Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OBEZITEDEN KORUNMAK IÇIN ADIMLARINIZI SAYIN

“Çagin hastaligi” olarak tanimlanan obezite sadece fiziki görünümü bozmakla kalmayip vücuttaki tüm organlari, yasam kalitesini hatta aile huzurunu dahi olumsuz yönde etkiliyor. Kalp hastaliklarindan, diyabete, kanser türlerinden ani ölümlere kadar pek çok sonuçla karsimiza çikabilen obeziteden korunmak için yasam tarzinda yapilacak bir takim degisiklikler yeterli olabiliyor. Saglikli beslenmenin yani sira uyulmasi gereken ilk kural, hareketsizlikten kurtulmak, sik sik spor ve yürüyüs yapmak.

Suadiye Memorial Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Ismail Yagiz, günde 10 bin adim atarak aktif bir yasamin kapilarinin aralanacagini belirterek obezite ile basetmenin yollari hakkinda bilgi verdi.

OBEZITE RISKINIZI HESAPLATIN

Vücut kitle indeksi(BMI) yani kilonuzun, boyunuza orani oldukça pratik bir yöntemdir ve obezite tanisi için sikça kullanilir. Bu hesaplama su sekildedir:

VKI (BMI) = kilo (kg) / boy (m²)

VKI (BMI) 18-25 arasi normal

25-30 arasi kilolu

30-35 arasi 1. derece obezite

35-40 arasi II derece obezite

40 ve üzeri asiri obez


Son yillarda yapilan bilimsel arastirmalar VKI 27 kg/m ve üzerindeki insanlarda risklerin katlanarak arttigini göstermektedir.

Obezite hesaplamasi için kullanilan bir diger bir yöntem ise bel çevresi ölçümüdür. Eger VKI 25 -35 arasinda ise daha anlamli sonuçlara ulasiliyor. Erkeklerde 102 cm, kadinlarda 88 cm üzerindeki degerler artmis riskle orantili bulunmustur. Asya irklarinda ise bu degerler erkeklerde 90 cm, kadinlarda 80 cm civarindadir.

OBEZITE ILE BERABER ARTAN RISKLER

Obezite ile beraber olan hastaliklara hemen her gün neredeyse yenisi ekleniyor. Yapilan çalismalar, Amerika toplumunun % 80 nin kilolu ve sisman oldugunu gösteriyor.

Obezite ile beraber görülen hastaliklarin bazilari:

Mekanik strese bagli kas ve kemik hastaliklari

Uyku apnesi

Kardiyak aritmi (Kalp atislarinda düzenszlik)

Ani ölüm

Nefes darligi

Hipertansiyon

Kardiyovasküler Hastaliklar

Kanser(kolon, rektum, agresif prostat, meme, karaciger, rahim ve özefagus )

Tip 2 Diyabet

Hiperlipidemi( Kan yaglarinin yüksekligi)

Reflü

Safra kesesi tasi

OBEZITE NEDEN GÜN GEÇTIKÇE ARTIS GÖSTERIYOR?

Birçok nedene bagli olarak sismanliyoruz. Özetleyecek olursak;

1.Hareketsizlik: Sosyo ekonomik düzey ile baglantili olarak aktif olmayan bir yasam tarzimiz oldugu için çogunlukla obezite daha fazla görülüyor. Öncelikle ne kadar hareketli bir yasamimiz var onu bilmek gerekiyor. Amerika’da gerçeklestirilen bilimsel arastirmalarda hareketli bir yasam için gerekli degerler adimölçer ile hesaplanmis ve bunun vücuda etkileri arastirildi. Bulunan degerler ise ilginç. 5000 adim ve alti “sedanter” denilen hareketsiz yasam, 5000-7500 arasi degerler “düsük aktif yasam”, 7500-1000 “yari hareketli”, 10 000 bin adim ve üzeri ise “aktif bir yasam”i anlatiyor.

2.Alinan gidalarin miktarinin ve kalorisinin fazlaligi, yag içeriginin yüksekligi

3.Yaslanma ve metabolizma hizinin yavaslamasi

4.Hormon bozukluklari (Diyabet, tiroid hastaliklari, böbrek üstü bezi hastaliklari vs )

5.Ilaç kullanimi (Hormon düzenleyici ilaçlar, kortizon turevleri, antidepresanlar, insulin kullanimi, kanser ilaçlari vs.)

6.Genetik hastaliklar

7.Psikojen yeme bozukluklari

8.Düsük dogum agirligi ile dogum

9.Gebelik sirasinda diyabet gelismesi

10. Irksal farkliliklar

OBEZITEDEN KORUNMANIN ILK SARTI FARKINDALIKTIR

Öncelikle yasiniza göre dogru kiloda olup olmadiginizin farkina varmalisiniz. Sizce birseyler yanlis gidiyorsa mutlaka saglik kontrolleriniz yaptirmalisiniz.

KILO VEREREK KANSER RISKINIZI YARI YARIYA AZALTIN

Bilimsel arastirmalar siki kilo kontrolünün ve fiziksel egzersizin kanser önleyici etkisi oldugunu gösteriyor. Sadece kilo vererek kanser riskinizi % 50’ ye kadar varan oranlarda azaltabilirsiniz.

Diyabet gelisimini 11 kat azaltirsiniz.

Hipertansiyon hastaligina yakalanmanizi 4 kat düsürürsünüz.

Hiperlipidemi riskinizi 4 kat azaltirsiniz.

Kemik erimesi ve yipranmasini önlersiniz.

Daha mutlu ve pozitif bakis açisi saglarsiniz.

Enfeksiyonlara karsi bagisikliginizi güçlendirirsiniz.

Enerjik bir yapiya kavusursunuz.

Yani kisaca saglikli ve uzun bir yasami garanti altina alirsiniz.

ALDIGINIZ KALORILERI AZALTIRKEN, HARCADIGINIZ KALORIYI ARTIRMALISINIZ

Obezitenin tedavi prensibi, alinan kalorinin azaltilmasi ve harcanan kalorinin artirilmasidir. Her bireyin minimum yetecek kalori ihtiyaci hesaplanir, buna göre besinlerle aldigi kalorinin cetveli yapilir ve harcanacak enerji planlanir.

Tedavinin ise yarabilmesi için HAYAT TARZI DEGISIKLIGI mutlaka yapilmalidir. Asil hedefin kilo vermek degi, planlanan kilo hedefinde yasami devam ettirmek oldugu hiçbir zaman unutulmamalidir.

1.Diyet Ve Egzersiz Tedavileri

Egzersiz obezitenin en önemli ve sonuç veren uygulamasidir.Egzersiz olmadan yapilan bütün tedaviler basarisiz kalabilir.Egzersiz programlari öncelikle aktivite düzeniniz bilinerek yapilmalidir.American College of Sports Medicine birligi bu konuda bilimsel algoritmalar düzenlemistir.Hareketli bir yasam için günlük atilan adim sayisinin 10000 den az olmamasi gerekliligi belirtilmistir.

Yapilan diyet programlari ile baslangiç kilosunun % 5-10 kadari özellikle ilk 6 ay içinde verilebilir. Mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolünde yapilmalidir. Her bireyin farkliligi kilo kontrolünde ön plana ciktigindan fotokopi diyetler yerine mutlaka profesyonel yardim alinmalidir. Kilo vermenin basarisi ancak verilen kilolar geri alinmadiginda ortaya çikar.

2.Ilaç Tedavileri

Diyet ve egzersiz tedavilerinden basarili sonuçlar alinamadiginda düsünülmelidir. Unutulmamasi gereken en önemli nokta diyet, egzersiz ve hayat tarzi degisikligi yapilmadan ilaç tedavisinin mucizeler yaratamayacagidir. Piyasada bulunan onayli antiobezite ilaçlarinin bir takim yan etkileri oldugundan mutlaka ama mutlaka doktor kontrolunde kullanilmasi gerekir.

3.Cerrahi Tedaviler

Önceki cerrahi disi tedavilerle kilo verememis, operasyonlar için riskli olmayan, VKI 40 ve üzerinde olan veya VKI 35 ve eslik eden önemli bir hastaligi (diyabet, uyku apnesi, kalp hastaligi, ciddi eklem rahatsizliklari) bulunan kisilere cerrahi tedaviler düsünülebilir. Cerrahi tedaviler arasinda mideye balon yerlestirilmesi, mide bandi, by pass yapilmasi gibi bir takim teknikler bulunmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası