Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI GENÇ INSANLARDA PULMONER EMBOLI

Medical Park Fatih Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr.Ugur Cangel son günlerde genç yas ölümlerine neden olan bu sinsi hastalik hakkinda (Pulmoner Emboli) dikkat edilmesi gerekenleri anlatti.

Ani ölümlerin en sik sebeplerinden biri de, bacak toplardamarinda olusan pihtinin aniden hareket ederek kalbe ulasmasi ve akciger atardamarini tikamasi olarak tanimlanan pulmoner embolidir. Daha önce hiçbir hastalik anamnezi vermeyen saglikli genç insanlarda da olusabilir.

Saglikli insanlarda bacak damarlarinin tikanmasina en sik sebep olarak hareketsizligi gösterebiliriz. Uzun süreli yolculuklarda hareketsizlik nedeniyle pulmoner emboli görülme olasiligi artar. Bunu engellemenin en etkili yolu varis çorabi giymek ve bol su içmektir. Varis çorabi, bacak kaslarina, cuff dedigimiz bölgedeki kaslara kompresyon (baski) uyguladigi için pompa görevi görecek ve dizaltinda kan göllenmesine engel olacaktir. Bu yüzden iki saatten fazla oturarak yapilan yaolculuklarda yolcularin varis çorabi giymesi gerekmektedir.

Ikinci siklikta toplardamarlarda pihti olusmasinin sebebi ise varis oldugu halde tedavi edilmemesidir. Özellikle genetik bir temeli olan varis hastaliginda yüzeyel damarlar içinde kan göllenmelerine, derin toplardamarlarin fazla çalismasina ve bunun sonucunda da damar içindeki kapaklarin hastalanmasina bu da derin damarlar içinde pihtiya sebep olur. Bu yüzden varis tedavisinin mümkün oldugu kadar erken dönemde yapilmasi gerekmektedir.

Bir diger sebep de dogum kontrol haplari gibi pihtilasmaya sebep olan ilaçlarin kullanilmasidir. Dogum kontrol hapi kullananlarin da varis çorabi giymesi gerekmektedir. Çok nadir görülen bir diger sebep de genetik sebeplerde kanda bazi proteinlerin eksik olmasindan dolayi bacak damarlarinda pihti olusabilir.

Günümüzün, bizi hareketsiz yasamaya iten sartlarinda, derin toplardamarda pihti olusmasina engel olmanin en güzel yolu dizalti, düsük basinçli, ölçüleri uygun varis çorabi giymektir.

Ayrica;

-Bol su içmek

-Yag içerigi düsük, lifli gidalar ile zenginlestirilmis bir diyet uygulanmasi
-Düzenli olarak fizik egzersiz yapilmasi
-Uzun süre oturmaniz gerektiginde belirli periyodlarla ayaga kalkilmasi ve bacaklarin hareket ettirilmesi bizi bu sinsi ve tehlikeli hastaliktan koruyacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası