirlikli olarak tekrarlayan düsükler çocuk sahibi olma istegini azaltmaktan çok artirmaktadir. Bunun en önemli nedeni de anne olma motivasyonundan çok basarili olma motivasyonudur. Düsükler kadinlarda yetersizlik duygusunu ortaya çikarir. Özellikle tekrarlayan düsüklere neden olan belirli bir fizyolojik faktör yoksa bu yetersizlik duygusu daha fazla ön plana çikmaktadir. Bu duyguyu kapamak için basarili olma dürtüsü ortaya çikar. Ayni zamanda agirlikli olarak bizim toplumumuzda aile olmanin ana ögesi çocuktur ve çocuk olmadan aile olunamayacagi düsüncesi yaygindir. Bu nedenden ötürü de kendilerini tam bir aile gibi hissetmemektedirler. Bunlarla beraber çevresel faktörlerin etkisi ve kadinin kendisini sorgulama süreci içerisine girmesi, “neden ben?” diye bir sorgulamaya girme de onlari tekrar tekrar çocuk sahibi olmayi denemeye yöneltir. Tekrarlayan düsükler dolayisiyla çocuk sahibi olma fikrinden vazgeçme nerdeyse hiç denilecek kadar az görülmektedir.

MUTLAKA UZMAN AYRDIMI ALIN

Düsük yapma, özellikle de tekrarlayan düsükler kadinlar için çok travmatik bir süreçtir. Bu süreçte es ve aile destegi büyük önem tasimaktadir. Bu durumla tek basina mücadele edecegini düsünmesi, yas tutmasinin engellenmesi (üzülme, aglama, abartiyorsun gibi söylemler) bireyin bu travmayi daha zorlu yasamasina neden olabilmektedir. Ayni zamanda bu dönemde bireylerin mutlaka alaninda uzmanlasmis terapistlerden çift olarak yardim almasi gerekmektedir. Çünkü bu sorun bireyin degil çiftin sorunudur. Her ne kadar gebelik kadinla özdeslesmis olsa da erkegin de bu duruma eslik etmesi önem tasimaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası