Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bos Yere Hapi Yutmusuz!

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Klinik Bakteriyoloji Enfeksiyon Hastaliklari Ögretim Üyesi ve eski Hifzisihha Merkezi Baskani Prof. Dr. Halil Kurt, Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürlügü'ne verdigi dilekçede, 375 mg. sultamisilin içeren ilaçlarin tedavide etkisiz oldugunu ileri sürdü. 375 mg. sultamisilin içeren ilaçlar arasinda en yaygin kullanilani Duocid.

Dozlara dikkat

Kurt dilekçesinde sunlara yer verdi: "Ülkemizde degisik ticari isimlerle pazarlanan 375 mg. sultamisilin ihtiva eden ilaç prospektüslerinin incelenmesinde günlük doz oral yolla eriskinlerde 2x1-2 tablet ibaresi yer almakta. Ancak 375 mg. sultamisilin 250 mg. ampisilin ihtiva etmekte ve hasta 2x1 tablet kullanmakla günlük toplam 500 mg. ampisilin almis olmakta. Oysa 375 mg. sultamisilinin verilmesinden 12 saat sonra ikinci dozun alinmasina kadar bu ilacin prospektüste ifade edilen mikroorganizmalara etkili olacak düzeyde serum konsantrasyonu olusturmasi mümkün görülmemekte ve bunu gösterecek yeterli bilimsel bir kanit da yok."

Avrupa ve ABD'de yasak

Kurt, söz konusu maddeyle ilgili su bilgileri verdi: "Sultamisilin oral tablet ABD, Ingiltere ve çogu Avrupa ülkesinde ruhsatli degil. Gelismis birçok ülkede sultamisilin oral formu kullanilmadigindan bu konuda A sinifi dergilerde yayimlanmis yeterli sayi ve kalitede bilimsel yayin da mevcut degil.

Sultamisilin 375 mg. tablet Portekiz, Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Polonya, Rusya, Slovakya, Kibris, Yunanistan, Slovenya, Brezilya, Çin, Yeni Zelanda, Vietnam, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Gana ülkelerinde ruhsatli. Italya'da ise 750 mg.'lik tableti mevcut. Bu sebeple sultamisilin 375 mg. oral tabletin farmakokinetik ve farmokodinamik özellikleri göz önüne alinarak tekrar degerlendirilmeli."

Prospektüsü tartismali

375 mg. sultamisilinin günlük dozunun agiz yoluyla eriskinlerde 2x1-2 tablet olarak belirtilirken, uzmanlar, 2x1 tabletlik dozun etkisiz, 2x2 tabletlik dozun ise asiri miktarda gastrointestinal yan etki olusturdugunu dile getiriyor.

Yani ilaci kullanan hastalar, ya eksik doz (2x1) yüzünden ilaçtan faydalanamiyor ya da 2x2 doz yüzünden yogun yan etkilere maruz kaliyor. Uzmanlar, "Ilaçlarin 2x1 kullanim dozuyla ruhsatlandirilmasina anlam veremedik" dedi.

Üstelik çok pahali

Pfizer tarafindan üretilen Duocid'in yani sira 375 mg. sultamisilin içeren çok sayida antibiyotik var. Eczacilar, Bag-Kur'un fiyati 21 milyon 180 bin lira olan Duocid yerine, ayni madde içeren diger ucuz ilaçlari tercih ettigini söyledi. Piyasada 375 mg. sultamisilin içeren ilaçlar arasinda, Duabaksem, Ampisit, Alfasit, Sultasit gibi isimler de siralaniyor. Pfizer'dan açiklama yok Ilaci üreten Pfizer firmasi yetkilileri, 'Ilaç Tanitim Yönetmeligi' kapsaminda konuyla ilgi açiklama yapamayacaklarini söyledi. Yetkililer, "Doktor ve bilim adamlari tartismali" dedi.

Bakanlik yakin takipte

Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürü Orhan Canbolat, Prof. Dr. Halil Kurt'un iddiasinin incelendigini açikladi. Canbolat, sunlari söyledi: "Dilekçeden sonra hemen ilgili birimler toplandi. Iddiayla ilgili bilgi ve belgeler toplaniyor. Bunlari ilgili komisyonlar degerlendirecek. Firmanin görüsünü de alacagiz. Incelemelerden sonra bir karar verilecek. Özellikle Duocid ülkemizde çok yaygin kullaniliyor. Eger 375 mg. tabletin tedavi edici özelligi bulunmadigi tespit edilirse gereken yapilir."

'Olay çok ciddi'

Istanbul Eczacilar Odasi Baskani Zafer Kaplan, Prof. Halil Kurt'un uyarisina itibar edilmesi gerektigini söyledi. Bakanligin konuyla ilgi inceleme yapacagi sözlerini elestiren Kaplan, "Bakanlik daha önce bunu yapmaliydi. Saglik otoriteleri bu konuda yeterli degil. Olay çok ciddi. Söz konusu iddia önemsenmeli, dikkate alinmali" dedi. (Radikal Gazetesi)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası