Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER MEME AGRISI KANSER DEMEK DEGILDIR

Meme agrisi yasayan kadinlarin çogu meme kanserine yakalanmis olma korkusu yasamaktadir. Oysa ki her meme agrisinin farkli bir nedeni vardir.

Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümünden Op.Dr.Yücel Yankol, meme agrisi tipleri ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

MEME AGRISI ÜÇ KADINDAN IKISINDE GÖRÜLÜR

Meme agrisi saglikli üç kadindan ikisinde görülen hafif veya siddetli olabilen bir sikayettir. Meme agrisi olan on kadindan birinde günlük yasamlarini etkileyen ciddi agri sikayeti olabilmektedir. Meme agrisi, adet öncesi dönemde görülen ortalama 4-5 gün kadar süren ve tamamen normal sayilan gerginlik agrisindan ayirt edilmelidir

MEME AGRISI OLAN MUTLAKA DOKTORA GÖRÜNMELIDIR

Meme agrisinin en sik sebebi memedeki yapisal degisikliklerdir. Meme agrisinin kanserle iliskisi yok denilecek kadar azdir. Meme kanseri olan hastalarin % 1-2 ‘sinde meme agrisi olmaktadir. Fakat çok nadir de olsa memede agri, kanserin tek belirtisi olabilir. Bu sebeple memede agri sikayeti olan bir bayanin mutlaka bir genel cerrahi uzmani tarafindan muayene edilerek, tetkikler sonrasinda degerlendirilmesi gerekmektedir. Doktor tarafindan incelenmis ve altta yatan nedenin kanser olmadigina karar verilmis olanlarda, meme agrisinin kanser riskini artirdigi söylenemez.

ÇAY, KAHVE, ÇIKOLATA VE KOLALI IÇECEKLER AGRI NEDENI OLABILIR

Sigara kullanimi, stresli yasam ve sarapta bulunan “tiramin” denen bir madde agrilarin sebebi olabilmektedir. Memede bulunana algilayici reseptörleri uyararak agriya sebep olan “metilksantin” denilen kimyasal madde içeren çay, kahve, çikolata ve kolali içecekler de agriya sebep olabilmektedir. Ayrica asiri doymus yaglardan zengin beslenmede ve uygun olmayan sütyen kullaniminda da agrilarin arttigi belirtilmektedir.

MEME AGRISININ ÜÇ TIPI VARDIR

- Adet Düzeni ile Ilgili Agrilar: En sik görülen agri tipidir. Agrilarin %70’i bu tiptedir. Genellikle adet öncesi dönemde ortaya çikan, hemen adet görmeden önce en yüksek seviyesine erisen ve adet ile birlikte kaybolan agrilardir. Normal adet öncesi agrilara göre daha siddetlidir. Otuzlu yaslarda daha sik görülür. Bazen menapoza yakin dönemde alevlenme gösterir. Ancak çogu zaman menapoza yakin dönemde kendiliginden kaybolur. Memenin üst ve dis taraflarinda daha fazla hissedilir. Bazen koltuk altina dogru yayildigi da olur. Agri ile birlikte memelerde hassasiyet de artabilir.

- Adet Düzeni ile Ilgili Olmayan Agrilar: Kirkli yaslarda daha sik görülür. Adet düzeni ile iliskili olanlara göre daha kisa sürer ve hastalarin yarisinda kendiliginden kaybolur. Genellikle tek taraflidir. Memenin bir noktasinda olabilecegi gibi tamamina yayilan bir agri da olabilir. Bu tip agrilarin esas sebebi memede bulunan bir kist, fibroadenom, kanal genislemesi, lipom yada fibrokistik degisiklikler gibi iyi huylu meme hastaliklaridir.

- Meme ile Ilgisiz Bir Olaydan Kaynaklanan Agrilar: Bu tip agrilar meme ilgisiz olmasina ragmen, memede hissedilmektedir. Burada agri gögüs duvarindaki kaslardan, kaburga eklemlerinden, kikirdak dokulardan ve boyundaki sinir köklerinden kaynaklanabilir.

Meme Agrisinin Tani ve Tedavisi

Normal olan ve adet öncesi hafif gerginlik seklinde olan meme agrilari haricinde agrisi olan bayanlar mutlaka genel cerrahi uzmani kontrolünden geçmelidir.

Tedavide asamali olarak en az yan etkiye sahip tedaviler düzenlenir. Ilk asamada agriya sebep olan bir faktör varsa o ortadan kaldirilmalidir. Agrisi olan ve olmayan her kadin kendi kendini muayene etmeyi aliskanlik haline getirmelidir. Bazen agrinin nedeni uygun olmayan çamasir kullanimi olabilir. Agrisi olan kadin kendi meme ölçülerine uygun, çok siki olmayan sütyen kullanmasi gerektigini akilda tutmalidir. Meme agrisi olan hastalar diyetlerine dikkat etmeli, çay, kahve, çikolata, kolali içeceklerle, sarap gibi gidalari çok daha az tüketmeli, sigara kullanmamali, stresten olabildigince uzak durmali ve bitkisel yaglari tercih etmelidirler. Sonraki asamada ciddi agrilarda basit agri kesiciler ve ödem çözücü ilaçlar tercih edilir. Yanit alinamamasi durumunda ise bitkisel kökenli ilaçlar denenebilmektedir. Hormonal içerikli ilaçlarin kullanimi ve cerrahi müdahale ise tedaviyi gerektiren hastalik bulunmadigi yalnizca agrinin olmasi durumunda tercih edilmemektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası