Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


5 soruda rahim agzi yaralari!

En sik karsilasilan jinekolojik problemlerden bir olan servisi,t kolaylikla tedavi edilebilen ancak ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Halk arasinda rahim agzinda yara olarak bilinen servisit en sik karsilasilan jinekolojik problemlerden birisidir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY kadinlarin yarisindan fazlasinin hayatinin bir döneminde yakalandigi rahim agzi yaralari hakkindaki en önemli 5 soruyu cevaplandiriyor.

Yasi ne olursa olsun cinsel yönden aktif her kadin servisit için uygun bir adaydir. Kasik agrisi ve vajinal akintisi olan kadinlarin çogunda baska bir hastalikla bir arada ya da tek basina mutlaka servisit bulunur. Belirtileri diger pek çok hastaliga benzedigi ve spesifik yakinmalar yaratmadigi için kisinin kendi kendine servisitten süphelenmesi zordur. Genelde baska bir nedenden dolayi yapilan jinekolojik muayene ile fark edilir. Genel anlami ile servisit rahim agzi dokusunun iltihabidir. çok büyük bir olasilikla bir enfeksiyona baglidir ancak bazen irritasyon ya da travma sonrasi da ortaya çikabilir.

1. Rahim agzi yaralarinin belirtileri nelerdir?

Servisitin ilk belirtisi adet kanamasinin bitisini takip eden dönemde ortaya çikan vajinal akintidir. Diger belirtiler arasinda anormal vajinal kanama, kasinma, vajinada yanma, iliski esnasinda agri, idrar yaparken yanma ve bel agrisi bulunur. Hafif vakalarda herhangi bir bulgu olamayabilir ancak olay ilerledikçe kötü kokulu ve iltihabi bir akinti ortaya çikar. Uzamis ve tedavi edilmemis bir servisit mukus yapimini bozarak spermlerin servikal kanala girisini bozabilir ve kisirliga yol açabilir. Servisiti olan gebe bir kadinda da düsük ve erken dogum riski bulunur. Bu tür annelerden dogan bebeklerde dogum sonrasi akciger be göz enfeksiyonlari normalden daha fazla görülür.

2. Tani nasil konulur?

Servisit, yani serviksin iltihabi, vücudun normal çalisan savunma mekanizmalarinin bir sonucudur. Herhangi bir dokuda yaralanma, irritasyon ya da enfeksiyon oldugunda beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar o bölgeye göç ederler ve bu bölgedeki kan akimi artar. Bu olay serviskte oldugunda, normalde açik pembe olan serviks kizarir ve siser. Bu durum muayenede yara seklinde görülebilir. Servisit tanisi genelde jinekolojik muayene ile konsa da tanidan emin olmak ve ayirici tani yapabilmek için bazi ek tetkikler gerekebilir.

Biyopsi: Eger rahim agzi ileri derecede anormal görünüyor ise lokal anestezi altinda serviks biyopsisi alinabilir. Islem esnasinda süpheli alanlardan örnek alinir. Eger tek bir alan belirlenemiyorsa saat 3,6,9 ve 12 hizalarindan biyopsi alinir ve patolojik incelemeye gönderilir.

Kolposkopi: Rahim agzinin isik altinda büyütece benzer bir optik alet yardimi ile incelenmesidir. Süpheli alanlari daha kolay ortaya çikarmak için kolposkopi öncesi rahim agzi bir takim kimyasal maddeler ile silinir ve daha sonra boyanir. Dokunun boya tutmadaki farkliliklarina göre biyopsi alinacak yer tespit edilir. Kolposkopi ile rahim agzindaki kilcal damarlarin yapilari da degerlendirilir ve anormal damarlanma olup olmadigi saptanir. Bu damarlanma degisiklikleri servisit ile kötü huylu hastaliklarin ayriminda önemlidir.

Smear: Servikal enfeksiyonu ve erken dönem serviks kanserinin taramasinda kullanilir. Smear her kadinin yilda 1 defa yaptirmasi gerek son derece basit ancak bir o kadar da önemli bir testtir.

3. Rahim agzi yaralarinin nedenleri nelerdir?

Servisitin basarili sekilde tedavi edilebilmesi altta yatan nedeninin tanimlanmasi ile ilgilidir. Eger buna neden basit bir irritan madde ise bu maddenin kullanilmamasi sorunu çözecektir. Eger altta yatan sebep bir enfeksiyon ise bu enfeksiyonun uygun sekilde tedavisi, servisit problemini de çözecektir. Servisite neden olan en önemli 3 mikroorganizma klamidya, gonore ve trikomonasdir. Bunun disinda bazi alerjik maddeler de bu duruma yol açabilir.

4. Tedavi nasil uygulanir?

Eger servisit durumu uzamis ise ve altta yatan etkenin tedavisine ragmen servisit tablosunda gerileme yoksa serviskteki anormal hücreleri tahrip etmek için bazi küçük cerrahi girisimler yapilabilir. Bunlardan en sik kullanilan koterizasyon ve kriyoterapidir. Koterizasyon isi yardimi ile tahrip etmektir. Halk arasinda bu isleme yara yakma adi verilir. Kriyoterapi ise sivi karbondioksit veya azot yardimi ile anormal dokularin dondurulmasidir. Buna da halk arasinda yara dondurma ismi verilir. Son olarak da Lazer ile hücrelerin tahribi uygulanabilir.

Koter: Kronik servisitteki en eski ve en klasik yöntemdir. Kalam seklinde bir probun ucundan elektrik akimi geçirilerek isi elde edilir. 3 yöntem arasinda en son tercih edilmesi gereken tedavidir. Islem esnasinda çok hafif agri olabilir. Islem sonrasi olusan nedbe dokusu rahim agzi kanalinda tikanmalara yol açabilir.

Kriyoterapi: Kotere göre bazi avantajlari vardir. Daha az agriya neden olur, ve daha kontrollü bir doku tahribine olanak tanir.Daha az nedbe dokusu olusmasini saglar.Bu nedenle servikal kanalda daralmaya yol açmaz. Tabanca seklinde bir cihaz ile uygulanir. Bu tabancanin ucunun degdigi yerler donar. Islem herhangi bir anestezi uygulanmadan yapilir. Son derece basit ve yaklasik 10 dakika süren bir islemdir.

Lazer: Dokularin lazer ile tahrip edilmesidir. Kriyoterapiye bir üstünlügü yoktur. Tedavi sekli ne olursa olsun hücrelerin tahrip edilmesini takiben 1 - 2 hafta kadar süren bol sulu bir vajinal akinti görülür. Bu süre zarfinda lekelenme seklinde kanamalar olabilir bu nedenle islemlerden sonra 2 hafta kadar cinsel iliskiden kaçinmak gerekir. Tamamen iyilesme 6 - 8 hafta kadar alabilir.

5. Nasil önlem alinir?

Servisitten korunmak ya da erken dönemde teshis edilmesini saglamak için bazi basit önlemler yeterlidir.

çok emin olmadiginiz kisiler ile iliskiye girmeyin.

Partnerinizde gonore belirtileri varsa hemen doktorunuzla görüsün

Vajinal akinti varliginda muayene olmayi geciktirmeyin

Herhangi bir sikayetiniz olmasa bile yilda 1 kez jinekolojik muayeneden geçin

Kokulu tampon, deodorant gibi irritan maddeleri kullanmayin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası