Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bel sogukluguna kadinlar da yakalanabilir

Halk arasinda erkeklere özgü bir hastalik olarak bilinen bel sogukluguna kadinlar da yakalanabiliyor. En önemli belirtisi akinti olan hastaligin nedenleri, tedavisi ve korunma yöntemlerini bu yazida bulabilirsiniz. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY kadinlarda belsoguklugu ile ilgili en önemli sorulari yanitladi.

Bel soguklugu kendini erkeklerde en çok penis basindan meni görünümünde akinti ve idrar yaparken yanma hissi ile gösterir. Genelde erkeklerde teshis edilmesi kolay bir hastalik olan bel soguklugu bu özelligi nedeniyle toplumda bir erkek hastaligi olarak algilanir. Ancak bel soguklugu cinsel yolla bulastigi ve yayildigi için kadinlarda da görülür. Hatta kadinlarda genital sistemde ciddi sorunlarin olusmasina neden olabilir.

Bel soguklugu nedir?

Hastaligin nedeni olan Gonore bakterisi erkeklerde sperm kanallarinin tikanmasina kadinlarda ise tüplerin tikanmasina yol açar. Buna bagli olarak üreme sorunlari ve hamile kalamama durumlari yasanabilir. Ayrica Fallop tüplerinde neden oldugu hasar dis gebelik yasanmasi olasiligini artirabilir.

Gonore veya 'Bel soguklugu' bir bakteri enfeksiyonudur,
Bel soguklugu cinsel yolla bulasir. Cinsel yolla bulasan diger hastaliklar gibi oldugu erkekten kadina bulasmasi daha kolay,
Erkekte ve kadinda belirti olmaksizin hastalik bulunabilir,
Gençlerde daha sik görülür,
Kadinlarda görülen enfeksiyona 'pelvik enfeksiyon' denir.

Belirtileri nelerdir?

Bel soguklugunun erkeklerdeki en belirgin belirtisi penis ucundan meni benzeri bir akintinin gelmesi ve idrar yaparken yanmaya hissinin olusmasi. Nadir vakalarda hiçbir belirti ortaya çikmayabilir.

Enfeksiyon kadinlarda hafif vakalarda akinti ve kasintiya neden olabilir. Daha agir durumlarda akintiya siddetli kasik agrisi ve ates eslik eder. Bazi durumlarda da enfeksiyon karin içine ve eklemlere yayilabilir. Ender durumlarda ise belirti vermez. Tüplere zarar verme ihtimali olan enfeksiyonlarin neredeyse tamaminda akinti ve kasik agirsi görüldügünden bu iki belirtiden sikayetçi olan kadinlarin zaman geçirmeden bir uzmana basvurmalari gerekir.

Tani nasil konur?

Pelvik enfeksiyonu tanisinin konmasi için jinekolojik muayene esnasinda rahim agzindan gelen akintinin özellikleri ve yumurtaliklarda agri oldugu göz önünde bulundurulur. Pelvik enfeksiyonlari gonore'nin yani sira klamidya isimli bakteriler de yol açabilir. Çogunlukla bu tür enfeksiyonlarda her iki bakteri birlikte bulunur.

Gonore bakterisinin enfeksiyona neden olup olmadigini anlamak için mikroskop incelemesi ya da kültür yapilir. Pelvik enfeksiyonlarinin neredeyse tamaminda antibiyotik tedavisi uygulandigindan hangi bakterinin hastaliga yol açtigi çok önem tasimaz.

Bel soguklugu nasil tedavi edilir?

Gonore bakterisinin yol açtigi enfeksiyonlarin tedavisin tablet veya igne seklinde antibiyotik tedavisi uygulanir. Tedavi hastanin esine de uygulanir. Daha agir durumlarda hastanin hastanede yatili olarak tedavi edimesi gerekir. Tedavinin en önemli amaci hastaligin vücuda daha fazla yayilmasini önlemek ve genital organlarda kalici hasar birakmasini önlemek. Tüplerin tikanmasini önlemek için tedaviye erken baslanmasi çok önemli.

Bel soguklugundan nasil korunabilirsiniz?

Bel soguklugundan korunmak için cinsel yolla bulasan hastaliklarin tamaminda oldugu gibi tek eslilik, yeteri kadar tanimadiginiz kisilerle birlikte olurken prezervatif kullanmak en iyi korunma yöntemleri.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası