Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Korunmak mümkün oldugu halde haftada iki çocuk SSPE’den yasamini yitiriyor

Kizamik asisinin koruma sagladigi ölümcül SSPE hastaligi Istanbul’da yapilacak uluslararasi toplantida ele alinacak

Kizamik virüsünün beyin omuriligi sivisina karismasi ve beyne yerlesmesi sonucu ortaya çikan SSPE hastaliginin çaresi bulunmuyor. Yapilan tedavi sadece ölümcül hastaligin ilerleyisini yavaslatabiliyor. Buna karsilik kizamik asisi bu hastaliga karsi etkin korunma sagliyor. Ancak yine de Türkiye’de haftada en az iki çocuk bu hastaliktan hayatini kaybediyor. Istanbul’da 22 Subat’ta toplanacak “Uluslararasi SSPE Semineri” uzmanlari bir araya getirecek.

18 Subat 2009, Istanbul. Ölümcül bir hastalik olan SSPE alanindaki son gelismelerin ele alinacagi Uluslararasi SSPE Semineri 22 Subat 2009 Pazar günü Istanbul’da toplanacak. Önemli bir bilgi alisverisine sahne olmasi beklenen Seminer, Türkiye’de bu hastaliga karsi mücadele eden SSPE Hastalari Dernegi’nin (SSPE – Der) girisimleriyle ve basta AIFD olmak üzere birçok kurulusun katkilariyla düzenlendi. 2005 yilinda kurulan SSPE – Der, bu hastaliga yakalananlarin tibbî, ekonomik ve sosyal sorunlarinin çözümü ve hastaligin yayilmamasi için mücadele ediyor.

Uluslararasi SSPE Semineri’nde Saglik Bakanligi Yetkilileri Türkiye’de SSPE ve Kizamik durumu, vaka sayisi hakkinda sunum yapacaklar. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Çocuk Nöroloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Banu Anlar hastaligin tedavisi, Prof. Dr. Kalbiye Yalaz SSPE kayit sistemi ve simdiye kadar yapilan çalismalar, Prof. Dr. Gülden Köksal: SSPE’li hastanin beslenmesi, Doç Dr. Mintaze Kerem Günel ise SSPE’de Fizik Tedavi yaklasimlari üzerine bilgi verecekler. Toplantida, SSPE konusunda önemli arastirmalari bulunan Japonya Shizuoka Çocuk Hastanesi’nden Dr.Hideo Aiba da bir sunum yapacak. Seminere katilacak hastalar ve aileleri de yasadiklarini paylasacaklar.

SSPE hastaligi nedir?

Açilimi Subakut Sklerozan Panensefalit olan SSPE hastaligina, kizamik virüsünün beyin omurilik sivisina karismasiyla beyne yerlesen virüs neden oluyor. Asilanmamis, asilandigi halde yeterli bagisiklik düzeyine ulasmamis veya asilanmadan önce kizamik geçiren çocuklarda ortaya çikiyor. Nadir görülmekle birlikte agir seyreden bir hastaliktir.

Hastalarda sirasiyla spastiklik, koma ve 6 ile 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin islevi kaybi görülüyor. Tibben tedavisi olmayan SSPE’nin seyri, gelismis ülkelerde üretilen yenilikçi ilaçlarin kullanimi ile yavaslatilabiliyor.

Hastalik en fazla Dogu ve Güneydogu Anadolu ile Marmara bölgesinde etkili oluyor. Yetiskinlerde de görülmekle beraber erkek çocuklarda kiz çocuklarina nazaran daha sik rastlaniyor. Türkiye’de her hafta en az iki çocuk bu hastaliktan yasamini yitiriyor.

SSPE - Der hakkinda

SSPE Hastalari Yardimlasma Dayanisma ve Yasatma Dernegi (SSPE–Der) 13 Aralik 2005’de kuruldu. Kurucularin ve üyelerinin tamami çocugu SSPE hastaligina yakalanmis ailelerden olusmaktadir.

Kurulusun temel amaci tibben çaresi olmayan SSPE hastaligina çare bulmak, hastaligin arastirilmasini saglamaktir. SSPE – Der bu amaçla kamuoyu olusturmak, SSPE magduru anne ve babalari bilinçlendirmek, zor durumdaki ailelere yardim etmek için toplanti, seminer, panel vb. etkinlikler düzenlemektedir.

Etkinlik Tarihi : 22 Subat 2009
Yer : Yenimahalle Cem Karaca Kültür Merkezi Bakirköy/IST
Düzenleyen : SSPE Hastalari Yardimlasma Dayanisma ve Yasatma Dernegi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası