Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜÇLÜ BIR BELLEK IÇIN NE KADAR UYKUYA IHTIYACINIZ VAR?

Uykusuz kalindiginda bozulan ilk islevlerden biri de bellek, dil becerileri, soyut düsünme ve degerlendirme gibi bilissel fonksiyonlardir. Geç saatlere dek uykusuz kalmak bir süre sonra kiside bellek sorunlarinin olusmasina yol açar. Verimli bir is yasami için kisinin ortalama 8 saat uyumasi gerekir. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz, uyku eksikliginin yol açtigi sonuçlari anlatti.

Tibbin uyku ile henüz bilmedigi çok sey olmakla birlikte artik biliyoruz ki bedenin onarimi, çesitli madde ve hormonlarin sentezi, hafizanin yapilandirilmasi, psikolojik dinlememiz uykunun belli dönemlerinde gerçeklesiyor. “Uyku tekdüze bir süreç degil. Uykuya dalis, yüzeyel uyku, derin uyku ve rüya ile iliskili -REM- (rapid eye movement = hizli göz hareketleri) olmak üzere dört dönemi bulunuyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz yetiskin bir kisinin ihtiyaç duydugu uyku süreleri ile ilgili su bilgileri verdi:

“Uyku süremiz yasla birlikte degismekle birlikte, herkesin uyku süresi kendine hastir. Bunu degistirebilmek pek mümkün degildir. Bazi kisiler günde 12 saat, bazi kisiler ise 4 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak toplumda bir çok eriskinin ortalama uyku süresi 6- 8 saattir. Yasla birlikte hem uyku süresinde hem de uyku mimarisinde degisiklikler olur. Insanlar yaslandikça, toplam uyku süresinde ve rüyayla alakali uyku evresinde geçen sürede bir düsüs baslar. Yeni dogmus bir bebek günde 16 saat uyur, rüya ile iliskili REM dönemi oldukça yogundur. Buna karsin bebegin 30 yasindaki annesi günde alti saat uyur (eger sansliysa) ve bu sürenin sadece dörtte birlik bölümünü REM’de geçirir.

Orta yaslardan itibaren, uyku süresinin azalmaya baslamasinin yani sira, uykunun karakteri de degisir. Bu yaslardaki insanlar rüyayla iliskili evrede daha az uyurken, yüzeyel uyku dönemleri daha uzun sürer. Insanlar yaslandikça daha erken uyuyup daha erken kalkarlar. Gençlerde ise tam tersidir. Gençler, gece daha geç saatlere kadar kalirlar ve günün çogunu uyuyarak geçirirler. Seksenli yaslarda bu degisiklik daha belirgindir. Gün içindeki uyuklamalarla birlikte günlük toplam uyku süreleri 6- 7 saat olabilir. Bu kisiler gün içinde birçok kez uyuklasalar da bunlarin toplami nadiren bir saati geçer. Yaslilarin günde 8- 10 saat uyumalari gerektigi söylemi dogru degildir.”

Kisinin gerek duydugu uyku süresi su sekilde hesaplanabiliyor. Kisi, uyanik oldugu her iki saat için bir saatlik uykuya ihtiyaç duyuyor. Yas ilerledikçe bu degisiyor, uyanik kalinan her iki saat için 45 dakikalik uyku gerekiyor. Baska bir deyisle, gün boyunca uyanik kalinan her saat için “uyku borcu” biriktiriliyor. On alti saatlik bir günün sonunda, genç bir insanin “uyku bankasina” borcu sekiz saate ulasiyor. Buna karsilik yasli bir kisinin uyku borcu sadece yaklasik alti saat düzeyinde bulunuyor.

Uykusuzluk kisiyi nasil etkiler?

Eger uyku için yeterli zaman ayrilmazsa kisi uykudan yoksun kaliyor. Bu durumda gün içerisinde uykulu olmanin yani sira, kiside düsünmeyle ilgili sorunlar da ortaya çikiyor. Yeni seyleri ögrenme daha yavas gerçeklesiyor, bellek ile ilgili ve karar verme süreçlerinde sorunlar yasanabiliyor. Uyku yoksunlugu disinda bir takim uyku rahatsizliklarinda da özellikle uykuda solunum bozukluklarinda uyku mimarisindeki ve kan oksijen düzeyindeki degisikliklerin tetikledigi olaylar, ciddi bilissel ve bedensel bozulmalara neden oluyor. Bunlar arasinda kalp, akciger ve hormonal hastaliklar yer aliyor.

Yasli kisiler, uykusuzluk durumunda, kendilerini gençler kadar çok çabuk toparlayamayabilir. Kisilerin 24 saat boyunca uyanik birakildigi bir arastirmada, 70’li yaslardaki kisilerin kendilerine gelmelerinin, genç kisilere göre en az bir gün daha uzun sürdügü ortaya çikti. Öte yandan cinsiyet de, uykusuzlugun etkisinde farklilik yaratabiliyor. Örnegin kadinlar, erkeklere göre daha hizli kendilerine geliyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası