Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIZARIKLIKLA BASLAYIP GÖRME KAYBINA NEDEN OLABILIYOR

Gözde kizariklik, agri, görme azligi, sulanma gibi sikayetlere yol açabilen, bazen de vücutta genital bölge yaralari ve eklem agrilari ile kendini gösterebilen çok da ismini bilmedigimiz bir rahatsizlik “Üveit Hastalig”. Üveit hastaligi, erken dönemde tanisi ve tedavisi saglanmadigi takdirde görme kaybina neden olmakla kalmayip gözün sönmesine dahi neden olabiliyor. Tedavisi de özen ve dikkat isteyen bu hastaliga dair belirtiler ortaya çiktiginda hemen bir göz doktoruna basvurmak gerekiyor. Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel “üveit hastaligi ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Üveit her yasta görülebilir

Göz genel olarak üç tabakadan olusur: en dista destek tabaka, ortada damar tabaka, en içte sinir tabakasi. Ortadaki damar tabakasinin iltihabina “üveit” adi verilmektedir. Her ne kadar damar tabakasinin iltihabi olarak anilsa da bu iltihap çogu kez içteki sinir tabakasini da etkiler. Üveitin pek çok türü, pek çok nedeni oldugu bilinmektedir. Tür ve neden degismekle birlikte bu rahatsizlik her yasta görülebilir. Mikroplar nedeniyle dogrudan ortaya çikabilecegi gibi, vücudun baska bir yerinden gelen mikroplar nedeni ile de olusabilir. Bunun disinda, vücudun baska bir bölgesindeki mikroba veya vücudun kendi dokularina karsi tepki olarak da gelisebilir. Üveit hafif sekilde hiçbir iz birakmadan atlatilabilecegi gibi, bazen de tamamen görme hissinin kaybina, hatta gözün sönmesine bile neden olabilecek sekilde agir seyredebilir. Bu nedenle dikkat gerektiren bir hastaliktir.

Genellikle tek ya da iki gözde birden kizariklik, agri, sulanma, sisli görme, görmede ciddi azalma, isiktan rahatsizlik gibi sikayetler basgösterir. Ayrica, bünyede de bazi sikayetler olabilir: agizda yaralar, genital bölgede yaralar, ciltte iltihaplar, bel agrisi, eklem agrisi gibi…

Üveit bulasici degildir ancak ailesel geçis sözkonusu olabilir

Üveit hastaliginin nedenleri arasinda olan behçet hastaligi hem hastaligi bulan kisinin Türk olusu hem de en çok Türkiye ve bu bölgede görülmesi nedeniyle önemlidir. Behçet hastaligi her hastada ayni sekilde kendini göstermez. Gözden baska da bünyede pek çok dokuyu, organi etkileyebilir. Bulasici bir hastalik degildir. Aslinda mikrobik olmayan üveitlerin hiçbiri bulasici degildir. Ancak üveitlerde ailesel geçis sözkonusu olabilir ve bazi doku tiplerine sahip olanlarda görülme olasiligi daha fazladir.

Erken tani ve tedavi çok önemli

Üveit hastaliginin tedavisinde gerek damla-merhem gerekse agizdan ya da igne seklinde olmak üzere çesitli ilaçlar kullanilmaktadir. Tedaviye erken baslamak hem hastaligin dogrudan tedavisi hem de hastaligin yarattigi ikincil problemleri önlemek ve tedavi etmek açisindan çok önemlidir. Bir gün bile bazen çok önemli olabilir. Bu nedenle üveite ait tüm bu sikayetler önemsenmeli ve belirtiler ortaya çiktigi anda mutlaka bir göz doktoruna basvurulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası